kalka techniczna

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Pawlo

kalka techniczna

Post autor: Pawlo »

Witam,
Chciałem sie zapytac sz.kolegow jakiej grubosci kalki technicznej uzywaja do preparacji skrzydeł motyli?
o jakie wymiary pytać w sklepie papierniczym?
Pawel.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

70g/m2 jest dobra do mniejszych motyli, standardowa techniczna - chyba 90 lub 100g/m2 do pozostałych makro. Do mikrów stosuje się specjalny cienki papier.
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Zamiast kalki mozna uzyć papieru sniadaniowego - najtańczy jest najlepszy - bo najcieńszy - producent oszczędza a nam to nie przeszkadza
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

kalka techniczna

Post autor: Paweł Bojar »

Witam,ja używam tylko 90-ki,cieńsze kalki i papier śniadaniowy przy zmianach wilgotności powietrza lubią się pomarszczyć,poza tym dobrze jeśli kalka jest sztywna.Mój sposób ;sztywna,twarda kalka i miękkie,oklejane balsą rozpinadła,przy tej kombinacji skrzydła motyli są dobrze dociśnięte i po wyschnięciu wyglądają jak "wyprasowane".To czego użyjemy musi po prostu dobrze "trzymać" skrzydło,ja mam opanowaną 90-kę,ale mam kolegę który używa wyłącznie 110-ki a inny grubej folii (ogrodniczej),i obaj mają równie dobre efekty co ja,pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
aesacus
Posty: 104
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 07:40
Lokalizacja: Mogilany
Kontakt:

Post autor: aesacus »

Ja używam folii stosowanej do wykonywania okienek w kopertach, po pierwsze jest mocniejsza od kalki , po drugie widac dokładnie motyla w czsie rozpinania i po trzecie nie reaguje na wilgoś w przypadku motyli rozwilżanych
edde
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 14:48
Lokalizacja: Chojnik

Post autor: edde »

Witam,
jestem początkujacym"zbieraczem" i mam pewien problem z rozpinaniem motyli na rozpinadłach, z niewiadomych powodów, choć robię to delikatnie pergamin którym dociskam skrzydła ściera z nich barwę, moze ktoś z grona doświadczonych kolegów zaradzi na te problem ?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Sprawdź czy:
1.krawędź pergaminu nie jest ostra. Czasem po przycinaniu pasków nożyczkami na spodzie na całej długości zostaje taki zadzior.
2.jeśli dociskasz skrzydła już czymś (pergaminem, papierem, kalką) dbaj o to żeby skrzydło się nie przesuwało tzn. dociskaj pergaminem dopiero gdy skrzydło jest na właściwej pozycji.
Do tego czasu skrzydło nie może mieć kontaktu z paskiem.
3.nie używam pergaminu więc nie wiem, ale sprawdź czy się czasem nie elektryzuje jak np. folia.
4.po ustawieniu skrzydła na właściwej pozycji dociśnij pasek kilkoma szpilkami, tak żeby dokładnie przyciskał skrzydło do rozpinadła. jeśli pasek trzyma tylko punktowo to skrzydło może samo z siebie się przesunąć i tym samym przetrzeć.
5.sprawdź czy motyl się nie obudził po ukrzyżowaniu i nie zaczął ruszać skrzydłami.
edde
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 14:48
Lokalizacja: Chojnik

Post autor: edde »

Dziękuje bardzo za wyczerpujacą odpowiedź i pomoc.
A co do pergaminu to używam tego sprzedawanego w sklepach z art. entomologicznymi.
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Ja używam cienkich pasków sztywnego papieru. Mój znajomy używa pociętych zdjęć. Każdy ma swój sposób....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”