Muszę zebrac i spreparowac szkodniki drzew :/

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
karamis
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 20:44
Gender: women

Muszę zebrac i spreparowac szkodniki drzew :/

Post autor: karamis »

Witam.
Jestem Studentka Leśnictwa-na zaliczenie entomologii nalezy zebrac 5 gatunkow z kazdego po 20 sztuk szkodnków.Oczywscie można pójśc na łatwzne i zamowić gotowe spreprowane owady ale wolałbym sama sie wykazac-myslałam ze to Proste(i sie pomyliłam) jak dotad udało mi sie zebrac i rozpoznac:D 21Korników Drukarzy i 1 smolika...a gdzie resza???
Prosze o Pomoc bo zupełnie nie wiem jak sie do tego zabrac:/ a na poczatek czerwca musze oddac gotowa gablotę w niej 100 sztuk spreparowanych owadów.
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Muszę zebrac i spreparowac szkodniki drzew :/

Post autor: Mamil »

Poczekaj do maja. Będą chrabąszcze :D.
Od razu mniej roboty :]
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Muszę zebrac i spreparowac szkodniki drzew :/

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zapoznaj sie z listą gatunków (coś tam pewnie masz). Zobacz co jest w maju w jakiej postaci. Wybierz te (na celownik), ktore są mozliwe do trafienia w calej Polsce, sprobuj wybrać gatunki np związane z sosną. Z taką wiedzą wyjdź w teren, ciepły sloneczny dzień, przejrzyj zręby, skraje lasów, odpowiednie siedliska, material (gałezie, igly, sciólkę) Oczywiscie weź zatruwaczkę, octan etylu, pojemniczki, przydałaby się jakas siateczka. Zbierz co zobaczysz, zabierz do domku, usiądź nad tym i spróbuj to poukładać, pooznaczać. jak bedziesz miała trudności z oznaczeniem - zamiesc fotkę, najlepiej z typowanymi przez Ciebie oznaczeniami.

Poza tym pewnie Twoj wykladowca pewnie chetnie odpowie na jakies twoje pytania (chociaż pewnie w praktyce różnie to bywa).

To tak ogólnie, bo i twoje pytanie też jest takie ..... :D

PS. sprecyzuj jeszcze proszę - 5 gatunków po 20 szt.? Czy może 20 gatunków po 5 szt? Czy to muszą być SZKODNIKI? Jest jakaś lista czy tak sama masz wybrać....? :wink:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Muszę zebrac i spreparowac szkodniki drzew :/

Post autor: Miłosz Mazur »

Proponuję też przeglądać pułapki na szkodniki, pełno tam będzie wszelakiej dobroci ;)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muszę zebrac i spreparowac szkodniki drzew :/

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam

Dołożę się do słusznych spostrzeżeń Kolegów.
Dobrym sposobem jest przeglądanie świeżych wałków, dłużyc i pniaków. Sporo owadów można w ten sposób znaleść. Dowiedz się w nadleśnictwie, gdzie była robiona wycinka drzew. Wybierz się w ciepły słoneczny dzień, bo wtedy owady są bardziej aktywne. W tej chwili spotkasz na sośnie tycza, szczapówkę, smolika sosnowca, cetyńca większego i mniejszego (będą już pod korą). Na uprawach sosnowych znajdziesz szeliniaka. Wkrótce pojawią się paśniki i opiętek dwuplamkowy, więc przeglądaj dłużyce i wałki dębowe. Na liściach olszy występuje już hurmak olchowiec, na wierzbowych - szarynka iwówka i szubarga rudonoga itd..... Możliwości masz wiele, a zbiór owadów nie powinien sprawić problemu. Obecny okres jest czasem, w którym można spotkać największą liczbę gat. szkodników. Wiem, bo teraz moi studenci na zajęcia z entomologii przynoszą dużo gat. szkodliwych owadów (większość łapana w Warszawie!). Więc da się.
Nie poddawaj się!
Życzę owocnych połowów.

Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy entomologiczne”