tajemniczy Acathopsyche citra (ponoć motyl)

febe
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 10:06
Lokalizacja: Skierniewice

tajemniczy Acathopsyche citra (ponoć motyl)

Post autor: febe »

Witam,
na stronie Bolimowskiego PK znalazłam takie zdanie: "Znaleziono również motyle znajdujące się na Czerwonej Liście: Acathopsyche citra i Spatalia argentina - wymieniany jako gatunek w Polsce już nie występujący." Dzięki temu forum zdobyłam informacje o Spatalia argentina, natomiast w internecie nie mogę niczego dowiedzieć się o A. citra. Może ktoś posiada wiedzę na ten temat, czy w ogóle taki motyl istnieje ;)
Zastanawiam się też na ile prawdziwe są dane zamieszczone na wikipedii o BPK: "Do największych osobliwości należą, mające tu swoje jedyne znane krajowe stanowiska: jętka Metreleutus balcanicus, błonkówka Solierella compedita, muchówka Morelia simplicissima, chrząszcz Aderus pentatomus i motyl Spatalia argentina"
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Może chodzi o Acanthopsyche atra (c + i to prawie jak a z oddzieloną laseczką ;) ):
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=1981&country=PL

W nazwie jętki też jest błąd - prawidłowa to Metreletus balcanicus.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Ale ja wiem, czy Acanthopsyche atra jest na Czerwonej Liście?...Pierwszy raz słyszę o czymś podobnym :mrgreen:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

No a czy S. argentina jest na Czerwonej? ;)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

No nie, ale koszówka na Czerwonej Liście jest jednak bardziej "udziwniona" ;)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Ogólnie w wymienionych w tym artykule gatunkach jest niemało udziwnień ;) - bo jeszcze np. muchówka: raz - znów jest literówka w nazwie rodzajowej, powinno być Morellia, dwa - gatunek to M. asetosa, simplicissima to późniejsza nazwa.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Tak jak nasza detektyw forumowa, Aneta - słusznie zauważyła to pewnie literówka c+i=a (swoją drogą sprytnie to wydedukowała).
Niemniej jednak koszówka Acanthopsyche atra ma się dobrze w naszym kraju, jednak nawet pomimo cechującej jej polifagii, jak każdy inny gatunek może być zagrożony jak się mu dostatecznie uprzykrzy życie. Nie podejrzewam żeby autor był aż tak dalekowzroczny i chyba nie należy brać na serio domniemanej obecności na czerwonej liście.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Opracowania BPK w sensie naukowym pozostawiają wiele do życzenia. Zwykle mają charakter raczej popularyzatorski niż naukowy i specjalnie bym się nie sugerował informacjami w tych wydawnictwach zawartymi.
A. atra była licznie znajdywana przez B. Marciniak. Mam nadzieję, że w tym roku będzie licznie znajdowana również przeze mnie, bo Puszczę Bolimowską mam zamiar nieco bardziej pod względem koszówkowym rozpracować.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Wiele osób ją licznie znajdowało bo to jest liczny gatunek. Mam ją na dwóch stanowiskach na Podkarpaciu i nie będzie sensacją znalezienie na kolejnych.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

No a czy S. argentina jest na Czerwonej?
No nie, ale koszówka na Czerwonej Liście jest jednak bardziej "udziwniona"
No chyba jednak tak

Spatalia argentina (Denis & Schiffermüller, 1775) – naramiennica srebrnica - VU

BUSZKO J., NOWACKI J. 2002: Lepidoptera. Motyle. [w:] Głowaciński Z. (red.): Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Instytut Ochrony Przyrody PAN, Kraków: 85.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 marca 2010, 21:26 przez Piotr Pawlikiewicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

A, to nie wiedziałam. Dzięki, Piotrze, za sprostowanie.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Nie ma sprawy, natomiast na liście koszówki albo coś w podobnym nazewnictwie nie wypatrzyłem
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

A.atra występuje dość licznie na wilgotnych terenach w Borach Dolnośląskich, szczególnie w pobliżu szczątkowych torfowisk. Znalazłem sporo pustych koszyków, a także 5 samic w pierwsze dni zeszłego maja. Mam nadzieję na samca.
A z argentiną- wstyd niemożebny :oops: :wink: Trzeba w końcu tę listę przewertować dokładniej.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Pewnie, że wstyd z tą S. argentiną :oops:
Gdybyśmy wcześniej wiedzieli, że występuje tylko i wyłącznie w BPK to byśmy jej gdzie indziej nie łowili :mrgreen:
febe
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 10:06
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: febe »

Dziękuję za odpowiedzi,
rozumiem, że w internecie nie zawsze znajdzie się prawdziwe informacje, ale warto dążyć do tego, żeby tak było. Jeśli będę miała możliwość postaram się, żeby poprawiono dane na stronie, nawet jeśli ma ona charakter popularyzatorski ;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”