dwa do weryfikacji jeden do oznaczenia

Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

dwa do weryfikacji jeden do oznaczenia

Post autor: palipa »

dwa egzemplarze 30 VII do weryfikacji
jeden kusak do do oznaczenia z 23 VIII

Pozdrawiam i dziękuję
Paweł
Załączniki
3. ?
3. ?
IMG_4893.JPG (124.52 KiB) Przejrzano 2123 razy
2. Broscus cephalotes ?
2. Broscus cephalotes ?
IMG_5111.JPG (117.63 KiB) Przejrzano 2105 razy
1. Platycis minutus ?
1. Platycis minutus ?
IMG_5097.JPG (76.26 KiB) Przejrzano 2110 razy
KlaudiuszK
Posty: 208
Rejestracja: środa, 3 czerwca 2009, 22:20
Lokalizacja: Opole

Post autor: KlaudiuszK »

2 na pewno Broscus
1 ok
a 3 kusak jakis..hm
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

kusak to Ocypus, ale ja ze zdjęcia nie podejmuje się oznaczyć
KlaudiuszK
Posty: 208
Rejestracja: środa, 3 czerwca 2009, 22:20
Lokalizacja: Opole

Post autor: KlaudiuszK »

W odważnym strzale :razz: Ocypus brunnipes / nie wiem czy jako cechę diagnostyczną można by uwzględnić czułki, u innych jednolite czarne natomiast u brunnipes rozjaśniające się ku końcowi-na zdjęciu podobnie
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Post autor: palipa »

dziękuję
Ocypus brunnipes rzeczywiście jest najbardziej podobny pooglądałem troszkę zdjęć w necie i nie widziałem nic bardziej podobnego
dorzucę jeszcze jednego kalekę do oznaszenia

Pozdrawiam
Paweł
Załączniki
IMG_4801.JPG
IMG_4801.JPG (105.55 KiB) Przejrzano 2129 razy
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

Może być że jest to Silpha obscura specjaliści potwierdzą
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Piotr Kowalski pisze:Może być że jest to Silpha obscura
Zbyt wyraźne żeberka na pokrywach, pozatym ich punktowanie inne niż u S. obscura. Jak dla mnie na zdjęciu jest Silpha carinata.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Typowe osobniki Silpha carinata i S. tristis (a tylko te dwa gatunki wchodzą w grę) różnią się na pierwszy rzut oka wielkością, sylwetką i szerokością bocznego spłaszczenia pokryw. Niestety, na tym zdjęciu trudno te cechy ocenić. Widać natomiast, że ósmy człon czułków jest wyraźnie dłuższy od sąsiadujących, a więc jest to S. carinata. U S. tristis ten człon nie wyróżnia się długością. To jest najlepsza cecha, ponieważ jak większość omarlic te dwa gatunki są bardzo zmienne morfologicznie i tworzą lokalne populacje, które na oko mogą się nawet wydawać zupełnie innymi gatunkami. Stąd warto w końcu nauczyć interesantów, że nie ma oznaczania bez informacji o tym skąd pochodzi materiał na zdjęciach...

Paweł
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Pawel Jaloszynski pisze:ósmy człon czułków jest wyraźnie dłuższy od sąsiadujących
Nie byłem do końca pewien, czy tak jest, bo w kluczu Mroczkowskiego jest mowa tylko o 8 i 9 członie, co akurat widać wg. mnie nie do końca jednoznacznie. Jeśli zaś ma być, że 8 jest dłuższy od sąsiadujących (czyli 7 też), to bez wątpienia tak jest.
Pawel Jaloszynski pisze:jak większość omarlic te dwa gatunki są bardzo zmienne morfologicznie i tworzą lokalne populacje, które na oko mogą się nawet wydawać zupełnie innymi gatunkami
A czy ta zmienność morfologiczna obejmuje też np. te guzki przed każdym punktem na pokrywach, które powinna mieć S. tristis (a których osobnik na tym zdjęciu nie ma, co mnie utwierdziło w opinii, że to S. carinata, wobec lekkich wątpliwości przy 8 członie czułków), a S. carinata nie ? Tzn. czy mogą występować osobniki S. tristis bez tych guzków albo S. carinata z guzkami ?
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Post autor: palipa »

Drodzy Bartku i Pawle

Wszystkie zdjęcia do których nie podaję lokalizacji robię w okolicy zamieszkania czyli Gdynia Leszczynki, Chylonia, Cisowa UTM CF 34, jeśli fotografuję gdzie indziej podaję lokalizację (jak nie zapomnę :grin: )

Po powrocie z pracy umieszczę jeszcze jedno ujęcie (od przodu lepiej widoczna głowa i tułów)

Dziękuję za interesujące informacje i pozdrawiam
Paweł
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jednak ta sztuka nie jest do końca pewna i ja bym pozostał przy Silpha sp. Silpha carinata jest częstsza na południu i na wschodzie, natomiast S. tristis w całej Polsce jest bardzo pospolita. Oznaczenie oparłem o same czułki, bo widać dużą różnicę pomiędzy ósmym a siódmym członem, ale sylwetka (o ile to można ocenić) i stanowisko świadczą na niekorzyść tej identyfikacji.

U S. carinata ósmy człon czułków jest odrobinę szerszy i dużo dłuższy od dziewiątego, i uderzająco większy (zarówno szerszy, jak i dłuższy) od siódmego. U S. tristis ósmy jest nieznacznie węższy i krótszy od dziewiątego, i dużo szerszy, ale nieznacznie tylko dłuższy od siódmego. Obecność lub brak guzków przy punktach jest cechą stabilną, najbardziej zmienny jest kształt i wielkość ciała, gęstość / głębokość punktów i wykształcenie żeberek na pokrywach. Na zdjęciach trudno oceniać czy guzki są czy ich nie ma, do tego potrzeba binokularu.

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Post autor: palipa »

bardzo interesujące
jeśli to pomoże zrobię z orginałów mam chyba z 5-czy fotek tego okazu (10M RAW) powiększenia szczegółw i zamieszcze w poście
ale to po powrocie z pracy
Pozdrawiam
Paweł
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

palipa pisze: tego okazu
Osobnika, nie okazu. Okaz jest po zabiciu i zakonserwowaniu; żywy owad jest okazem tylko w takim znaczeniu, jak w zwrotach "o k..a, ale okaz!" albo "okaz zdrowia". ;-)

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Post autor: palipa »

być może Pawle mnie nie robi to dużej różnicy może być osobnik
w mojej foto kolekcji mam już trochę o k...a ale okazów :grin: :grin: :grin:
dobra żarty na bok postaram się pamiętać i używać określeń według twojej wskazówki

daje też dwa zdjęcia ze szczegółami przedplecza i głowy oraz czułków
mam nadzieję, że pomogą

pozdrawiam Paweł
Załączniki
IMG_4804.JPG
IMG_4804.JPG (102.65 KiB) Przejrzano 2116 razy
IMG_4797.JPG
IMG_4797.JPG (130.68 KiB) Przejrzano 2114 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Czyli jednak Silpha tristis. Najpierw pokazuj zdjęcie z góry, bo w wielu przypadkach przekłamania proporcji i kształtu w innych ujęciach są zbyt duże, żeby ryzykować oznaczenie.

Paweł
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Teraz widać wyraźnie nie tylko człony czułków, ale też guzki przy punktach na pokrywach, których wcześniej nie dało się dostrzec. Tzn. teraz widzę, że się dało, tylko trzeba było spojrzeć gdzieś na środkową część prawej pokrywy na pierwszym zdjęciu, czego wcześniej nie zrobiłem-patrzyłem tylko na lewą pokrywę, bo wydawała mi się lepiej oświetlona. Zatem na pierwszym zdjęciu wszystko okazało się wygladać inaczej, niż w rzeczywistości :razz:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”