Dla mnie sezon już się zaczął :)

jon

Dla mnie sezon już się zaczął :)

Post autor: jon »

Fajnie się czyta "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" Niesiołowskiego... i przyrzeka się sobie m. in. , że "tej zimy to na pewno wybiorę się na stanowiska z tarniną i poszukam jaj ogończyków". Otóż jadąc dziś z Wrocławia do Świdnicy doszedłem do wniosku, że mam okazję sprawdzić jak to jest z tymi jajami Strymonidia pruni, które to niby mają być takie widoczne i łatwo znajdywalne zimą, kiedy to nie ma jeszcze liści. Otóż słoneczko dziś świeciło wiosennie wręcz, było może 6 st. w słońcu, ręce tak nie marzły, więc (z braku czasu) postanowiłem poświęcić na to choć 20-30 minut. Moim wielkim zdziwieniem był fakt, że po odchyleniu pierwszej gałązki znalazłem jedno jajo. Po 20 minutach miałem ich 4 ! Wcale nie trzeba w szczególny sposób wybałuszać gał, bo jaja są dość kontrastowe w tej swojej bieli i wyraźnie odznaczają się od szaro-brązowych gałązek. Kurcze, jadę tam jeszcze kilka razy do wiosny i będę szukał. Nie ma to jak piękne ogończyki w zbiorze z hodowli... Oto zdjęcie z dziś. Kiepskie bo kiepskie, ale trudno. Jaja wraz z tymi fragmentami gałązek przytwierdziłem taśmą do żywych gałązek śliwy w ogrodzie i założyłem na to woreczek flizelinowy. Oby tylko te wredne mrozy nie dały im popalić...
Załączniki
jaja-S-pruni-28-01-09.jpg
jaja-S-pruni-28-01-09.jpg (121.46 KiB) Przejrzano 6888 razy
Gacol
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 20:38
Lokalizacja: Osterdam

Z innej beczki, ale też o Satyrium pruni

Post autor: Gacol »

A propos Satyrium pruni.
Odwiedzam pewne stanowisko od kilkunastu lat, ale tylko raz udało mi się zaobserwować tego ogończyka (imago). Było to w roku 2000, przełom maja i czerwca. To był masowy pojaw - na skraju lasu rośnie sobie drzewko, które kwitnie na biało, a dziesiątki ogończyków odwiedzały owe białe kwiatki (botanik ze mnie kiepski). Zdarzenie monitorowałem - śliwowce utrzymywały się tam przez kilkanaście dni. Odłowiłem trzy okazy tego gatunku. Pytanie, które raz po raz przemknie mi przez myśl brzmi: dlaczego już nigdy wiecej nie zaobserwowałem tego gatunku na stanowisku, o którym wspomniałem, pomimo tego, że co roku pojawiam się w tym miejscu w tym samym czasie (przełom maja i czerwca)? Na innych stanowiskach na których łowię nigdy nie zaobserwowałem S. pruni.
Domyślam się, że przyczyn może być wiele, ale być może są jakieś przesłanki, o których ja nie wiem, a które tłumaczyłby ten jeden, jedyny masowy pojaw.

Pozdrawiam.
jon

Post autor: jon »

Sprawa wydaje mi się prosta. Powinieneś spróbować nie przełomu maja i czerwca ale tak mniej więcej 10-20 czerwca. U mnie pruni pojawia się m. in. na tym samym stanowisku na którym maturna i zwykle po okresie wylotu maturny, a więc w tym terminie. Oczywiście to zależy od tego jaką mamy wiosnę, ale sądzę, że warto spróbować w innym terminie, bo może trafiasz tam przed ich wylotem. W ubiegłym roku 2008 S. pruni pojawił się masowo w wielu miejscach.
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Adam Warecki »

Pokazane jajeczka należą do Thecla betulae. Rzeczywiście można je spotkać dość licznie.
Z jajeczkami S.pruni jest gorzej. Nie są tak kontrastowe jak jaja T.betulae, no i są mniejsze.
Załączniki
DSC00653.JPG
DSC00653.JPG (66 KiB) Przejrzano 6876 razy
DSC00376.JPG
DSC00376.JPG (69.5 KiB) Przejrzano 6879 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Jon - ciekawe obserwacje - oto kilka moich zdjęć z 2006 roku - postaram się powtórzyć te obserwacje w tym roku - co do jajek - wyglądają raczej na T. betulae...
Załączniki
Siedlisko...
Siedlisko...
DSC_2743a(8x6)06.jpg (147.03 KiB) Przejrzano 6885 razy
Jajko T. betulae - 08.01.2006
Jajko T. betulae - 08.01.2006
tn_DSC_2737a(8x6)06.jpg (63.17 KiB) Przejrzano 6881 razy
Jajko T. betulae - 30.04.2006. Ta sama lokalizacja...
Jajko T. betulae - 30.04.2006. Ta sama lokalizacja...
tn_DSC_3273a)8x6)06.jpg (77.54 KiB) Przejrzano 6865 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Ciekawy link do tematu o jajkach ogończyków - http://www.lepiforum.de/cgi-bin/2_forum ... read=42133
jon

Post autor: jon »

Sorry, że do tematu mogę powrócić dopiero teraz. Te jaja to faktycznie T. betulae. Zasugerowałem się tym, że miał tam miejsce w zeszłym roku masowy pojaw S. pruni. Ale patrzeć trzeba na kształt. Dobre i T. betulae. On też tam występuje. Nie miałem nawet czasu wcześniej się przyjrzeć tym jajom. Ale to na bank T. betulae. Aby znaleźć również pruni , muszę szukać jaj lekko brunatnych... Pierwszy pogodniejszy dzień poświęcę na szukanie jaj obu gatunków. Dam znać. Wiem, że znajdę i pruni, bo był tam tego rój.
A mikra to dobry sposób na zimową chandrę. :)
Gacol
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 20:38
Lokalizacja: Osterdam

Post autor: Gacol »

Panie Januszu, owe stanowisko nawiedzam za każdym razem gdy wyruszam na polowanie - praktycznie przez cały okres występowania imago. Widocznie muszę się baczniej rozglądać.
Pozdrawiam.
jon

Post autor: jon »

Jarek, mam pytanie, bo widzę na Twoich zdjęciach już małe pączki na gałązkach. Czy lepiej się szuka jaj ogończyków przy tak rozwiniętych już lekko pączkach? Takie zupełnie jeszcze nie rozwinięte mogą bardzo przypominać jaja pruni, bo też są lekko brunatne. Jeśli pączki są już lekko rozwinięte to tego złudzenia się pozbywamy krótko mówiąc. Tym razem wezmę ze sobą dużą lupę i poświęcę jakieś 2-3 dni. Mam na głowie trochę pracy ale najwyżej odrobię to w nocy. Napisz co sądzisz, czy późniejszy termin ułatwia sprawę?

Co do stanowiska Gacola, to nie sądzę, żeby S. pruni nagle tam wyginął. Ja obserwuję te motyle od ponad już 20 lat co roku w jednym i tym samym miejscu.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Niektóre ogończyki tak mają - pojawiają się i znikają. :wink:

Na przykład kilka lat temu w dolinkach podkrakowskich obserwowałem S. spini w dużej ilości w jednym sezonie, po czym w następnych latach nie udalo mi się go tam spotkać.
A to, że ogończyki czasami zlatują się z okolicy do "stołówki", którą może być właśnie jakieś kwitnące drzewko lub krzew, to fakt. Kiedyś widziałem naraz kilkadziesiąt osobników N. quercus na przekwitającej kruszynie, a zazwyczaj dębowca spotyka się pojedynczo i nielicznie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Jon - moim zdaniem najłatwiej odnajduje się jajka T. betulae w okresie zimowym, gdy pączki jeszcze nie rozkwitają, drugie zdjęcie powstało w kwietniu - odnalazłem wtedy część jajek, które wyszukałem w zimie. Gąsienice też nie sprawiają dużego kłopotu.

Z jajkami N. pruni jest faktycznie trochę gorzej - mam kilka stanowisk gdzie regularnie obserwuję N. pruni i N. acaciae w formie imago - jajka pruni widziałem sporadycznie, (głównie puste już osłonki jajek), a jajek acaciae jeszcze mi się nie udało podpatrzeć... Wszystko przed nami :grin:
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Adam Warecki »

Pojaw imago S.spini średnio dotyczy przełomu czerwca i lipca. Na obserwowanych przeze mnie niezmienionych stanowiskach S.spini w niektóre lata ( np. dwa ostatnie) występuje już z początkiem trzeciej dekady czerwca, a w niektóre jeszcze w trzeciej dekadzie lipca. Można więc , przy wcześniejszym pojawie imago nie mieć szczęścia ich obserwowania. Natomiast dość łatwo znależć jajeczka , które rzadko występują pojedynczo i są składne w w dość charakterystyczny sposób...
Bardzo trafna i wartościowa obserwacja Brata odnośnie występowania imago N.quercus. Tak istotnie jest,że nie można spotkać w większej liczbie tego motyla, obserwuje się zazwyczaj poj.osobniki. Ale liście i kwiaty kruszyny pospolitej są dla tego motyla prawdziwym azylem i żródłem nektaru. Dotyczy to przede wszystkim kwiatów ale też liści pokrytych spadzią. Stąd wytrwały obserwator może dojrzeć właśnie tam większą liczbę tych motyli.
jon

Post autor: jon »

Dwa lata temu taką masówkę quercusa obserwowałem na przejrzałych dzikich owocach czereśni rosnących w sąsiedztwie dębu. Były tak niepłochliwe, że dało się je chwytać rękami. Miejsce usytuowane w bardzo nieciekawym miejscu wśród pól uprawnych.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

W Polsce S. spini obserwowałem sporadycznie, ale w ub. roku trafiłem na masowy pojaw tego gatunku na Ukrainie - w ok. miejscowości Okopy, w miejscu gdzie Zbrucz łączy się z Dniestrem.
Załączniki
Ukraina - 28.06.2008 - skarpa w zakolu Dniestru - idealne siedlisko dla S. spini - na pierwszym planie zarośla tarniny.
Ukraina - 28.06.2008 - skarpa w zakolu Dniestru - idealne siedlisko dla S. spini - na pierwszym planie zarośla tarniny.
100_2484a(8x6)08a.jpg (59.88 KiB) Przejrzano 6888 razy
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Jon na tych owocach były takie spokojne bo były pod wpływem :mrgreen:
jon

Post autor: jon »

Czarne, sfermentowane czereśnie zapewne maja trochę wina marki "kici kici".:)
Awatar użytkownika
Jaszulin
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2008, 09:12
UTM: XA33
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Jaszulin »

Witam.
Dzisjaj na Prunus spinosa znalazłem "coś"- malutka, podługowata struktura (dł.ok. 1,5-2 mm) przyczepioną do kory. To "coś" trochę przypomina mi poczwarkę kraśnika- ale jest b. mała. Pewnie to nie jest jajko żadnego z ogończyków.
Czy ktoś domyśl się co to może być?
Załączniki
na P.spinosa
na P.spinosa
IMG_0356b.jpg (149.94 KiB) Przejrzano 6862 razy
Witas

Post autor: Witas »

Prawie na pewno coś z Bucculatricidae , może Bucculatrix thoracella
Awatar użytkownika
Jaszulin
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2008, 09:12
UTM: XA33
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Jaszulin »

Witas pisze:Prawie na pewno coś z Bucculatricidae , może Bucculatrix thoracella
Dziękuję za podpowiedź. Przyjże się bliżej temu maluchowi.
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Klaus_vK »

Mi też udało się po krótkim szukaniu znaleźć jajko Thecla betulae pod Kopcem Kościuszki :) Jak się skończy sesja to spróbuje poszukać więcej.
Załączniki
jajo Thecla betulae
jajo Thecla betulae
Kopia jajo.JPG (103.45 KiB) Przejrzano 6883 razy
jon

Post autor: jon »

Jednak można znaleźć igłę w stogu siana :)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Kilka obserwacji z dzisiaj 07.02.2009 - EA93, EA94, EA83 - wszędzie bez trudu odnalazłem jajka T. betulae...
Załączniki
Biotop T. betulae - Podkarpacie, Markowa EA94  - kępa tarniny w centrum.
Biotop T. betulae - Podkarpacie, Markowa EA94 - kępa tarniny w centrum.
DSC_0038a(13x6)09b.jpg (145.8 KiB) Przejrzano 6874 razy
Jajo T. betulae - 07.02.2009 - Zabratówka - EA83.
Jajo T. betulae - 07.02.2009 - Zabratówka - EA83.
DSC_0018a(8x6)09b.jpg (83.86 KiB) Przejrzano 6878 razy
Jajo T. betulae - 07.02.2009 - Tarnawka - EA93.
Jajo T. betulae - 07.02.2009 - Tarnawka - EA93.
DSC_0030a(8x6)09bb.jpg (92.92 KiB) Przejrzano 6869 razy
Biotop - EA93
Biotop - EA93
DSC_0035a(13x6)09b.jpg (148.44 KiB) Przejrzano 6872 razy
Jajo T. betulae - 07.02.2009 - Markowa - EA94.
Jajo T. betulae - 07.02.2009 - Markowa - EA94.
DSC_0036a(8x6)09b.jpg (78.93 KiB) Przejrzano 6881 razy
jon

Post autor: jon »

Powiem po angielsku, "wow"...

No to teraz zaczną się poszukiwania jaj przez forumowiczów, tak czuję ;)... U mnie dziś było 12 st w cieniu i też bym pojechał, ale kurcze, mam pilną robotę. Jutro lub w poniedziałek jadę.
Witas

Post autor: Witas »

Kraków most Kotlarski godz. ok12 14,8.........
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

wTarnowie 15:))))))
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Ja po jaja brzozowca wybrałem się już dzisiaj. Tarnina pozbyła się już liści, więc bez trudu, w krótkim czasie udało mi się znaleźć kilkanaście jaj na ciemnych gałązkach. Większość z nich wypatrzyłem na młodych krzewach, niewysoko (najczęściej na wysokości pasa) nad ziemią.
Załączniki
Nad Wisłą.
Nad Wisłą.
Stanowisko 2 EC17, 28.10.2009.JPG (146.86 KiB) Przejrzano 6890 razy
Nad Świdrem.
Nad Świdrem.
Stanowisko EC17, 28.20.2009.JPG (131.49 KiB) Przejrzano 6893 razy
Thecla betulae, jajo 2 28.10.2009, EC17.JPG
Thecla betulae, jajo 2 28.10.2009, EC17.JPG (43.36 KiB) Przejrzano 6871 razy
Thecla betulae, jajo 28.10.2009, EC17.JPG
Thecla betulae, jajo 28.10.2009, EC17.JPG (35.25 KiB) Przejrzano 6867 razy
Ostatnio zmieniony środa, 28 października 2009, 22:11 przez Paweł Walkiewicz, łącznie zmieniany 1 raz.
jon

Post autor: jon »

Teraz mamy już dobry czas na zbieranie motyli za pomocą łopaty. Mam na myśli wykopywanie poczwarek wokół drzew.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

Do tego tematu mogę dorzucić jajko S. w-album na wiązie. A mam pytanie - czy jajka T. betulae można też znaleźć na tzw. śliwce mirabelce? U mnie w okolicy (Gdynia) nie znalazłem tarniny, a mirabelka w bród. T. betulae znalazłem tu parokrotnie jako imago. Pozdrawiam. Piotr
Załączniki
PICT9760 b Satyrium w-album O 17.10.09 Gdy-Chw CF34.JPG
PICT9760 b Satyrium w-album O 17.10.09 Gdy-Chw CF34.JPG (120.95 KiB) Przejrzano 6904 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie wiem, czy na mirabelce, ale kilka razy obserwowałem samiczki T.betulae, składające jajka na śliwie węgierce u mnie w ogrodzie, a to przecie podgatunki śliwy domowej (Prunus domestica).
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Antek Kwiczala pisze:Nie wiem, czy na mirabelce, ale kilka razy obserwowałem samiczki T.betulae, składające jajka na śliwie węgierce u mnie w ogrodzie, a to przecie podgatunki śliwy domowej (Prunus domestica).
Która to śliwa powstała w wyniku krzyżówki tarniny z ałyczą, więc wybrzydzać nie powinny. Tym bardziej, że rejon w tarninę ubogi.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Zazwyczaj szukałem jajek tego ogończyka na tarninie, kilka dni temu wypatrzyłem jedno na śliwie domowej - węgierce, a dzisiaj odnalazłem kilka następnych...
Załączniki
Jaja Thecla betulae (LINNAEUS, 1758) na śliwie domowej - węgierce - Podkarpacie, Markowa EA94. 02.11.2009.
Jaja Thecla betulae (LINNAEUS, 1758) na śliwie domowej - węgierce - Podkarpacie, Markowa EA94. 02.11.2009.
DSC_3052a(8x6)09b.jpg (82.54 KiB) Przejrzano 6870 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Jarosław Bury, łącznie zmieniany 1 raz.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

Dzięki za odpowiedzi. Piotr
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

Dzięki Wam udało mi się po raz pierwszy w życiu znaleźć jajeczko Thecla betulae. Wczoraj 2.11.2009 w miejscu, gdzie rosną dzikie śliwy, na czwartym z kolei oglądanym przeze mnie drzewku, odkryłam mały biały punkcik. Słońce świeciło w pełni ( ok. g. 12 ) ale wiatr był bardzo silny i mroźny, więc zdjęcie doświetlone jest lampą. I oto moja 'zdobycz'.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Ja również od grudnia poszukiwałem jajek ogończyków, ale tylko na Prunus sp. Ciekawe, że na tarninie były tylko i wyłącznie betulae, natomiast na śliwach domowych mniej więcej zbliżone proporcje betulae : pruni (ale ogólnie na takich drzewach jaj było jak na lekarstwo, chociaż może to dlatego, bo szukałem tylko w dolnych partiach).
Jeżeli ktoś z Was jeszcze się tym zajmował, byłbym wdzięczny za obserwacje. Bardzo chciałbym znaleźć w końcu spini i w-album, ale nie wiem jak się do nich zabrać, szczególnie do tarninowca. Mam w okolicy całą masę kruszyn, ale nie wiem jakie on lubi - zapewne pojedyncze i rosnące w nasłonecznionym miejscu? Perspektywa znalezienia całego złoża jajek jest dość zachęcająca :wink: Gorzej z wiązowcem, bo tutaj akurat wiązy rosna bardzo pojedynczo i w lesie.
Ostatnio zmieniony środa, 24 lutego 2010, 21:59 przez Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Bardzo chciałbym znaleźć w końcu spini i w-album
Według mojej wiedzy, Łukaszu, Satyrium spini w Twojej okolicy nie występuje. Natomiast Satyrium w-album może być. Najbliżej Bielska spotykałem go w Dzięgielowie. Najlepiej będzie, jeśli w okresie występowania motyla poszukasz imago tych gatunków - wtedy będzie Ci łatwiej zimą szukać jaj.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Tak, niestety w tej chwili szukanie czegokolwiek to działanie po omacku... Przespałem ostatnie 2-3 lata i nie zwracałem większej uwagi jeśli chodzi o ogończyki, głównie dlatego, bo spotykam je bardzo rzadko. 2 lata temu natknąłem się na chyba 3 sztuki Satyrium sp. inne niż betulae i quercus, ale niestety wtedy nie podjąłem się oznaczenia; z tego co pamiętam, na pewno nie był to pruni.
Spróbuję założyć, że spini woli jednak słońce i przestrzeń i przeszukam kilka kruszyn które rosną w dość dobrej lokalizacji. Szczerze mówiąc nie lubię zakładać z góry czy coś u mnie lata czy nie, bo teren (konkretnie moja okolica w promieniu kilku km) jest bardzo jałowy, ale akurat ogończyki z racji swojej biologii umknęły mi i teraz pora nadrobić zaległości.
lepidoptera.eu podaje, że wiązowiec może ew. żerować na lipie. To jest chyba bardziej przerazające, bo lip jest tu od groma. Gorzej z wiązami - kompletnie nie pamiętam, gdzie rosną i chyba będę musiał się wziąć za oznaczanie drzew po pączkach (dzisiaj szukałem osik - totalna frustracja).
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 lutego 2010, 17:25 przez Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj w ciągu godziny znalazłem kilkanaście jaj wszystkie na mniejszych lub większych krzewach tarniny. Lekko pada deszcz więc niezbyt fajnie się szuka ale się udało.
W tym miejscu w lecie był S.pruni i na niego raczej liczyłem, ale jaja są zupełnie białe, więc wyglądają na T.betulae.

Jeszcze fotka...
Załączniki
PICT0018 - kopia - kopia.jpg
PICT0018 - kopia - kopia.jpg (101.43 KiB) Przejrzano 6850 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 27 lutego 2010, 14:16 przez Kamil Mazur, łącznie zmieniany 2 razy.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

A co do chrząszczy to widziałem wczoraj wieczorem na murze Biedronkę morderczyni (Harmonia axyridis), już jest w zbiorach dowodowych na obecność jej w moich okolicach!

Pozdrawiam, Janek :wink:
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

Peter Senn pisze:Do tego tematu mogę dorzucić jajko S. w-album na wiązie. A mam pytanie - czy jajka T. betulae można też znaleźć na tzw. śliwce mirabelce? U mnie w okolicy (Gdynia) nie znalazłem tarniny, a mirabelka w bród. T. betulae znalazłem tu parokrotnie jako imago. Pozdrawiam. Piotr
Gąsienice spotykałem na mirabelce,także na brzoskwini,zatem jajka muszą być.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”