Diurnea lipsiella

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Witas

Post autor: Witas »

viewtopic.php?p=85307#85307
wczoraj jej jeszcze nie widziałem
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Myślę, że optymalny termin będzie od połowy października.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Co do Diurnea fagella to myślę że na tym gatunku warto zacząć trenować rozpinanie i poszukiwanie mikr. Wiosną jest tego pełno, prawie na każdym drzewie siedzą samce a przy odrobinie szczęścia znaleźć można samice. Szukać też należy na płotach, betonowych murach itp, w tym roku naliczyłem koło 100 osobników wzdłuż muru okalającego jednostkę wojskową, przy okazji można znaleźć koszyczki, Depressariidae oraz przy odrobinie szczęścia wczesnowiosenne sówki, właśnie wiosną w moim przypadku oglądanie drzew jest najpopularniejszą formą poszukiwania motyli potem to właściwie tylko świecenia.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Wiosną dużo spotkać można na przynęcie. Szczególnie w pierwsze ciepłe dni, najlepiej w trakcie lub po deszczu. Masowo siedzi transversa i vaccini. Bywają i erythrocephale.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7274
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Tawulec pisze:Myślę, że optymalny termin będzie od połowy października.
U siebie ,pierwsze samce widziałem około 20-go,masowo latały 25-26-go ,przy słonecznej pogodzie ,na samiczkę pomimo starań nie trafiłem...
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Jutro wybieram się na D.lipsiella. Stąd pytanie: czy lepiej szukać samców przed południem, czy po godzinie 12?
Z góry dzięki za szybką odpowiedź (jak już pojadę, to będzie "po ptakach" ;) )
X.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No to masz "zgryza", gdyż przedwczoraj znalazłem w lesie samca w samo południe :razz: , jak pompował jeszcze skrzydła na pniu buka :wink:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

OK- to tak też będę szukał :mrgreen: Napiszę jakie efekty wieczorem ;)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

No cóż- lipsiella bynajmniej do rzadkości nie należy- złapałem 20 świeżych samców a widziałem z 80. Niestety- wszystkie wyglądały na "zagubione"- latały od niechcenia, siadały, zero przejawów zainteresowania samicami. I tym też sposobem żadnej samicy nie złapałem. Nie zaobserwowałem rojenia się samców, może samice jeszcze się nie wylęgły??
Pozdrawiam
ps. znalazłem też zimującego Agonopterix sp. Jak oznaczę, to napiszę co za jeden. ;)
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Chyba jakiś mikrus...

Post autor: Witek Płachta »

"Ustrzelony" dzisiaj w sosnowym zagajniku.

Pozdrawiam.
Załączniki
24.X.09 - DC12 Łaznowska Wola.JPG
24.X.09 - DC12 Łaznowska Wola.JPG (59.96 KiB) Przejrzano 4338 razy
24.X.09 - DC12 Łaznowska Wola..JPG
24.X.09 - DC12 Łaznowska Wola..JPG (66.47 KiB) Przejrzano 4340 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 października 2009, 19:31 przez Witek Płachta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Tawulec pisze:No cóż- lipsiella bynajmniej do rzadkości nie należy- złapałem 20 świeżych samców a widziałem z 80.
U mnie nie jest częsty - w okolicach Katowic i Mysłowic nigdy go dotąd nie spotkałem, a pierwszy wypad do miechowickiego lasu wystarczył żeby go ustrzelić :wink:
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Dzisiaj pod Chęcinami widziałem kilka latających samców.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Jutro się na nią wybieram, czy metody poszukiwań są podobne do metod odnajdywania Diurnea fagella. Wiem na pewno że jest w Łagiewnikach bo przylatywała znajomemu do światła, w Łasku się nie rozglądałem.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Piotr Pawlikiewicz pisze:czy metody poszukiwań są podobne do metod odnajdywania Diurnea fagella.
W miejscu występowania bez trudu zauważysz samce latające aktywnie i dosyć ślamazarnie. Latają dosyć nisko, czasem tuż nad ziemią, od czasu do czasu przysiadając na trawie czy jakiejś nisko położonej gałęzi. Dobrą porą są godziny około południowe i dzień słoneczny. Dwa dni temu obserwowałem kilkanaście samców między 11.30 a 14.30. Po 15., mimo, że słońce jeszcze operowało, nie trafiłem już ani jednego.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Piotrze, w Lesie Łagiewnickim D. lipsiella jest na bank, bo widzieliśmy kilka okazów na warsztatach "minologicznych" w czasie rozminowywania terenu pod przewodnictwem prof. Jarka Buszko :wink:
Pamiętam, że Maciek Matraj robił samcom zdjęcia, które zresztą są u Krzyśka Jonko na stronie :cool:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Lipsiella jest aktywna już około 10. Zwróciłem uwagę na to, że trzyma się bardziej prześwitujących miejsc- w pełnym słońcu nie widziałem ani jednego samca.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

No i po wycieczce, wynik marny tylko jeden samiec, złapany na mocno zarośniętej porębie z odrostami dębowymi, godz. 11, na wynik mogła mieć wpływ pogoda lekka mżawka. Humor poprawiły mi dorodne kanie (grzyb), które znalazłem przy okazji. :D
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Miło- te same grzyby i ja znalazłem szukając lipsielli :) Próbuj dalej- na pewno uda Ci się jeszcze złapać nie jednego ;)
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

W sobotę najprawdopodobniej mam zajęcia w terenie ze studentami w Łagiewnikach, teraz tam spróbuję :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”