Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Przemek K »

Witam.
Dzisiaj na spacerku w lesie, wodzony za nos trupim odorem natknąłem się na truchło dzika. Biedak był już w niezłym rozkładzie ale stanowił wspaniałą stołówkę dla setek chrząszczy i larw much.
Oprócz występującej na padlinie Oiceoptoma thoracicum oraz Thanatophilus rugosus licznie "stołował" się Necrodes littoralis.
Nie spotkałem natomiast w tym roku nawet jednego egzemplarza Nicrophorus humator, a to ponoć nasz najbardziej pospolity grabarz :?:
Kalety UTM: CB40
02.05.2011

Pzdr.Przemek
Załączniki
Necrodes littoralis.JPG
Necrodes littoralis.JPG (144.21 KiB) Przejrzano 7849 razy
Necrodes littoralis 1.JPG
Necrodes littoralis 1.JPG (120.97 KiB) Przejrzano 7849 razy
Necrodes littoralis 2.JPG
Necrodes littoralis 2.JPG (146.18 KiB) Przejrzano 7849 razy
Oiceoptoma thoracicum.JPG
Oiceoptoma thoracicum.JPG (129.24 KiB) Przejrzano 7849 razy
brakkonta

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: brakkonta »

Przemek K pisze:Nie spotkałem natomiast...nawet jednego egzemplarza Nicrophorus humator, a to ponoć nasz najbardziej pospolity grabarz....
....no właśnie. Ja również opiekowałem się szanownymi zwłokami sarny na łące nieopodal ukraińskiej granicy i były Silphy, lecz ani jednego grabarza. Liczyłem właśnie na nie (niekoniecznie humator'y), tudzież na inne nekrofilne gatunki. I tu mam pytanie do ludzi obeznanych z tematem. Otóż czy istnieje jakaś kolejność w zasiedlaniu truposzczaka chrząszczami? Czy np. "soczysty" trup ma swoich stołowiczów, poobgryzany i podsychający swoich, zaś pozostała skóra i kościotrup swoich amatorów? No i czy wielkość padła również ma swoje preferencje co do składu konsumentów, ot np. kret i sarna?
Mazep
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: P. Kloska »

Jak szukając w sieci wiadomości na temat zasiedlenia padliny, natrafiłem na taką prace:
http://www.oksl2009.wl.sggw.pl/referaty/2/04.pdf
Może w czymś pomoże. :D
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: wojtas »

Gdzieś już była mowa o tym że germanicus i humator lubią właśnie małe zwierzęta typu kret. Co do moich obserwacji to widziałem kiedyś prawdopodbnie humatora (bo zwiał) na sarnie walniętej przez samochód kilka lub kilkanaście godzin wcześniej więc raczej "soczysta". Jednak zrobił on tylko rozeznanie i zwiał więc zapewne nie lubi "świeżynki".
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Gdyby nie było sukcesji na padlinie, to entomologia sądowa nie miałaby racji bytu. Jest na ten temat dużo publikacji; są też w Polsce specjaliści od tej dziedziny.

Wszystkie gatunki grabarzy preferują drobne truchła, z dużych nie mają żadnego pożytku, nie zakopią przecież krowy. Na dużych trupach żerują Silphinae; Nicrophorus na pewno przyleci, powęszy, poskubie i pójdzie sobie dalej. Znane są pojedyncze przypadki rzeczywistego rozwoju grabarzy w dużych trupach, ale to są sytuacje wyjątkowe. Kret czy wróbel dla pary grabarzy to optymalny materiał.

Nicrophorus humator preferuje miejsca niezbyt mokre, raczej tereny leśne. Masowo wpada w borach sosnowych do pułapek na korniki, często wyciągałem z jednej ponad sto sztuk. Generalnie leśne gatunki grabarzy lepiej odławia się w pułąpki wiszące metr-dwa nad ziemią niż w barbery. Na podmokłą łąkę potrafi przylecieć N. vespillo i N. vespilloides, ale generalnie większość gatunków w tym rodzaju woli stanowiska o średniej wilgotności i zacienione. Specjalistą od trupów leżących w miejscach wilgotnych (np. w olsach) jest właśnie Necrodes littoralis.

Paweł
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Aneta »

J.M. pisze:Otóż czy istnieje jakaś kolejność w zasiedlaniu truposzczaka chrząszczami? Czy np. "soczysty" trup ma swoich stołowiczów, poobgryzany i podsychający swoich, zaś pozostała skóra i kościotrup swoich amatorów?
Zdecydowanie tak. Na świeżaku pierwsze są chrząszcze z Silphidae - jednak na małych zwłokach; z tego, co obserwowałam, większe zasiedlane są przez Silphidy nieco później, w początkach rozkładu. Następnie Histeridae - również wkraczają, gdy trup jest jeszcze mięsisty, ale już dobrze rozkładający się. Mniej więcej w tym czasie pojawiają się kusaki, które częściej żerują na innych padlinożercach, niż bezpośrednio na zwłokach. Na resztkach skóry i zeschniętych resztkach mięsa pozostałych na kościach można natomiast znaleźć skórniki (głównie Dermestes sp.), przedstawicieli Nitidulidae (Omosita sp.) oraz Cleridae (np. Necrobia sp.).
brakkonta

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: brakkonta »

dzięki wielkie wszystkim za odzew i wyjaśnienia.
Mazep
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Przemek K »

J.M. pisze:dzięki wielkie wszystkim za odzew i wyjaśnienia.
Dołączam się również do podziękowań i pozdrawiam :D
Przemek
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Witek Płachta »

Ja też parę tygodni temu zgarnąłem z pobocza dwa, jeszcze ciepłe koty i wywiozłem je na wabia na skraj lasu. Pierwszymi chrząszczami jakie je zasiedliły to Oiceoptoma thoracicum w hurtowych ilościach i trochę mniej licznie Thanatophilus rugosus. Była też kopulująca parka innego Thanatophilus, takiego z delikatniejszą rzeźbą pokryw. Kiedy w święta było u nas oberwanie chmury, podjechałem nazajutrz sprawdzić czy padlinka mi gdzieś nie odpłynęła i na pływających zwłokach znalazłem jednego Necrodes littoralis. Zaczęły też pojawiać się pojedyncze Nicrophorus vespilloides Zaobserwowałem też że Thanatophilus zeszły z samego truchła i zaczęły częściej przebywać w jego pobliżu niż na nim samym. No i z chrząszczy na końcu pojawiły się też Creophilus maxillosus, Ontholestes sp. polujące na muchy które wabiła padlina. Były też inne kusaki tyle że przeze mnie nie do oznaczenia. To tyle moich osobistych obserwacji dotyczących trupojadków :D
Witek.
brakkonta

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: brakkonta »

Witek Płachta pisze:Ja też ....zgarnąłem z pobocza ...kota i wywiozłem go na wabia na skraj lasu.
Ha !!! Też onegdaj tak uczyniłem. Jajca były po pachy, bo kawałek dalej stał radiowóz i chłopaki mooooocno dziwnie mi sie przyglądali, jak zgarniam na środku E40 zwierka z jezdni do wora. No ale....zawiozłem go do lasu i na drugi dzień.....kota ni ma :shock: Sztywny był, to pewne, bo był SZTYWNY, jednak jakaś franca mi go porwała. I tu przy tej okazji taka rada - zwierka trza przybić do gleby solidnym kołem na wylot, niczym osikowym kołkiem wampira. Solidnie, głęboko i co by kołek był wysoki (można z niskiego zwierza zdjąć górą). To że Witkowe koty pozostały na miejscu to cud. Już nie raz traciłem wabika i na przestrzeni tych prób opracowałem sobie we łbie taki właśnie sposób - mało ludzki, ale myślę że skuteczny. Nie wiem czy się sprawdzi, bo to dopiero teoria. Pozostaje mi wypatrywanie wabików na asfalcie (moja żona patrzy na mnie ze współczuciem jak cierpię widząc mięso na asfalcie).
Mazep o Wrażliwym Sercu
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek, nie prościej wkopać barberówkę z przynętą..? Chyba, że obcowanie z trupem kota jest dla ciebie źródłem wzbogacenia duchowego.

Paweł
brakkonta

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: brakkonta »

o taaaak, bliskość futerka koi moje stargane nerwy :wink:
A'propos barberówek. Ile ja ich straciłem, kiedy w środku było "coś" na ząb !!! Cholerniki-zwierki potrafią wydrzeć wszystko z ziemi i rozwłóczyć po lesie, oczywiście wyżarłszy zawartość. Może Pawle masz jakiś skuteczny patent na barberówkę, która mi się ostanie w swem dołku macierzystem?
a tak poza tematem - onegdaj miałeś w planie foto-klucz do omarlic (takie coś jak zrobiłeć o Nicrophorus'ach). Ja wiem że polskie są proste, ale może jakieś takie szersze (terytorialnie) ujęcie, może większy jakiś kawałek Jewropy?
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Rafał Celadyn »

Tu masz Jacku link ,w którym dosyć przystępnie pewne sprawy są wyjaśnione,już go wklejałem przy okazji dyskusji o O.armadillo-trzeba się czasem ryjami zainteresować, to juz nie musiałbyś prosić :P :wink: .
Pozdrowki Rafał.
na końcu :wink:

:arrow: http://www.amentsoc.org/publications/be ... r-2009.pdf
brakkonta

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: brakkonta »

dzięki, dzięki !!! :D
Mazep
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Pawel Jaloszynski »

J.M. pisze: a tak poza tematem - onegdaj miałeś w planie foto-klucz do omarlic (takie coś jak zrobiłeć o Nicrophorus'ach). Ja wiem że polskie są proste, ale może jakieś takie szersze (terytorialnie) ujęcie, może większy jakiś kawałek Jewropy?
Pisałem już o tym. Sprawa rozbija się o możliwość pokazania na zdjęciu mikrorzeźby pokryw; inne cechy różniące Silpha obscura od S. tristis przy okazach z całego zasięgu tych gatunków mogą być zawodne. Nie potrafię tak sfotografować powierzchni pokryw, żeby pokazać, o co chodzi. Klucz do całej Europy to trudna rzecz, bo pospolite gatunki rodzaju Silpha tworzą lokalnie tak różne morfologicznie populacje, że trzeba analizować kopulatory plus cały zestaw cech zewnętrznych, żeby je oznaczyć.

Paweł
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Pod podanym linkiem jest ładnie zaprezentowane stosowanie pułapek na trupożerne.

http://diptera.info/forum/attachments/123_3.jpg

Wygląda to dość ciekawie.
brakkonta

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: brakkonta »

Pawel Jaloszynski pisze:bo pospolite gatunki rodzaju Silpha tworzą lokalnie tak różne morfologicznie populacje, że trzeba analizować kopulatory plus cały zestaw cech zewnętrznych, żeby je oznaczyć
a wydawało mi się, że Silphy to takie monotonne i jednorodne. A tu masz - różne populacje z odchyleniami w morfologii :shock: Kapitalna sprawa. Czy gdzieś można pooglądać w internecie zdjęcia takich zmienniaków ?
A i przy okazji dzięki dla Łukasza za link do lisa - bardzo mi sie podoba ten model obpułapkowania mięska.
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Przemek K »

Dzieląc się swoimi skromnymi obserwacjami chciałbym polecić oprócz wykładania padliny bezpośrednio na ziemię (co wiąże się często z utratą przynęty; dziki, lisy itp.) zastosować pewien patent który sam stosuję.
Mianowicie zawieszam wiaderko takie 10l (np. po farbie) na gałęzi w lesie tak około 1,50-2,00m nad ziemią, na spodniej stronie robię parę małych dziurek by woda deszczowa mogła swobodnie odpływać, dno wiaderka zasypałem lekką ziemią z humusem i na sam koniec kładziemy jakąś przynętę np. udko kurczaka, rybka, serek domowy :D
Postaram zamieścić jeszcze parę fotek takiej pułapki wraz z jej gośćmi. Tylko na razie muszę poczekać na zmianę aury, gdyż po dzisiejszych intensywnych opadach, pułapka wypełniła się raczej świeżutkim śniegiem niż grabarzami :wink:

Przemek
brakkonta

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: brakkonta »

o, i to mi się podoba. Dobry pomysł na fruwające trupojady.
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Przemek K »

Witam.
Wrzucam obiecane fotki mojej pułapki na trupojady :mrgreen:
Dzisiaj, pierwszy raz w tym roku do pułapki z mięskiem kurczaka zleciał się Nicrophorus humator w sumie nawet licznie bo, aż w siedmiu egzemplarzach.
Wcześniej w pułapce obserwowałem wyłącznie N. vespilloides oraz Oiceoptoma thoracicum, Thanatophilus rugosus, T. sinuatus i skórniki, głównie Dermestes murinus
To tyle moich osobistych obserwacji.

Pzdr.Przemek
Załączniki
moja pułapka.JPG
moja pułapka.JPG (150.29 KiB) Przejrzano 7438 razy
przynęta z kurczaka.JPG
przynęta z kurczaka.JPG (151.46 KiB) Przejrzano 7438 razy
Nicrophorus humator 1.JPG
Nicrophorus humator 1.JPG (142.48 KiB) Przejrzano 7438 razy
Nicrophorus humator.JPG
Nicrophorus humator.JPG (83.01 KiB) Przejrzano 7438 razy
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758)

Post autor: Witek Płachta »

Wyobrażam sobie zdziwienie człowieka nie będącego w temacie który przypadkiem naszedł na tę dziwną konstrukcję :mrgreen: :shock: Widok tego udka może przyprawić o ból głowy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”