XANTHOMELAS

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

XANTHOMELAS

Post autor: domino »

Witam. W tym roku miałem okazję widzieć w terenie już 3 rusałki wierzbowce. Nie spotkałem jednak drzewoszka, zresztą ja go nigdy nie spotkałem w terenie. Czy jest on aż tak rzadki w Polsce?
Jestem z południowej Wielkopolski. Jaką przynętą można wabić drzewoszka, może ktoś wie??? :-(
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: XANTHOMELAS

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Używaj nazw łacińskich - będziesz lepiej i pewniej rozumiany. Wczesnowiosenne rusałki najłatwiej zaobserwować w miejscach ciepłych i nasłonecznionych (skraje lasów, łąk, przytorza itp.) nie wiem czy przynęta działa i jaka jest jej skuteczność. Zarówno N. polychloros jak i xanthomelas to motyle duże i łatwe do zauważenia - więc jeśli są u Ciebie to na pewno je zauważysz.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: XANTHOMELAS

Post autor: Łukasz »

Dawniej obie nazwy używano na odwrót (xanthomelas-wierzbowiec, polychloros-drzewoszek), upewnij się na lepidoptera.eu że mówisz o właściwych gatunkach, bo widzę, że jesteś początkującym.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: XANTHOMELAS

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz pisze:Dawniej obie nazwy używano na odwrót (xanthomelas-wierzbowiec, polychloros-drzewoszek), upewnij się na lepidoptera.eu że mówisz o właściwych gatunkach, bo widzę, że jesteś początkującym.
Lukasz, zwróć uwagę na tytuł wątku. Autor pyta o drzewoszka jako o ten rzadszy gatunek. Chyba jednak wiadomo o którego chodzi.

W tym przypadku zgadzam się z Grześkiem.
Jest to gatunek którego nie obserwuje się latami, a kiedy się pojawia napływają sygnały z różnych zakątków kraju. Trzeba zwracać uwagę na wszystkie podobne okazy. U mnie siadały razem na wilgotnej ziemi, na drodze.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

drzewoszek

Post autor: domino »

Ale ten drzewoszek (N. xanthomelas) jest w Polsce przybyszem z innego kraju czy motylem krajowym?
I najlepiej rozpoznawać go po tej białej plamie na górnym skrzydle?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: XANTHOMELAS

Post autor: Aneta »

Krajowym jak najbardziej. Najlepsza cecha odróżniająca to nogi, żółte u xanthomelasa, brązowe u polychlorosa. Poza tym faktycznie po kolorze jasnej plamy na przednim skrzydle (choć to moze być nieco mylace, zwłaszcza po zimie) oraz ciemnej plamie w nasadowej części skrzydła tylnego - ostrzej odgraniczona od tła u xanthomelasa, bardziej rozmyta u polychlorosa.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: drzewoszek

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze:Ale ten drzewoszek (N. xanthomelas) jest w Polsce przybyszem z innego kraju czy motylem krajowym?
I najlepiej rozpoznawać go po tej białej plamie na górnym skrzydle?
jest gatunkiem krajowym, (samica zimowała w mojej piwnicy, a wiosną widziałem ją kilkakrotnie na swoim podwórku).
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”