Batrisodes

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Batrisodes

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Poszukuję wszelkich dostępnych okazów Batrisodesów (Staphylinidae, Pselaphinae) z terenów Polski. W polskiej literaturze jest zamieszanie wynikające z błędnego oznaczania niektórych gatunków, w zasadzie można ufać tylko danym dotyczącym B. delaportei. Widziałem wiele okazów błędnie oznaczonych przez entomologów uchodzących za dobrych w te klocki. Jeśli ktokolwiek z was ma chrząszcze z tego rodzaju, bardzo proszę o kontakt. Wszelkie materiały zostaną oczywiście szybko oznaczone i odesłane, a dane za zgodą kolekcjonerów wykorzystane w rewizji faunistycznej.
pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Witaj Pawle,
Mam w swojej kolekcji trochę Batrisodes'ów:
B. unisexualis 4 exx.,
B. adnexus 1 ex.,
B. venustus 4 exx.,
B. delaporti 1 ex.
Oznaczane były przez znajomego, mogę podesłać (nie żebym go sprawdzał :wink: ). A tak przy okazji mógłbym Ci podesłać do oznaczenia trochę Pselaphidae i Scydmaenidae z Turcji, jeżeli cierpisz na nadmiar czasu. Może coś z tego Ci się przyda.
Rozdro
Roman
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Roman Królik pisze:Witaj Pawle,
Mam w swojej kolekcji trochę Batrisodes'ów:
B. unisexualis 4 exx.,
B. adnexus 1 ex.,
B. venustus 4 exx.,
B. delaporti 1 ex.
Oznaczane były przez znajomego, mogę podesłać (nie żebym go sprawdzał :wink: ).
Ciekawe proporcje gatunków... Pewnie, że chciałbym się im przyjrzeć, z tymi oznaczeniami to bardzo różnie bywa...
Roman Królik pisze:A tak przy okazji mógłbym Ci podesłać do oznaczenia trochę Pselaphidae i Scydmaenidae z Turcji, jeżeli cierpisz na nadmiar czasu. Może coś z tego Ci się przyda.
Rozdro
Roman
Ja ci w miarę preparowania odkładam japońskie bogatki (głównie drobiazg, ale może być tego sporo), tylko strasznie ślamazarnie mi idzie przekopywanie się przez te stosy materiału... W każdym razie turecki materiał zawsze chętnie obejrzę, tam trudno splunąć żeby nie utopić gatunku nowego dla nauki ;-)

Jakby co, to adres raczej do pracy (nie muszę na pocztę biegać, przyniosą mi na biurko): Instytut Genetyki Człowieka PAN, Strzeszyńska 32, 60-479 Poznań. Swoją drogą (zaczyna się z tego robić prywatny list...), pamiętam, że miałeś w zbiorze Stenichnus pusillus - mógłbyś przy okazji pożyczyć samca (jeśli to z Polski) na jakiś czas?

pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

No to proponuję przejść na prywatną korespondencję mailową. Mój e-mail nie zmienił się od wielu lat :mrgreen:
Jest taki sam jak w danych na tym forum.
Jako zadośćuczynienie innym forumowiczom trzeba będzie chyba podać wyniki oznaczeń moich materiałów :lol: . Jak przygotuję materiał do wysyłki to dam znać.
Pozdrawiam
Roman
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”