jak się nazywa?

Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, cykady i in. - Hemiptera, Heteroptera, Homoptera
Rhans
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 23 czerwca 2006, 16:24
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

jak się nazywa?

Post autor: Rhans »

Witam!
proszę o pomoc w ustaleniu nazwy.
Dziekuję z góry i pozdrawiam.
Robert
Załączniki
Kopia IMG_4171.JPG
Kopia IMG_4171.JPG (112.67 KiB) Przejrzano 2414 razy
Kopia IMG_2286.JPG
Kopia IMG_2286.JPG (102.81 KiB) Przejrzano 2422 razy
Awatar użytkownika
asko63
Posty: 161
Rejestracja: niedziela, 8 lipca 2007, 12:49
Lokalizacja: Płock

Post autor: asko63 »

foto 2286 to Warzywnica czerwona (Eurydema ornatum)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Ornatum albo i nie ornatum, bo równie dobrze może to być E. dominulum. W każdym razie Eurydema sp.
A nr 2 to Palomena prasina.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Aneta ma rację. To Eurydema dominulus. Exocorium jest jednolicie jasne, bez czarnej plamki w jej srodku co sie zdarza jedynie u bardzo jasnych ornatum (a ten ma typowy czarny, "mocny" rysunek grzbietowej czesci) , plama na tarczce szeroko zwęzajaca sie, odnoza jednolicie czarne.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

To teraz jeszcze wyprostujcie koncowki nazw gatunkowych, tak zeby byly poprawne i wazne ;-)

Pawel
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Pawle. Prostuje ja, prostuje, naciskam i ... nie chce wyjść inaczej, Eurydema dominulus i E. ornatum. Tak jest poprawnie, to oczywista oczywistość ;)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Chiffchaff pisze:Pawle. Prostuje ja, prostuje, naciskam i ... nie chce wyjść inaczej, Eurydema dominulus i E. ornatum. Tak jest poprawnie, to oczywista oczywistość ;)
Moglbys uzasadnic? W tym rodzaju jest troche zamieszania, Fauna Europea traktuje Eurydema jakby byl to rodzaj zenski; byc moze wyjasnienia nalezy szukac w artykule, ktorego niestety nie widzialem:

Dupuis, C. 1953. Genre grammatical de certains noms génériques dérivés du Grec - cas particulier d'Eurydema Laporte (Hemipt. Pentatomidae). Bull. Mus. Hist. Nat., 24(6), Ser. 2: 557-561.

Najwyrazniej jest to jakis szczegolny przypadek, skoro poswiecono tej kwestii publikacje.

Pawel
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Niestety Pawle nie pomogę rozwiać Twych wątpliwości gramatyczno-lingwinistycznych. Łaciny w szkole nie miałem, a Greka jedynie kiedyś udawałem przed celnikami. Taką pisownie podaje Katalog Heteroptera Palearktyki (Aukema i Rieger eds. 2001) i nie mnie robaczkowi z tym polemizować. Ażeby polemizowac trza mieć wiedzę, ja jej na ten temat ni mom.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Chiffchaff pisze:Ażeby polemizowac trza mieć wiedzę, ja jej na ten temat ni mom.
I nie interesuje cie to na tyle, zeby sie do tej wiedzy dokopac? Mnie akurat pluskwiaki nie ruszaja, wiec grzebac w literaturze nie bede, zapytalem bo zaintrygowal mnie brak konsekwencji w pisowni, w koncu wariant prawidlowy jest tylko jeden.

Pawel
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Czy interesuje mnie dlaczego Eurydema jest ornatum a nie ornata? Nie Pawle, zdecydowanie nie. Pluskwiaki mnie też tak średnio "ruszają", i akurat nie to o co pytasz. Wolę zagadki z biologii a nie z zasad pisowni języka które w ogóle nie znam i nauczyć się go nie zamierzam. Może rozstrzygnie Twe wątpliwości Autor Katalogu, to ostatni chyba jego adres: b.aukema@minlnv.nl
pozdrawiam
leniwy chiffchaff
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pluskwiaki [FOTO-oznaczanie]”