Entomofauna fitocenoz leśnych

Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Entomofauna fitocenoz leśnych

Post autor: Radek W. »

Witam. Poszukuję literatury, która zawiera wykaz gatunków występujących w określonych zbiorowiskach leśnych.
Największe znaczenie mają dla mnie dąbrowy świetliste.
Jeżeli ktoś posiada linki lub zna tytułu książek, publikacji, prac badawczych to bardzo proszę o podanie ich.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Entomofauna fitocenoz leśnych

Post autor: Miłosz Mazur »

Jest sporo prac o ryjkowcach różnych zbiorowisk leśnych, ale najczęściej starszych niestety :(
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Entomofauna fitocenoz leśnych

Post autor: Radek W. »

Te stare również chętnie bym przejrzał :) jeśli Pan takie posiada i byłaby możliwość ich udostępnienia.
Nie chcę ich nigdzie upubliczniać, ani wykorzystywać do żadnych publikacji.
Chcę się zorientować w temacie ponieważ planuję wykonać taki spis właśnie w dąbrowie świetlistej Potentillo albae-Quercetum
Jak na razie nie wiem czego się mogę tam spodziewać.
Wszystkie źródła donoszą, że są to najbogatsze fitocenozy w Polsce, a wiadomo, że za zróżnicowaniem florystycznym idzie i faunistyczne.
Dodatkowo dochodzi problem biernej ochrony tych terenów i "przemiana" dąbrów świetlistych w grądy.
Próbowałem dowiedzieć się czegoś od RDOŚ i nadleśnictw na terenie których położone są te zbiorowiska jednak nie posiadają oni materiałów, które wnosiłyby cokolwiek nowego.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Entomofauna fitocenoz leśnych

Post autor: Miłosz Mazur »

W pracach faunistycznych niezwykle rzadko Autorzy określają dokładnie typ fitocenozy. Borykałem się z tym problemem podczas pisania doktoratu, na szczęście mam sporo kolegów botaników, którzy dokładnie oznaczali mi zbiorowiska, mnie jako leśnikowi z wykształcenia określenie zbiorowiska do poziomu rzędu lub związku w zupełności wystarczy. W pracach jakie mam na myśli najczęściej zbiorowiska określa się dość ogólnie, np. "dąbrowa", "grąd", "ols". Jak ktoś już określał coś bliżej to miałem zwykle do tego sporo wątpliwości, chyba że podawał skład gatunkowy runa, ale to rzadkie przypadki.

Jak będę w przyszłym tygodniu na służbowym kompie to postaram się Ci wyszukać te prace.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Entomofauna fitocenoz leśnych

Post autor: Radek W. »

Byłbym niezwykle wdzięczny :D
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Entomofauna fitocenoz leśnych

Post autor: Bartek Pacuk »

Radosław Witkowski pisze:Witam. Poszukuję literatury, która zawiera wykaz gatunków występujących w określonych zbiorowiskach leśnych.
Największe znaczenie mają dla mnie dąbrowy świetliste.
Jeżeli ktoś posiada linki lub zna tytułu książek, publikacji, prac badawczych to bardzo proszę o podanie ich.
To małe co nieco ode mnie, głównie w kwestii wspomnianych świetlistych dąbrów:
Wąsowska M. 1989. Chrysomelidae (Coleoptera) of linden-oak-hornbeam and thermophilous oak forests of the Mazovian Lowland. Fragm. faun. 32: 57-77.
Nowakowski E. 1989. Elateridae (Coleoptera) of linden-oak-hornbeam and thermophilous oak forests of the Mazovian Lowland. Fragm. faun. 32: 79-94.
Czechowski W. 1989. Carabidae (Coleoptera) of linden-oak-hornbeam and thermophilous oak forests of the Mazovian Lowland. Fragm. faun. 32: 95-155.
Czechowska W. 1989. Coccinellidae (Coleoptera) of linden-oak-hornbeam and thermophilous oak forests of the Mazovian Lowland. Fragm. faun. 32: 157-182.
Wąsowska M. 1994. Stonkowate (Coleoptera, Chrysomelidae) wybranych zbiorowisk roślinnych Roztocza. Fragm. faun. 37: 211-266. (11 typów zbiorowisk, w tym świetlista dąbrowa)
Wąsowska M. 1996. Zgrupowania stonkowatych (Coleoptera, Chrysomelidae) lasów grądowych Białej Góry (Wyżyna Miechowska). Fragm. faun. 39: 149-160. (2 warianty grądu wysokiego)
Ruta R. 2007. Chrząszcze (Insecta: Coleoptera) kserotermicznych Wzgórz Byszewickich w Dolinie Noteci. Nowy Pam. Fizjogr. 5 (1-2): 49-106. (2 stanowiska z pozostałościami świetlistej dąbrowy z przyległymi murawami)
Jeśli byłbyś zainteresowany, ostatnią z wymienionych prac posiadam w pdf-ie, pozostałe niestety tylko xero.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”