Poszukuję wystaw entomologicznych

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Poszukuję wystaw entomologicznych

Post autor: Radek W. »

Witam,

mam pytanie do Was czy znacie może jakieś miejsca warte odwiedzenia o tematyce entomologicznej?
Może to być Polska lub kraje ościenne. Interesują mnie głównie wystawy stałe. Znalazłem ich kilka w wyszukiwarce, ale może ktoś ma coś godnego polecenia na uwadze.
Chciałbym zorganizować wyjazd Sekcji Entomologicznej naszego koła naukowego w takie miejsce, więc nie może być to wystawa dedykowana dla dzieci.

Pozdrawiam,
R.W.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Poszukuję wystaw etnomologicznych

Post autor: pachu »

Zapraszam do Krakowa do Centrum Edukacji Przyrodniczej.
viewtopic.php?f=14&t=29748
Oficjalne otwarcie za ok 1-2 miesiące. W holu będzie woliera z motylami, w pomieszczeniu obok hodowla owadów.
Porozmawiam z szefem i może będzie możliwość dopuszczenia Państwa do głównych zbiorów UJotu. (tego nie mogę obiecać)
Oprócz tego w połowie 2015 roku startuję z ogromnym projektem entomologicznym, lecz nie obejmie on Wielkopolski.
Co do tego będę z Panem w kontakcie. Na pewno będzie Pan tym zainteresowany, lecz nie mogę narazie nic więcej powiedzieć.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukuję wystaw etnomologicznych

Post autor: Wujek Adam [†] »

Można też zajrzeć do Centrum Edukacji Leśnej w podwarszawskim Celestynowie.
http://www.celestynow.warszawa.lasy.gov ... i-lesnej-6
Wśród ekspozycji przyrodniczych znajduje się tam 20 edukacyjnych gablot entomologicznych, zawierających m. in. przegląd systematyczny owadów, przykłady mimikry, przegląd entemofauny Mazowsza oraz żerowiska larw owadów w drewnie.
Gabloty są ponadwymiarowe (50 x 40 cm), podświetlane, a zbiór wykonany jest przez mnie. ;-)

Całkiem niedaleko, w Otwocku, w siedzibie dyrekcji Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych:
http://www.parkiotwock.pl/
można obejrzeć następny zbiór owadów w kolejnych 20 gablotach, sporządzony - również przeze mnie - w ramach projektu badawczo - edukacyjnego "Owady Mazowieckiego Parku Krajobrazowego".
:hi:
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Re: Poszukuję wystaw etnomologicznych

Post autor: Szkloney »

Ciekawe jest też muzeum motyli Arthropoda w Bochni.
http://www.muzeummotyli.com/

Słyszałem również (nigdy tam nie byłem) o Domu Przyrodnika w Bielsku-Białej przy ulicy Bogusławskiego 18. Cytując za stroną pascal.pl

"Prywatne muzeum istniejące już ponad 20 lat. Dom Przyrodnika eksponuje jedną z największych w Europie kolekcji spreparowanych motyli i chrząszczy. Zbiór liczy ponad 20 tys. eksponatów. Można tu również obejrzeć wypchane zwierzęta, ptasie jaja i gniazda."
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Poszukuję wystaw etnomologicznych

Post autor: Antek Kwiczala † »

Słyszałem również (nigdy tam nie byłem) o Domu Przyrodnika w Bielsku-Białej przy ulicy Bogusławskiego 18
Miałem okazję tam być. To prywatny dom byłego entomologa-motylarza Stanisława Forysia. Mieliśmy tam kiedyś spotkania członków Górnoślaskiego Oddziału PTE. Wiele lat temu p. Foryś zmarł, a jego żona (wiele lat młodsza) urządziła po śmierci męża w tym domu muzeum. Oprócz kolekcji motyli są tam też wypchane ptaki. Kolekcja była duża, ale wiele lat już jej nie widziałem i nie wiem w jakim jest stanie.
Ravenborderline
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 19 lipca 2014, 13:34

Re: Poszukuję wystaw etnomologicznych

Post autor: Ravenborderline »

Również byłem tam parę ładnych lat temu i kolekcja była zachwycająca. W tym roku postanowiłem wybrać się tam ponownie, lecz w drzwiach ukazała się pewna gburowata Pani, która powiedziała z wyrzutem że dzisiaj nie przyjmuje i jak już, to tylko grupy zorganizowane, po czym trzasnęła drzwiami :zg: . Dodam, że były to godziny otwarcia i że nie tylko ja spotkałem się z takim zachowaniem. Budynek był w opłakanym stanie ale mam nadzieje że kolekcja dalej jest w takim stanie jak dawniej. Tak więc mimo wszystko polecam spróbować :smiech:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukuję wystaw etnomologicznych

Post autor: Marcin Kutera »

Spory zbiór owadów znajduje się w Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w klasztorze na Świętym Krzyżu
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poszukuję wystaw entomologicznych

Post autor: Tomasz Krepski »

Jest też "farma motyli" w Trassenheide (wyspa Uznam). Można obserwować żywe motyle jak i kolekcje owadów. Nie mam w tej chwili zbytnio czasu szukać strony oficjalnej, ale za to jakiś lakoniczny opis jest tutaj:
http://otouznam.pl/wycieczka-do-farmy-m ... ssenheide/
Kiedyś próbowałem się wybrać do tej farmy, ale spóźniłem się o 5 minut (na 30 min przed zamknięciem nie wpuszczają już zwiedzających).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Poszukuję wystaw entomologicznych

Post autor: Antek Kwiczala † »

Bezpośredni link do farmy motyli na wyspie Uznam.
http://www.schmetterlingsfarm.de/trassenheide/index.htm
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Poszukuję wystaw entomologicznych

Post autor: Jacek Kurzawa »

Radek W. pisze:Chciałbym zorganizować wyjazd Sekcji Entomologicznej naszego koła naukowego w takie miejsce
A może by tak pomyśleć o zorganizowanej imprezie w celu obejrzenia naszych entomologicznych "dóbr narodowych"? Kraków, Poznań, Wrocław, Warszawa, Bytom itd.... Czy mamy świadomość ZAPLECZA naukowego? Co jest zmagazynowane i gdzie? Ilu byłoby chętnych na zorganizowanę imprezę (PTE?, Forum?) po naszych najwiekszych Muzeach, opiekujacych się najwiekszymi zbiorami entomologicznymi? Czy nasza krajowa entomologia zeszła na wystawy dla mas czy jest tu jeszcze miejsce na naukę?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Poszukuję wystaw entomologicznych

Post autor: Radek W. »

Dziękuję za odpowiedzi :)
Tematu oczywiście nie zamykam i czekam na kolejne propozycje.
Czy nasza krajowa entomologia zeszła na wystawy dla mas czy jest tu jeszcze miejsce na naukę?
Widzę, że rodzi się kolejna dyskusja i dobrze. Ja tutaj zbyt wiele zdziałać nie mogę, bo nie posiadam ani własnej zbyt okazałej kolekcji, ani nie mam do takiej dostępu.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Poszukuję wystaw entomologicznych

Post autor: Adam Larysz »

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, do obejrzenia nowego magazynu entomologicznego, i nie tylko...
Jeśli bylibyscie chętni przyjechać jakąś grupą, to tylko kwestia dogadania terminu i można śmiało przyjeżdżać! Zapraszamy! :hi:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukuję wystaw entomologicznych

Post autor: Marcin Kutera »

Adam Larysz pisze:Serdecznie zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, do obejrzenia nowego magazynu entomologicznego, i nie tylko...
Jeśli bylibyscie chętni przyjechać jakąś grupą, to tylko kwestia dogadania terminu i można śmiało przyjeżdżać! Zapraszamy!  :hi:
Miałem to zaproponować, ale czułem że jako pracownik sam to zrobisz:) 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”