Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jeszcze jeden ciekawy chrząszczyk z Mielnika, którego wcześniej nie łapałem. Nie łapałem zresztą żadnego z grupy sanguineus-tibialis-elegantulus i pierwszej chwili sądziłem, że złapany okaz jest niewybarwiony. Jednak one naprawdę są różowe :razz:

Zdjęcie z publikacji Wanata o tym gatunku. Przed tą publikacją był znany z Polski z dwóch okazów :!:
Załączniki
Wanat_2004_Lixus_tibialia_Snudebiller.jpg
Wanat_2004_Lixus_tibialia_Snudebiller.jpg (59.81 KiB) Przejrzano 6536 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

:shock: ale cudeńko Ci się udało dorwać....normalnie aż mnie zazdrość za gardło chwyta ;)
A może złapałeś jednego więcej ? Bo ja tego w życiu nie widziałem na żywo że o łapaniu nie wspomnę. jakbyś miał na zbyciu sztukę to byłbym wdzięczny strasznie
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na ten moment wiem, że mam dwa okazy. Jak znajdę trzeciego to możemy ponegocjować na priv :wink:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

no to czekam niecierpliwie na privie ;)
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Czyli Jacku bardzo fajnie wyszło to wspólne spacerowanie i machanie czerpakiem ?
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Witam!
Ubarwienie śliczne.
Odłowiłem jeden okaz Lixus tibialis - 30.V.2005, ale o zupełnie innym opyleniu-żółtawym,głównie na bokach przedplecza i bokach pokryw,opylenie było lekko znoszone. Żerował na liściu bylicy Artemisia campestris L., na nasłonecznionej, suchej łące. Na tej samej bylicy towarzyszył mu Lixus fasciculatus (Boheman in Schoenherr.),który powszechnie występował na sąsiednich bylicach (nawet po 2-3 pary, na jednej roślinie).
Zastanawiam się,czy ubarwienie tibialisa wykazuje zmienność? Co do poprawnego oznaczenia,to jestem go pewien (chociaż pomyłki się zdarzają).
Namiary na stanowisko: EV70.
Pozdrawiam!
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć
A może wrzuciłbyś zdjęcie tego lixusa. Wtedy zagadka poszłaby łatwiej
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Czyżby wszystko sprowadzało się do zdjęć ?
Pokazanie marnej jakości fotki niczego nie zmieni. Niestety,nie dysponuje super sprzętem, za pomocą którego mógłbym przedstawić kluczowe cechy.Rozumiem, że bez dobrego aparatu,to jak bez jednej nogi???
Może wiesz, coś o zmienności L.tibialis?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Darek, jakieś artykuły na temat czytałeś? Np. ten Wanata?
Sprawę stawiasz dosyć twardo, uważasz swoje oznaczenia za pewne! Wiec o czym tu dyskutować? To zgaduj, zgadula? O zmienności tego gatunku, tak z głowy może wiedzą coś dwie-trzy osoby.
Okaz masz ze Słowacji, jeżeli tam łapałeś to powinieneś mieć sporo gatunków Lixusów. Ale czy masz?
Podajesz roślinę, to jest roślina żywicielska podawana w literaturze?
Opylenie to jedna z cech. Jakie inne cechy świadczą o tym, że to ten gatunek?

Tak stawiając sprawę możesz nie dostać żadnej odpowiedzi!
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Okaz złapałem na południu Polski.
Gabloty moje pomieściły by, jeszcze sporo Lixusów,na nadmiar tych ryjów nie mogę narzekać.
Na podanej roślinie obserwowałem jedynie żerowanie-nie podałem, że to jego roślina żywicielska.
Omawiany chrząszcz odłowiony został, na tym samym gatunku bylicy w miejscowości Nasutów, koło Lublina(Gosik...2005 Wiad.entomol.,24,1).
Cechy (według mnie) są zbieżne z cechami podanymi w kluczu prof.Smreczyńskiego.
Oczywiście,że mogę się mylić, co do oznaczenia.
Pytałem jedynie o nieszczęsną zmienność ubarwienia.
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jeżeli chcesz pracę Wanata, daj e-mail na priv. Rozumiem, że wykaz ryjów Polski Wanata z Genusa znasz? Chodzi mi o znajomość listy Lixusów Polski.
EV70 to Polska? :razz:

PS W tej pracy podane są cechy odróżniające od L.elegantulus, który ma dużo wiecej żółtego po bokach ;)
Viktor Pavlyuk
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 29 lipca 2011, 14:42
Lokalizacja: N.Ukraine

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Viktor Pavlyuk »

Добрый день всем участникам форума и всей Польше! Читаю ваши сообщения и нахожу много интересного. Извините за русский текст--польский понимаю % на 80,но написать не решусь. Давно занимаюсь долгоносиками,собираю главным образом в N.Ukraina(Chernigow,Sumy). А теперь непосредственно по теме:
У меня есть большие серии Lixus tibialis и постоянный доступ к их сбору. До недавнего времени я был уверен,что это--L.elegantulus(определял по Тер-Минасян,1968),но после подробного ознакомления с работами Smreczynski,1968 и Dieckmann,1983 выяснил,что имею дело скорее всего с другим видом. В результате тщательного изучения собственного материала,я понял,что основные отличия между tibialis и elegantulus это:1)скульптура переднеспинки, 2)отсутствие каких-либо элементов волосяного рисунка на теле,в том числе волосяных колечек на средних и задних бедрах,у tibialis. Эти признаки стабильно прослеживаются на моем большом материале. Напротив,строение головотрубки,эдеагуса и цвет воскового опыления непотертых жуков довольно изменчивы. Кроме того,устойчива форма переднеспинки(параллельная в задних 2\3 и резко суженная в передней 1\3).
Как оказалось,настоящего L.elegantulus у меня нет(во всяком случае на данный момент). Поэтому с удовольствием поделюсь своим материалом,хорошо-бы -- в обмен на elegantulus. А может у кого-нибудь есть фотографии последнего вида? Похоже,L.tibialis -- более северный вид,тогда как L.elegantulus -- южноевропейский,а часть указаний его из ряда стран,вероятно,основана на ошибочном определении первого вида,который,возможно,не настолько редок,как считается. Как вы думаете?
Вопрос к Curculio-знатокам(очень надеюсь,что откликнется г-н Wanat). Каков сейчас статус Lixus bituberculatus Smrecz.,1968? Возможно ли,что мои жуки относятся к новому для науки виду,учитывая плохую изученность данной группы? Очень хотелось-бы прочесть упомянутую выше работу Wanat,2004,которая мне недоступна.
Если хоть кто-то понял,что я написал :) ,пожалуйста,ответьте на любом языке. Можно на e-mail. Спасибо.
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Konto_usuniete »

Pozwoliłem sobie na szybkie tłumacznie - budiet łutsze :)

Dzień dobry wszystkim uczestnikom forum z całej Polski.
Przepraszam za tekst po rosyjsku – rozumiem po polsku w jakiś 80% ale bałbym się pisać w Waszym języku.
Od dawna zajmuję się ryjkowcami głównie zebranymi na Ukrainie Chernigow, Sumy.
A wracając do tematu mam dużą serie Lixusów w swojej kolekcji. Do niedawna byłem pewien, że to - L.elegantulus (określone przez Ter-Minassian, 1968), ale po szczegółowej dyskusji z pracami Smreczynski, 1968 i Dieckmann, 1983 okazało się, że mam do czynienia z prawdopodobnie innym rodzajem.
Po wnikliwej analizie własnego materiału, uświadomiłem sobie, że główne różnice między nimi to:
1) rzeźba przedplecza,
2) brak jakichkolwiek elementów wzorów włosów na ciele, w tym kępek (skupień) włosów na połowie tylnych ud.

Cechy te są stabilne w obrębie dużej ilości materiału który zgromadziłem we własnej kolekcji.
W przeciwieństwie do konstrukcji otworu gębowego, aedeagus i kolor kutnetu są bardzo zmienne. Niezmienna jest forma przedplecza (równolegle do tyłu 2 \ 3 i gwałtownie zmniejszyła się przed 1 \ 3).
Tak więc analizując swoje okazy w kolekcji okazało się, iż nie posiadam L.elegantulus (przynajmniej na razie). Chętnie wiec podzielę się swoim materiałem w zamian za Więc chętnie dzielą się swoimi materialnego być - w zamian za L.elegantulus.
A może ktoś ma zdjęcia tego ostatniego gatunku? Wydaje się, L.tibialis – ma zasięg bardziej na północ, podczas gdy L.elegantulus – preferuje południe Europy. Choć być może ich zasięgi mogą być inne – dokonano ich w oparciu o błędne oznaczenia. Co o tym sądzicie???
Mam jeszcze jedno pytanie – i wielka nadzieje że odpowie na nie Marek Wanat.

„Jak jest teraz z Lixus bituberculatus Smrecz., 1968? Czy to możliwe, żeby moje okazy nalezały do nowego gatunku ze względu na nikłość badań w obrębie tej grupy?
Ponadto poszukuje opracowania Marka Wanata z 2004r. Jeśli je macie a nie stanowiło by to dla Was problemu to poproszę na priva
Pozdrawiam
Viktor Pavlyuk
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 29 lipca 2011, 14:42
Lokalizacja: N.Ukraine

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Viktor Pavlyuk »

Огромное спасибо за качественный и точный перевод,grzegorzb! :D :D :D Буду ждать ответа.
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Konto_usuniete »

ni za szto :wink: a ty znajesz naucznoje nazwanie etoj stati Marka Wanata z 2004 goda?
Rafał Cieślak
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 08:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Rafał Cieślak »

Czy mają koledzy jakieś wypraktykowane sposoby zatruwania lixusów by nie traciły opylenia? Albo by zminimalizować jego utratę?
Pozdrawiam Rafał
Viktor Pavlyuk
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 29 lipca 2011, 14:42
Lokalizacja: N.Ukraine

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Viktor Pavlyuk »

Rafał Cieślak pisze:Czy mają koledzy jakieś wypraktykowane sposoby zatruwania lixusów by nie traciły opylenia? Albo by zminimalizować jego utratę?
Pozdrawiam Rafał
Я,например,беру жука за "носик" :wink: . Главное -- поменьше трогать руками и не пихать в морилку много материала. Еще -- не оставлять морилку на солнце.
brakkonta

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: brakkonta »

tłumaczenie dla nieobytych w języku sąsiadów zza Buga - "np. biorę żuka za ryjek :wink: . Po pierwsze, jak najmniej dotykać rękami, nie napychać za dużo materiału do zatruwaczki i nie zostawiać zatruwaczki na słońcu"
Мазеп
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Dispar »

Darek Wasiluk już drugi sezon poszukiwał na Mielniku stanowiska Lixus tibialis. Wcześniej znajdywał 1-2 okazy po długiej poszukiwaniach. Dzisiaj namierzył stanowisko gdzie gatunek ten występuje licznie - w/g jego relacji jest go tam dużo :D .
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Andrzej Matusiak »

Rafał Cieślak pisze:Czy mają koledzy jakieś wypraktykowane sposoby zatruwania lixusów by nie traciły opylenia? Albo by zminimalizować jego utratę?
Pozdrawiam Rafał
Ktoś, kiedyś pisał na forum, że dobrze sprawdzają się zatruwaczki wykonane z metalu. Nie mogę tego odszukać - jeśli mnie pamięć nie myli, post był wpleciony w wątek dot. zupełnie innego tematu.
Sam nie testowałem (to nie moja grupa), ale może warto wypróbować...
Viktor Pavlyuk
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 29 lipca 2011, 14:42
Lokalizacja: N.Ukraine

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Viktor Pavlyuk »

Dispar pisze:Darek Wasiluk już drugi sezon poszukiwał na Mielniku stanowiska Lixus tibialis. Wcześniej znajdywał 1-2 okazy po długiej poszukiwaniach. Dzisiaj namierzył stanowisko gdzie gatunek ten występuje licznie - w/g jego relacji jest go tam dużo :D .
Совет всем интересующимся:ищите на Hieracium umbellatum. Лет 7 назад я знал всего одну популяцию tibialisa,но с тех пор,как начал систематически обкашивать это повсюду широко распространенное растение,оказалось,что L.tibialis не менее широко распространен вместе с ним(по крайней мере в моем регионе). В целом обычен и редкость его преувеличена.
Пользуясь случаем,хочу еще раз поблагодарить Jacek Kalisiak за пересланный файл статьи Wanata,из которой я получил ответы на все свои вопросы. Большой респект также всем добровольным переводчикам :D
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mielnik 2008 - Lixus tibialis

Post autor: Andrzej Matusiak »

No to korzystając z chwilki, szybkie tłumaczonko:
"Rada dla wszystkich zainteresowanych: szukajcie na Hieracium umbellatum. Jeszcze 7 lat temu znałem tylko jedna populację tibialisa, ale od tego czasu, gdy zacząłem systematycznie czerpakowac na tej wszędzie szeroko rozprzestrzenionej roślinie, okazało się, że L.tibialis jest nie mniej szeroko rozprzestrzeniony razem z nią ( przynajmniej w moim regionie). Ogólnie liczny i doniesienia o jego rzadkości są przesadzone.
Korzystając z okazji, chcę jeszcze raz podziękować Jackowi Kalisiakowi za przesłany plik artykułu Wanata, dzięki któremu uzyskałem odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Duży szacunek także dla wszystkich dobrowolnych tłumaczy."
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”