Zoological Record

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Zoological Record

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zoological Record - http://en.wikipedia.org/wiki/The_Zoological_Record

http://www.organismnames.com

Jak to działa, jak to jest zorganizowane? Czy ktoś mógłby podzielić się subskrypcją? Tak samo mam potrzebę przejrzenia Zootaxa.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Zoological Record

Post autor: L. Borowiec »

Roczna subskrybcja Zoological Record jest zawsze kwestią targów z wydawcą (Ovid), ale zwykle nie schodzi poniżej 30 000 zł za jeden rocznik. Po zapłacie przekazuje się wydawcy numery IP pod którymi można przeglądać dany rocznik. Nie jest to więc zabawka dla przeciętnego użytkownika. W bibliotece Instytutu Zoologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego jest bezpłatny dostęp do roczników 2004-2010. Niestety, brak kasy spowodował, że musieliśmy od zeszłego roku zrezygnować z subskrybcji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Zoological Record

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy subskrybenci, mający pełny dostęp mogą pobierać całe publikacje czy tylko pobierać abstracty czy nieco szersze niż abstracty opisy? Czy pobieranie ma jakieś limity? Jakie instytucje w Polsce mają dostęp do takich zasobów? Jakie to są zasoby?
jak to się dzieje, że widzę pracę publikowaną np. w "Annali del Museo Civico di Storia Naturale di Ferrara" i jest to równolegle (czy rownolegle?) publikowane w [Zoological Record Volume 147] ?
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Zoological Record

Post autor: L. Borowiec »

Jacku, piszę to na forum aby więcej użytkowników poznało co to jest Zoological Record. To jest tylko baza publikacji taksonomicznych wydawanych na całym świecie, z abstraktami, wykazem nowych taksonów, terra typica i notkami bibliograficznymi, a nie dostęp do zawartych w tych publikacjach artykułów chyba, że wydawca danej publikacji zgodzi się na udostępnienie do niej linka. W ramach subskrybcji ZR Ovid daje też dostęp do wybranych czasopism z możliwością ściągnięcia publikacji, ale są to w większości bazy nie taksonomiczne. ZR pozwala więc tylko zorientować się jakie prace w danej grupie taksonomicznej ukazały się w danym roku i jakie w niej opisano nowe taksony lub jakich zmian nomenklatorycznych dokonano.
Aby praca została zanotowana w ZR ekipa tego wydawnictwa śledzi zawartość czasopism nadsyłanych do British Museum, którego biblioteka ma najbardziej kompletny zbiór czasopism taksonomicznych z całego świata. Redaktorzy czasopism jak chcą żeby ich czasopismo zostało szybko obrobione to wysyłają nowe numery bezpośrednio do ZR (tak robimy w Genus, że każdy nowy numer natychmiast jest do nich przesyłany i zawsze nam dziękują elektronicznie; co dalej robią z tym zeszytem to nie wiem, być może trafia do jakiejś brytyjskiej biblioteki).
Co innego Zootaxa, bo to jest po prostu czasopismo, które wychodzi w wersji zarówno elektronicznej jak i papierowej. Czasopismo generalnie nie jest bezpłatnie dostępne chyba, że autor zapłaci za możliwość wejścia do całego PDF-a (wtedy taki artykuł jest opisany jako open access). Instytucje mogą zaprenumerować wolny dostęp do całości, ale są to też kwoty bardzo duże i nie wiem czy jest w Polsce biblioteka, która taką prenumeratę ma.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Zoological Record

Post autor: Jacek Kurzawa »

O takie informacje mi właśnie chodziło, dziękuje. Nie będę już "błądził" mając np. nadzieję, że uda mi się pościągać prace z ZR, tylko wykorzystam to w odpowiedni sposób.
Z pewnością nie tylko mi się to przyda, więc Forum jest tu idealnym narzędziem komunikacji - jedna odpowiedź trafia do wielu. I oto chodzi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Zoological Record

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lech Borowiec pisze:ZR pozwala więc tylko zorientować się jakie prace w danej grupie taksonomicznej ukazały się w danym roku i jakie w niej opisano nowe taksony lub jakich zmian nomenklatorycznych dokonano.
Wracam z problemem, ktory mnie przerasta.
Probuję coś znaleźć, konkretnie chce przejrzeć rocznik ZR 2011, przeszukać jakie są zeszyty.

Probuję to zrobić z kilku stron:
http://thomsonreuters.com/products_serv ... al_record/

Tu poza opisami nie mogę nic zrobić, to jest chyba tylko do poczytania o wielkości zasobów

http://library.dialog.com/bluesheets/html/bl0185.html

Czy tu coś się da znaleźć? Na stronie głównej http://library.dialog.com/bluesheets/html/bl0185.html to już w ogóle jest wszystko i nic. Jest co prawda "How do I..." http://support.dialog.com/howdoi/ ale dalej spotykam tylko mnogość linków do mnogości linków.

Na stronie OVID wygląda to na pierwszy rzut okaz całkiem przystepnie
http://www.ovid.com/site/catalog/DataBase/200.jsp
ale nic sensownego nie da się zrobić.

http://www.organismnames.com/

itd...

Czy to oznacza, że te strony sa tylko reklamą ich działalnosci i nie da się wyszukiwać czegokolwiek? Jesli jednak się da, to pytanie moje - jak się dostać do wyszukiwania prac z zakresu Coleoptera albo Jak przejrzec poszczególne roczniki ZR (na ktorej stronie, w ktorej opcji).

Mam wrażenie że to wszystko jest tak "zapajęczone", że bez specjalnego szkolenia z zakresu ZR nie da się tego tknąć. Wirtualne budowle sieci baz danych, projektów i łączonych prjektow, baz danych (jak GBIF i podobne) przerażają mnie swoją nadmierną rozbudowaną konstrukcją w ktorej teoretycznie są biliony informacji a praktycznie jest ich niewiele, a sposób dotarcia do nich jest mocno utrudniony. Ale moza je po prostu sobie nie daję rady.....

Więc pytanie - z ktorej strony korzystać, z których opcji - o ile to jest możliwe. Jak przejrzeć cokolwiek z ZR 2011 z zakresu Coleoptera. Z cytatu wynikałoby, że jest taka możliwośc. Przyznaję się, że na tym poległem.

Może ktoś z forumowiczów spróbuje dokopać się do tego na własną rękę?
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Zoological Record

Post autor: L. Borowiec »

No przecież pisałem, że aby mieć szansę wejścia na strony ZR trzeba zapłacić te 30 000 zł rocznie. U nas można wejść tylko na lata 2004-2010 bo za te lata płaciliśmy prenumeratę. W Warszawie na Wilczej mają prenumeratę wersji papierowej ZR za wszystkie lata od początku istnienia ZR, natomiast nie wiem czy oni prenumerują ZR w wersji on-line.
Jak się już wejdzie do bazy to tam jest szeroka możliwość filtrowania zasobów, można więc wybrać tylko prace na Coleoptera lub tylko na Cerambycidae lub te, w których nazwa Cerambycidae pojawia się tylko w abstraktach lub słowach kluczowych. Takie wyselekcjonowane dane można bez problemu zgrać na pendrive i wtedy otwiera się na swoim komputerze jako plik tekstowy itd.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Zoological Record

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ojej, dziękuję. Zmyliły mnie te funkcje filtrowania, wyszukiwania, ktore są umieszczone na stronie. Stwarzają wrażenie, ze jest taka mozliwość jak wyszukiwanie, sortowanie itp. najgorsze, że na stronie
http://thomsonreuters.com/products_serv ... al_record/
jest napisane, że "With Zoological Record, you can:". Czytam, że "mogę", i pomyslałem, że mogę tylko nie wiem "jak".

No cóż, wizyta we Wrocławiu w tych sprawach wydaje się niezbędna i w sumie cieszyc się tylko należy, że jest taka możliwość.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zoological Record

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Taki "wtręt" filozoficzny...

Nauka nie powinna podlegać komercji, gdyż ta uniemożliwia równy do niej dostęp i (zwłaszcza) szybszy postęp. Gdybyśmy mieli swobodny dostęp do bieżących prac naukowych jakże łatwiej i szybciej można by było pomnażać informacje naukowe. Wszechobecna i bardzo "trendy" komercja niestety zdecydowanie spowalnia ten proces.

Jak dzwon dźwięczą mi w uszach słowa mojej profesor od ekonomii politycznej, która opisywała kolejne po kapitaliźmie systemy gospodarcze. Czekam, czekam i doczekać się na nie nie mogę :) Póki co szczęście, że Tusk poszedł po rozum po głowy (albo niepokoje społeczne go zmusiły) i jest już przeciw ACTA. To daje nam promyk nadziei, że będą nadal jakieś szanse na dotarcie do elektronicznych wesji prac naukowych i nie pozostaniemy naukowym zaściankiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”