Paophilus afflatus - rzadki w Polsce

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Paophilus afflatus - rzadki w Polsce

Post autor: GrzegorzGG »

W ubiegłym roku udało mi się sfotografować takiego ryjka: Kiedyś już te fotki mogły się pojawić na forum, w zbiorczym wątku z wyjazdu do Rumunii. Do tej pory nie miałem nawet identyfikacji do rodzaju. Aż do wczoraj. Na forum włoskim jeden z użytkowników zasugerował skonfrontowanie moich zdjęć z ikonografią prof. Borowca.

Z KFP mamy:
Gatunek znany z nielicznych stanowisk w Siedmiogrodzie, na Węgrzech, w Austrii, Czechach, Słowacji oraz południowej Polsce. U nas należy do rzadkości — jest notowany tylko z trzech krain. Według danych z piśmiennictwa występuje zarówno na łąkach wilgotnych, jak i suchych murawach, w zaroślach stepowych i na słonawiskach; w Polsce poławiany w siedliskach kserotermicznych. Żeruje na liściach, wygryzając na ich brzegach nieregularne karby. Roślinami żywicielskimi tego ryjkowca są: gwiazdnica pospolita — Stellaria media Vill., pięciornik gęsi — Potentilla anserina L., pięciornik rozłogowy — P. reptans L., kuklik pospolity — Geum urbanum L., wilżyna ciernista — Ononis spinosa L., szałwia łąkowa — Salvia pratensis L., krwawnik pospolity — Achillea millefolium L., malina właściwa — Rubus idaeus L., głóg jednoszyjkowy — Crataegus monogyna Jacq. i śliwa domowa — Prunus domestica L. Bionomia słabo poznana. Postacie dojrzałe spotykano od połowy maja do lipca. L. Dieckmann (1980) obserwował w hodowli składanie jaj 9 VI, a wyląg larw 19 VI.

Ja na swój okaz natknąłem się w Siedmiogrodzie właśnie, a konkretnie w miejscowości Vistisoara (kwadrat LL26).

Chciałbym Was prosić o ocenę zdjęcia: czy to może być P. afflatus ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”