Oecophoridae- obserwacje [wydzielone]

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Też żeśmy wczoraj świecili z Jarkiem Buszko w Lasach Pszczyńskich, pogoda super, bardzo ciepło - leciało pięknie. Z najciekawszych co mi wpadło to Deuterogonia pudorina :P Niestety dzisiaj Pan Profesor opuścił śląską ziemię...
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Też żeśmy wczoraj świecili z Jarkiem Buszko w Lasach Pszczyńskich, pogoda super, bardzo ciepło - leciało pięknie. Z najciekawszych co mi wpadło to Deuterogonia pudorina Niestety dzisiaj Pan Profesor opuścił śląską ziemię...
Czy dałoby rade wrzucic pare fotek ze świecenia :wink: :?:
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

okaz to okaz :twisted: wszyscy tu lubicie truć, nadziewać na szpilki i gablotować.. na co czekacie? :wink:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Damian pisze:Czy dałoby rade wrzucic pare fotek ze świecenia :wink: :?:
Niestety nie mam, za bardzo byłem zajęty łowieniem :wink:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Niestety nie mam, za bardzo byłem zajęty łowieniem
ok , rozumiem :wink: ....co z ciekawszych złapaliście :?:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Tak jak już pisałem z najciekawszych D. pudorina, B. procerella, C. unitella, H. binotella, H. inunctella, B. ulmella, R. erxlebella - trudno tu wszystko wymienić, bo były tego całe tabuny :D , jeszcze mam sporo do spreparowania...
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

nocne łowy

Post autor: Damian Bruder »

Ta
http://www.jpmoth.org/Deuterogoniidae/A ... dorina.jpg
naprawde rewelacyjna :) Jaki jest jej zakres występowania w Polsce :?:
MIkry pewnie od groma :wink: ..szkoda że zbytnio się na niej nie znam ...ale z tego co widze nie są to pospolite gatunki .Trafiliście na dobrą nocke, pod koniec lipca myśle że i ja się wybiore na nocne łowy.
Pozdrawiam i gratuluje wyników :wink:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: nocne łowy

Post autor: Adam Larysz »

Damian pisze:Jaki jest jej zakres występowania w Polsce :?:
Może się chyba trafić w całym kraju, ale łowi się ten gatunek bardzo rzadko - prof. Buszko mowił, że ostatnio ten gatunek złowił około 25 lat temu 8) i co ciekawe gąsienica tego motyla na razie nie jest znana, ponoć żeruje w galasach, ale na razie nikt tego jeszcze nie wyhodował...

A na osłodę tym, którzy na razie nie mogą gdzieś zaświecić, piękny okaz samicy Bisigna procerella z Lasów Pszczyńskich :wink:
Załączniki
b.procerella.jpg
b.procerella.jpg (68.25 KiB) Przejrzano 3577 razy
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Jacek Kalisiak pisze:Objąć ochroną :!: :!: :!:

Popieram 8)
E, ja myślę, że ochrona nie jest konieczna, to raczej dość powszechnie występujące gatunki, w dodatku zakażą introdukcji itp., a ja dzisiaj dla przykładu dokonałem dość udanej introdukcji w okolicach Buska Zdroju, na co poniżej przedstawiam materiał dowodowy :wink:

BTW: Ludzie, czy jeżeli chodzi o ilości osobników to czy wszędzie jest tak beznadziejnie, jeżeli chodzi o połowy na światło jak w Małopolsce? Bo według mnie to nie to co w typowe dobre lata - ekran w zasadzie świeci (dosłownie i w przenośni :wink: ) pustkami. Albo może ja mam zbyt wygórowane wymagania po tym co ostatnio czytam na forum :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

a ja dzisiaj dla przykładu dokonałem dość udanej introdukcji w okolicach Buska Zdroju
no taki sam :lol:

Chyba sobie też zaintrodukuję :wink: Może na początek w Przedborzu :?: :mrgreen:
Jak mi się uda to zdokumentuję.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Jacek Gąsienica pisze:BTW: Ludzie, czy jeżeli chodzi o ilości osobników to czy wszędzie jest tak beznadziejnie, jeżeli chodzi o połowy na światło jak w Małopolsce? Bo według mnie to nie to co w typowe dobre lata - ekran w zasadzie świeci (dosłownie i w przenośni :wink: ) pustkami. Albo może ja mam zbyt wygórowane wymagania po tym co ostatnio czytam na forum :wink:
Potwierdzam, u mnie też kicha na maxa, tak jeśłi chodzi o ilości, jak i o różnorodność gatunków. Z tym, że ja tylko makra łowię, na mikrusy nie zwracam większej uwagi 8)
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Może się chyba trafić w całym kraju, ale łowi się ten gatunek bardzo rzadko - prof. Buszko mowił, że ostatnio ten gatunek złowił około 25 lat temu i co ciekawe gąsienica tego motyla na razie nie jest znana, ponoć żeruje w galasach, ale na razie nikt tego jeszcze nie wyhodował...

A na osłodę tym, którzy na razie nie mogą gdzieś zaświecić, piękny okaz samicy Bisigna procerella z Lasów Pszczyńskich
Pewnie dla prof.Buszko był to przyjemny moment , zobaczenia po tylu latach tego mikrusa :D :wink:
Czy jest może jakaś publikacja na temat tego motylka > :?:
Rzecz jasna chodzi mi o D. pudorina :wink:
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Jacek Kalisiak pisze: Chyba sobie też zaintrodukuję :wink: Może na początek w Przedborzu :?: :mrgreen:
Jak mi się uda to zdokumentuję.
Wiele wskazuje na to, że będę mógł potwierdzić osobiście tę obserwację :P
Aneta pisze: Potwierdzam, u mnie też kicha na maxa, tak jeśłi chodzi o ilości, jak i o różnorodność gatunków. Z tym, że ja tylko makra łowię, na mikrusy nie zwracam większej uwagi Cool
Ja w zasadzie też wolę... Czyli trzeba zabierać oprócz żółtego paliwa do agregatu również jakiś żółty środek znieczulający (bynajmniej nie rivanol :P ). Ale słyszałem, że podobno na wschodzie są dobre loty. Nie wybieram się co prawda, ale czy ktoś doda otuchy i powie, że chociaż on ma ciemno przy ekranie (ale jeszcze ZANIM się znieczuli :wink: ) :?:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

A ja chyba tym moim marudzeniem coś odczarowałam :wink: , bo wczorajsze świecenie było całkiem przyzwoite, w porównaniu do paru ostatnich nocy nawet bardzo dobre :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”