Aktualizacja strony Motyle Europy

Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Krzysiek Jonko »

Zapraszam na stronę po DUŻEJ aktualizacji.
Na stronie sporo nowości - m.in. nowa domena .eu, nowy moduł obserwacji (w fazie Beta), trochę drobnych poprawek, dużo nowych zdjęć i miniaturek (150+).
Zapraszam na stronę, liczę na komentarze i uwagi do zmian :tak:

Nowy adres strony: http://www.lepidoptera.eu
Stara domena .pl będzie na razie równolegle dostępna, ale proszę się powoli przyzwyczajać do nowej :smiech:
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: mg1111 »

Muszę powiedzieć że po tej aktualizacji strona niebezpiecznie zbliżyła się do ideału ;-) Szczególnie przydatna jest opcja dokładnej lokalizacji obserwacji.
Wielki szacunek dla Autora :brawo:
Awatar użytkownika
Michał Strada
Posty: 76
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2005, 19:57
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Michał Strada »

Wkradł się mały błąd.

"Strona Motyle Europy jest już dostępna w nowej domenie .eu

Stara domena .pl będzie przez jakiś czas nadal dostępna - ale sugeruję korzystanie ze strony poprzez nową domenę .ue."

Michał
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: beksinski »

Krzysiek, przede wszystkim dzięki za pracę, którą wkładasz w funkcjonowanie tej strony. Idzie to w bardzo dobrym kierunku :) Nie jest to może czas na sugestie dotyczące strony, ale od zawsze zastanawiała mnie jedna rzecz. Zazwyczaj jak świecę w nocy z lampą, to mam od kilkudziesięciu do ponad stu gatunków do wpisania. Czy nie da się wprowadzać danych masowo poprzez np pole wyboru i jedno kliknięcie "dodaj"?
Pozdrawiam serdecznie i przepraszam Cię za psucie nastroju tego wątku w takim czasie :D
Jeszcze raz dzięki
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Krzysiek Jonko »

Chyba nie bardzo sobie wyobrażam, jak wpisać "hurtowo" kilkadziesiąt-set obserwacji...
Napisz, jak to sobie widzisz - o zobaczę, co da się zrobić.
W tej chwili idzie to "pół-hurtowo" - moduł zapamiętuje lokalizację i datę, tego nie musisz wprowadzać ponownie. Wybierasz tylko gatunek...
Ja zwykle wprowadzam obserwacje nie przez opcję "Dodawanie nowych obserwacji" lecz bezpośrednio z "Listy ostatnich obserwacji". Zwykle gatunki, które chcę wprowadzić już tam są.
Generalnie idzie to dość sprawnie - ale jeśli można coś jeszcze poprawić - nie widzę problemu, tylko potrzebny jest feedback ze strony użytkowników .
Polecam wszystkim lekturę manuala (ostatnia pozycja, PDF), który W KOŃCU napisałem do modułu obserwacji, prawie na pewno okaże się, że czegoś jednak jeszcze nie wiecie :smiech:

PS. czeski błąd ue<=> eu już poprawiłem, dzięki.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: beksinski »

Dzięki za odpowiedź. Też tak robię, poprzez ostatnie obserwacje. Oczywiście zapamiętywanie poprzednich ustawień wiele pomaga. Na tym etapie wydaje się to może trudne. Wyobrażam sobie to w formie listy gatunków jaką mamy np po wybraniu rodziny (rozwijane pole) a tam oprócz możliwości wyboru jednego gatunku mamy możliwość zaznaczenia "ptaszka" przy wszystkich z danej rodziny albo zaznaczenia kilku gatunków z klawiszem ctrl. Nie mówię nawet o wszystkich rodzinach, bo to wymagałoby użycia takiej listy jak w menu Mój kraj :) Z technicznego punktu widzenia jest to do zrobienia? Jestem ciekawy Twojego zdania.
Problem polega bardziej na zróżnicowaniu rekordów np pod względem ilości osobników. Tutaj nie mam pomysłu :)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Dispar »

Krzysiek- a co zrobisz z " obserwatorami" którzy wpisuja błędne oznaczenia motyli? Ostatnia sprawa z C. alcetasem z Białostocczyzny czy S. microgamma z sierpnia czy błednie oznaczenie zdjęcia S. ilicis który na stronie figuruje jako S. acaciae?? Wszystko od jednego "obserwatora !
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7275
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Rafał Celadyn »

...Darek, a co ma zrobić Krzysiek...? Może tylko poprawiać błędy na na życzenie "korektorów"-taki system...Zobacz na rekordy G.aprilina z 2010-go .... ;-) ,no...można się czasem "sztachnąć"...zdarza sie najlepszym 8) ...
http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... &year=2010
Trzeba kontrolować, zgłaszać i nie wydziwiać ;-) ,Krzysiek robi robotę ,o której wyobrażenia nie maja nawet najlepsi informatycy ...nie mówiąc o szarakach... :no:
Zgłaszasz błąd :arrow: Krzychu ręcznie poprawia :arrow: jest dobrze :ok:
nie zgłaszasz :arrow: Krzychu nie poprawia :arrow: nie jest dobrze :arrow: :wlosy:
Tyle...
Pozdro
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Marek Hołowiński »

A ja uważam że powinno być jakieś sito, a ludzie którzy wprowadzają błędne rekordy eliminowani z możliwości dalszej współpracy. Przecież Oni szkodzą całemu programowi, to "wirusy". Na nic rzetelna praca wielu obserwatorów, kiedy jeden taki potrafi namieszać. Część z nas doskonale wie które dane są fałszywe, ale panel przegląda też ogromna ilość ludzi mniej doświadczonych, przekonanych w jego wiarygodność.
@Krzysiek Jonko, przecież nie chodzi o ilość rekordów tylko ich prawdziwość.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7275
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Hołowiński pisze:A ja uważam (..)
...Każdy system jest do... ;-) ...niedoskonały :ja wiem:
Marek Hołowiński pisze: ale panel przegląda też ogromna ilość ludzi mniej doświadczonych, przekonanych w jego wiarygodność.
...z czasem nabiorą doświadczenia...
...nie wyobrażam sobie ,jak można by sprawdzić wiarygodność obserwatora...dniówka "na dołku" ?Przesłuchanie? ;-)
No... nie da rady ...Jest ok...tylko, od czasu do czasu, trzeba napisać do Krzyśka i "się wyprostuje" :ok:

:papa:
Rafał
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: modraszka »

Jeżeli chodzi o obserwatorów to myślę że Krzysiek jakoś weryfikuje wszystkie osoby i wcale nie jest łatwo otrzymać status obserwatora :) wiem bo sama otrzymałam negatywną odpowiedź.
Strona Motyle Europy jest naprawdę świetna :brawo: .
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Marek Hołowiński »

No właśnie, dziś Darek wspomniał też o innym człowieku który zna się na motylach. On również otrzymał negatywną odpowiedź. A kto zna autora tych przedziwnych rekordów? Jest ich znacznie więcej niż te omawiane. Czy kiedykolwiek ktoś z was mu je weryfikował?

Problem można rozwiązać, prosząc do współpracy specjalistów (moderatorów). W sprawie wątpliwych rekordów można dopytać @. W razie braku reakcji, lub ewidentnych błędów, podawania gatunków kopulatorowych bez podawania kto weryfikował itp. można by blokować dostęp do panelu, a rekordy usuwać. Po co komu takie dane
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7275
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Hołowiński pisze:Problem można rozwiązać, prosząc do współpracy specjalistów (moderatorów). W sprawie wątpliwych rekordów można dopytać @. W razie braku reakcji, lub ewidentnych błędów, podawania gatunków kopulatorowych bez podawania kto weryfikował itp. można by blokować dostęp do panelu, a rekordy usuwać. Po co komu takie dane
...jedyną rzeczą, jaką mozna by zrobić, to w polu obserwacji zrobić coś podobnego do "zgłoś post" na forum ,przy rekordzie na stronie..nie wiem ile z tym byłoby roboty, ale to rozwiązanie wydaje mi się rozsądne w przypadku kontrowersyjnych obserwacji...
moderatorzy ,korektorzy etc. -wg. mnie przy tak rozbudowanej stronie nie mają szans... ;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: PawełB »

Krzysiek, podziwiam twój upór w dążeniu do doskonałości i ilośc pracy jaką temu poświęcasz.

pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Krzysiek Jonko »

Szkoda, że większości z Was nie było na sympozjum w Krakowie - przygotowałem małe wystąpienie na temat ewentualnej przyszłości modułu obserwacji.
Niestety moje pomysły zostały mocno skrytykowane przez "profesjonalistów" obecnych na sympozjum - więc z części wymyślonych nowinek całkowicie zrezygnowałem, część zawiesiłem, reszta jest dostępna w wersji Beta ;-)
Trochę mnie to bawi, bo oficjalnie żaden ze znanych mi 'wielkich entomologów" z mojej strony nie korzysta, z drugiej strony wszyscy doskonale wiedzą jak ona ma funkcjonować :-?
Miałem wizję - nie, nie taką jak Martin Luter King :laugh: - może raczej kilka pomysłów, bo dotychczasową wersję modułu obserwacji uważam za bardzo niedoskonałą.
Jednym z głównych wątków mojego mini-wystąpienia był podział użytkowników na kilka (N) kategorii (pod kątem poziomu wiedzy entomologicznej). Użytkownicy nazwijmy ich roboczo początkujący (nie w sensie początkujących w ogóle - tylko w module obserwacji) - mogliby wprowadzać tylko gatunki łatwe w identyfikacji, średnio zaawansowani - trudniejsze itd.
Ostatnia, najwyższa grupa mogłaby wprowadzać wszystko włącznie z gatunkami kopulatorowymi - czyli w takiej formie jak jest to dostępne teraz.
Brzmi dobrze?
Mnie się też tak wydawało - ale powstaje kilka problemów: w jaki sposób przydzielać uprawniania użytkownikom i kto ma o tym decydować?
Propozycję JN żeby egzaminować użytkowników i ograniczyć liczbę obserwatorów do max. kilkunastu w skali kraju pozostawię bez komentarza...
Na Sympozjum nie udało mi się uzyskać żadnych sensownych opinii na temat moich pomysłów - ale może tu odzew będzie większy ;-)
Już teraz dostępny jest mechanizm tzw. banowania - można komuś czasowo lub całkowicie zablokować dostęp do modułu obserwacji. Problem w tym, że ja z powodu braku czasu nie śledzę na bieżąco obserwacji i nie wiem o tych "oczywistych" wpadkach. Jakoś nie przychodzi nigdy nikomu do głowy, żeby mnie informować o takich rzeczach...
Jeżeli chcecie mieć dobry i rzetelny serwis internetowy to przyczyńcie się trochę do tego, by taki był.
Przesyłajcie brakujące w części encyklopedycznej zdjęcia, pomóżcie wyłapywać błędy na stronie, pomóżcie w identyfikacji zdjęć z galerii niezidentyfikowanych. Pracy jest na co najmniej kilkanaście lat. Bardzo często zagadują mnie osoby zza granicy - prawie nikt nie wierzy, że taki serwis można prowadzić w pojedynkę :smiech:
Serwis, od samego początku prowadzę SAM - ale bardzo przydałaby mi się WASZA pomoc :tak:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Dispar »

Krzychu! Przy tej ilości obserwatorów i rekordów błędów się nie ustrzeżesz. Użytkownicy którzy spostrzegą, że gdzieś jakiś powstał powinni jak najszybciej poinformować Ciebie, że takowy jest i można to szybko zweryfikować. Strona jest super i często z niej korzystam- gratulacje :brawo: .
admin
Administrator
Posty: 1610
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: admin »

Krzysiek Jonko pisze:Jeżeli chcecie mieć dobry i rzetelny serwis internetowy to .....
Przesyłajcie brakujące w części encyklopedycznej zdjęcia
pomóżcie wyłapywać błędy na stronie,
pomóżcie w identyfikacji zdjęć z galerii niezidentyfikowanych.

Bardzo przydałaby mi się WASZA pomoc
 :tak:
Właściwie to jest odwrotnie - to Twoja strona pomaga wszystkim korzystającym z niej, więc Twoja prośba jest dobrą okazją do zrewanżowania się Tobie. Jeszcze jest ten czas, że jest możliwość dołożenia się cegiełką swojej pracy do budowania tej strony, gdzie jeszcze brakuje zdjęć. Kiedyś będą zdjęcia wszystkich gatunków, teraz można jeszcze je pouzupełniać. To jest zdecydowanie najlepsza polska strona (nie tylko w entomologii) a nawet w Europie, więc postarajmy się pomóc w jej tworzeniu! Podpisuję się pod Twoim apelem i zachęcam do spędzania większej ilości czasu na lepidoptera.eu :ok: :brawo:
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Peter Senn »

Może dobrze byłoby podać listę gatunków/rodzajów/rodzin, dla których brakują zdjęcia. Wówczas łatwiej zorientować się, czy mam jakieś, które by się przydało.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Krzysiek Jonko »

Piotrze, robienie takiej listy kiedy można to zobaczyć bez żadnego problemu na stronie jest całkowicie bez sensu...
http://www.lepidoptera.eu/Thumbnails2.p ... ae&mode=up - przykład Crambidae
od razu widać czego brakuje....
Jeśli chodziło Ci o zdjęcia - to widać to tutaj: http://www.lepidoptera.eu/ListFamily.ph ... country=PL - też na przykładzie Crambidae.
rysiaty
Posty: 2026
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: rysiaty »

Krzysiek Jonko pisze:Niestety moje pomysły zostały mocno skrytykowane przez "profesjonalistów" obecnych na sympozjum
Krzysiek Jonko pisze:oficjalnie żaden ze znanych mi 'wielkich entomologów" z mojej strony nie korzysta
to po co zaraz rezygnować ze swoich pomysłów :coto: :rotfl:
Krzysiek Jonko pisze:podział użytkowników na kilka (N) kategorii (pod kątem poziomu wiedzy entomologicznej). Użytkownicy nazwijmy ich roboczo początkujący (nie w sensie początkujących w ogóle - tylko w module obserwacji) - mogliby wprowadzać tylko gatunki łatwe w identyfikacji, średnio zaawansowani - trudniejsze itd.
coś takiego chyba musi być, bo twoja strona przyczynia się do zainteresowania motylami, a jak ktoś już przez jakiś czas interesuje, to chciałby dołożyć cegiełkę, ale nie może bo nie otrzyma dostępu do modułu obserwacji ...
W lubuskim w bieżącym roku wprowadzono 2 (słownie: dwie) obserwacje. Ja mam w tym roku ponad 400 zdjęć motyli zrobionych, z czego pewnie 2/3 jest "oznaczalna" ze zdjęć i weryfikowalna.
Jeśli obserwacje te zostaną u mnie w kompie, to wg mnie będzie to jakaś strata dla całego projektu do którego mimo chęci nie mogę przystąpić :no:
Czyli co, statut obserwatora dostają ci co zajmowali się motylami w czasach przed internetem i w miarę się znali osobiści. A ci którzy zainteresowali się motylami dzięki chociażby stronie Motyle Europy już są dyskryminowani bo nikt ich osobiście nie zna ...?
Nie no musi być jakiś "wirtuany" :tancze: sposób naboru i weryfikacji nowych obserwatorów ...
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Peter Senn »

Tak, rzeczywiście jest to bez sensu jeśli są te miniaturki. Tylko jak do nich dotrzeć z głównej strony? Pomimo, że korzystam z tej strony od lat i dokładam od czasu do czasu moje cegiełki, nigdy nie trafiłem na stronę z miniaturkami.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Marek Hołowiński »

Peter - mój kraj - gatunki, otwiera się lista rodzin (mikro, makro). Kliknij w czarną ikonkę motyla przy rodzinie..., masz podrodziny, klikasz.
W prawym górnym rogu możesz wybrać wierzch, spód, obie płci...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Warto może dodać, że owe miniaturki (bardzo wg mnie przydatne) są głównie dla macrolepidoptera. W mikrach to zaledwie kilkanaście procent ogółu, i brak tych najliczniejszych, np. Coleophoridae, Elachistidae, Gelechiidae, Gracillariidae czy Nepticulidae. Zapewne sporej części fotografii tych gatunków po prostu nie ma, a w ogóle to ogrom pracy. Trzeba więc chociaż podziękować Krzyśkowi za to co jest :brawo: .
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Dispar »

W Geometridae brak tylko miniaturki E. thalicrata - mam kilka ładnych okazów w zbiorze ale mój aparat jest zbyt słaby żeby zrobić im dobre fotki :-( .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7275
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Rafał Celadyn »

Dispar pisze: mój aparat jest zbyt słaby żeby zrobić im dobre fotki .
...pstryknij jak potrafisz ;-) i podeślij fotkę na mojego maila,na miniaturkę jakiegoś cudu techniki nie musisz mieć....
:papa:
Rafał
....podłóż tylko białą kartkę pod spód ,nie używaj żadnych żarówek i ściągnij etykietkę i :foto:
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Peter Senn »

Marku, dzięki za wskazówkę!
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Krzysiek Jonko »

Wielu z Was ma okazy także spoza Polski - nieśmiało zaproponuję, żeby w oknie miniaturek zmienić sobie kraj z Polska na ostatnią pozycję na liście krajów: EUROPA...
Pokaże się wtedy znacznie więcej gatunków i brakujących miniaturek też :smiech:
Swoją drogą - czy jeszcze ktoś poza Peterem nie wiedział jak otwiera się miniaturki?
Może opis na stronie jest mało czytelny?
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Aktualizacja strony Motyle Europy

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Krzysiek Jonko pisze:Swoją drogą - czy jeszcze ktoś poza Peterem nie wiedział jak otwiera się miniaturki?
Obecnie już wiem, ale głowiłem się nad tym jakieś dwa lata.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”