Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Piątek Wojciech
Posty: 580
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Piątek Wojciech »

wczoraj robiąc porządki w zbiorze w/w przypomniałem sobie o tym:
Ph. pusillus - zebrałem żerowiska w gałęzi ( 6 cm średnicy) graba 13.01.2004. w dniach 25-28.01. tegoż roku pojawiły się 3 postacie dorosłe 2 samce i 1 samica
G.abdominalis z żerowisk w zagrzybiałym (czyżby ten sam grzybek co na dębach?) pniu wierzby iwy o śr. ok 8 cm. zebranych w dn.13.03.2004. pojawiły w dn. 25-27.03.04. 2 samice tego gatunku, chciałbym jeszcze wspomnieć o hodowli G.ruficornis i
R.macropus ze świerka- czy ktoś ma podobne doświadczenia?
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae?

Post autor: Marek Miłkowski »

Wojtek, takich doświadczeń jest sporo. Chociażby w ostatnim czasie ukazały się publikacje dotyczące nowych roslin żywicielskich Rosalia alpina (Ciach i in. 2007), Leiopus linnei (Gutowski i in. 2010). W innym wątku Andrzej Trzeciak pisze kózkach wyhodowanych z kłokoczki. Warto przejrzeć literaturę krajową i zagraniczną i pokusic się o skrobnięcie notatki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Sprawdziłem, żeby pomóc.
P.pusillus z grabu nie był podawany, traktowany niemal jako monofag dębu (Sama, 2002), więc to szczególnie warto puścić. Z kolei G.abdominalis była podana z grabu ("Kaukaz", 1985), R.macropus ze świerka chyba też nie był podawany (już prędzej z jodły...).

Grammoptera ruficornis - to samo - nie widzę żadnych doniesień o świerku. Ostatnia informacja Svacha Danilevsky (1989) - "żadnych doniesień z iglastych..". Ekstremalnie polifagiczny gatunek, ale z iglaków - nigdy - bardzo ważna informacja. To trzeba publikować, bo to są naprawdę wartościowe rzeczy, unikalne w skali setek lat badań, tysięcy ludzi i wielkich obszarów .....

Gratuluję, znaleziska w takich roślinach musiało być bardzo ekscytujące :D

A mnie wczoraj w hodowlarce ucieszył widok świeżej parki O.cantharinum, zebranej 6.04.2012 pod kątem głównie L.punctulatus
viewtopic.php?p=152521#p152521
Potwierdza to ponad roczny cykl rozwój u tego gatunku.. Po podaniu banana i krótkiej konsumpcji owady zainteresowały się sobą, więc samiczka dostanie dzisiaj świeży konar osikowy do dyspozycji. Niech składa jajka, obserwacje biologii też będzie można poczynić. Już samo składanie jajek, same jajka i młode larwy to wdzięczny obiekt do badań.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae?

Post autor: Radek P. »

Jacek Kurzawa pisze:(...) R.macropus ze świerka chyba też nie był podawany (już prędzej z jodły...).(...).
Postaram się też pomóc, bo coś mi się kojarzy, że już był podawany w pracy Banaszkiewicza z 1986 roku (Występowanie Rhopalopus macropus Germ. (Coleoptera, Cerambycidae) w sadzie na terenie Warszawy. Przegląd Zoologiczny, 30(3): 319-320). Tutaj nie mam pewności, co do żerowania na świerku, bo dosyć dawno ją przeglądałem. Teraz nie posiadam pracy pod ręką, ale informację tę mogę potwierdzić dopiero w przyszłym tygodniu.
Jacek Kurzawa pisze: A mnie wczoraj w hodowlarce ucieszył widok świeżej parki O.cantharinum, zebranej 6.04.2012 pod kątem głównie L.punctulatus
viewtopic.php?p=152521#p152521
Potwierdza to ponad roczny cykl rozwój u tego gatunku.. Po podaniu banana i krótkiej konsumpcji owady zainteresowały się sobą, więc samiczka dostanie dzisiaj świeży konar osikowy do dyspozycji. Niech składa jajka, obserwacje biologii też będzie można poczynić. Już samo składanie jajek, same jajka i młode larwy to wdzięczny obiekt do badań.
Jacku, pewnie znasz to opracowanie o O. cantharinum, ale podam jeszcze dla innych osób zainteresowanych tematem: Starzyk J.R., Partyka M. 1993. Study on the morphology, biology and distribution of Obrium cantharinum (L.) (Col., Cerambycidae). J. Appl. Ent., 116: 333-344.

Pozdrawiam
Radek
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Witaj Radek. Tak, mam obie prace (w oryginałach). Zanim napisałem posta sprawdziłem czy w niej (Banaszkiewicz 1986) czy czegoś nie ma tam o roślinach (iglastych) R.macropus ale nie ma, bo to jest przecież praca faunistyczna w sumie nie wnosząca wiele do wiedzy o tym gatunku.

Co do O.cantharinum, to obserwacje, ktore można poczyczynić hodując ten gatunek można przenieść na inne. Obserwacja zachowania, składania jajek, pewnych mechanizmów i zależności mogą być pomocne w hodowlach laboratoryjnych innych gatunków.

Odbiegamy od tematu wątku - Informacje o nowych roslinach dla Cerambycidae.... :no:
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Marek Miłkowski »

R. macropus na pewno był podawany z jodły i sosny - zdaje się, że przez Partykę. Natomiast Ph. pusillus oprócz dębu znajdowany był jeszcze na kasztanie (Villers 1984). Ale nie sprawdzałem, czy autor ten wymienia inne rośliny w późniejszych publikacjach.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Radek P. »

Przepraszam za zamieszanie, ale w jakiejś publikacji czytałem o R. macropus ze świerka. W przyszłym tygodniu postaram się ją odszukać i podać na forum.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Radek P. »

Nie zdołałem odszukać R. macropus ze świerka w Polsce. Gdzieś mi to umknęło... Są za to dwie prace z Węgier, gdzie gatunek ten wymieniany jest ze świerka:
Kovács T. & Hegyessy G. 1995. Foodplants of Hungarian longhorn beetles (Coleoptera, Cerambycidae). Folia Historico-naturalia Musei Matraensis, 20: 185–197.
Kovács T., Muskovits, J. & Hegyessy G. 2000. Food-plants and locality data of Hungarian longhorn beetles III. (Coleoptera: Cerambycidae). Folia Historico-naturalia Musei Matraensis, 24: 205–220.
sniper
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 18:48
Specjalność: kambio- i ksylofagi
Lokalizacja: CB89

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: sniper »

Z jakich gatunków liściastych oprócz brzozy, buka, dębu, osiki i iwy podawany był Rhagium inquisitor? W lipcu wyhodowałem go z gałęzi olszy czarnej.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Marek Hołowiński »

sniper pisze:Z jakich gatunków liściastych oprócz brzozy, buka, dębu, osiki i iwy podawany był Rhagium inquisitor? W lipcu wyhodowałem go z gałęzi olszy czarnej.
czy na pewno chodzi Ci o ten gatunek?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Rafał Celadyn »

...
Marek Hołowiński pisze:sniper napisał(a):
Z jakich gatunków liściastych oprócz brzozy, buka, dębu, osiki i iwy podawany był Rhagium inquisitor? W lipcu wyhodowałem go z gałęzi olszy czarnej.

czy na pewno chodzi Ci o ten gatunek?
...ja kilkakrotnie miałem go z brzozy, chociaż masówki widywałem tylko w sosnach i świerkach,wygląda na to, że nie ma to dla niego wiekszego znaczenia ...
Pozdrawiam
Rafał
sniper
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 18:48
Specjalność: kambio- i ksylofagi
Lokalizacja: CB89

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: sniper »

czy na pewno chodzi Ci o ten gatunek?
Tak. Bez wątpienia. 1 imago z gałęzi Alnus glutinosa.
Wiem, że ani roślina żywicielska, ani materiał lęgowy zupełnie nie pasują, ale tak naprawdę było. Zresztą doniesienia literaturowe (i obserwacja Rafała Celadyna) potwierdzają, że sporadycznie był na liściastych spotykany. Nie wiem nawet czy mam gdzieś to żerowisko zostawione, chodniki były niewyraźne bo w tych gałęziach żerował licznie Leiopus, ale kolebka poczwarkowa już tak, ładnie owalna, nieco zagłębiona w drewnie; pierścienia z wiórków nie było, tylko grube ekskrementy.
Jeżeli będzie trzeba, puszczę o tym gdzieś notkę, wtedy już ręcząc nazwiskiem :)
Na razie ponawiam pytanie, czy ktoś w literaturze dane o nietypowych roślinach żywicielskich R. inquisitor spotkał? Informacje o znanych już roślinach pokarmowych zaczerpnąłem z Dominika i Starzyka (2004) oraz artykułu:
Doychev D i in. 2009. Biodiversity of the longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) in the Vitosha Natural Park and Bistrishko Branishte Biosphere Reserve. FORESTRY IDEAS 1/2009 (37).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wygląda na to, że Alnus sp. jest nową rośliną żywicielską dlaRh.inquisitor. Jest podawany, poza iglastymi, z buka (Fagus), brzozy (Betula) i dębu (Quercus). Trzeba jednak pamiętac, że jest to gatunek holarktyczny, zamieszkujący zarówno Amerykę pólnocną do Meksyku na południu oraz całą Europę i Azję. Ponadto istnieje ogromna liczba prac i trudno zweryfikować wszystkie informacje. W kilku glównych źródłach (np. Svacha Danilevsky 1989, Sama 2002) nie widać olchy, można więc przypuszczać, że nie została odnotowana dotąd jako roślina żywicielska. Proponuję jednak jeszcze porozglądać się za taka informacją.
Wojciech Szczepański
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Wojciech Szczepański »

Przeglądałem ostatnio:
Coleoptera: Cerambycidae / Skalbaggar: Långhorningar. By B. Ehnström. 2007

Książka nawet fajnie wydana, szkoda że w niezbyt przystępnym języku, tylko krótkie abstrakty przy gatunkach są po angielsku. W każdym razie na końcu jest tabelka z roślinami żywicielskimi w której przy R. inquisitor podane jest:
główne: Picea i Pinus,
alternatywne: Alnus, Populus, Betula, Salix.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Nowe rośliny żywicielskie Cerambycidae.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Chodzi pewnie o to:
EHNSTRÖM B. & HOLMER M., 2007. Nationalnyckeln till Sveriges flora och fauna. Skalbaggar: Långhorningar. Coleoptera: Cerambycidae. ArtDatabanken, SLU, Uppsala: 302pp

Ten spis roslin przydałoby się zeskanować. Dokopałeś się do ciekawej i mało znanej pozycji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”