Egipt

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Egipt

Post autor: G.Antoni »

Hej, 23.04 wybieram się do Egiptu. Dowiedziałem się o tym nagle bo dopiero 2 dni temu.
W związku z tym chciałbym się dowiedzieć trochę o tamtej faunie. Pewnie ktoś z Forumowiczów był w Egipcie i będzie w stanie podzielić się informacjami na ten temat. Wydaje mi się, że termin jest bardzo dobry na owady. Jedziemy w celach turystycznych, ale chciałbym przywieść coś jeszcze oprócz wspomnień :wink: Bardzo mile widziane są linki do list (szczególnie żukowatych) Egiptu. W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?Przypominam, że interesują mnie wyłacznie chrząszcze.
Chce przewieść okazy pod octanem. Mam pojemniki firmy "Plast team" które świetnie się do tego nadają. Jak wygłada sprawa wywozu owadów z Egiptu? Od znajomych którzy byli w Egipcie a o owadach nie mają pojęcia słyszałem, że jest tam w bród skarabeuszy. Chciałbym przywieść kilka gatunków gdyż mam duże braki w tym rodzaju. Nie jestem pewien czy uda mi się coś schwytać, bo jak znam życie będziemy siedzieć w hotelu albo jężdzić po piramidach. Może jakieś pułapki np. Barbera dałyby efekty? Prosze o sugestie
Pozdrawiam
petrel
Posty: 491
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Egipt

Post autor: petrel »

Witam!
Z przewozem chrząszczy i skorpionów nie miałem żadnych kłopotów (wiozłem dwa razy), nikt o nic nie zapytał. Z wyjazdów przywiozłem głównie tenebrionidae, żuków było zaledwie kilka i wszystkie były złowione do światła. Przewaliłem naprawdę dużo krowich placków, w różnych stadiach wysychania i prócz histeridae nic więcej nie udało się znaleźć - podejrzewam, że środowisko nieodpowiednie dla "skarabeuszopodobnych". Będąc w Hurghadzie dorwałem stertę wielbłądzich "bobków", ale nie było tam nic. Poza tym pod kamieniami (właśnie w Hurghadzie) prócz czarnuchów było sporo skorpionów, a pod większymi kawałkami również żmije, stąd też należy zachować ostrożność. W Hurghadzie byłem na przełomie marzec/kwiecień w Baltim (N Egipt) wrzesień/październik. W tej drugiej lokalizacji chrząszczy było zdecydowanie więcej i bardziej urozmaicone gatunkowo.
Pozdro
Robert
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: Egipt

Post autor: G.Antoni »

Hej, o łowach na światło zapomniałem. Przypuszczam, że będzie problem ze skonstruowaniem takiej pułapki, ale to już było wielokrotnie poruszane na forum więc nie będę spamować. Ma ktoś może jakąś listę owadów Egiptu? Podobno hotel będzie daleko od miasta a dookoła niego dzikie tereny więc szanse na znalezienie czegoś wzrastają. A takie pytanie jak transportujecie siatki/czerpaki? Macie składane i do walizki? A kiedy ma się tylko nieskładany? To co jako bagaż podręczny?
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Egipt

Post autor: Andrzej Matusiak »

G.Antoni pisze:A takie pytanie jak transportujecie siatki/czerpaki? Macie składane i do walizki? A kiedy ma się tylko nieskładany? To co jako bagaż podręczny?
Trzeba się uśmiechnąć do kolegów z forum :). Zajrzyj na priva :).
petrel
Posty: 491
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Egipt

Post autor: petrel »

ja miałem składany czerpak, więc problemu nie było. Co do światła to też nie miałem żadnego ekranu i sprzętu, ale była jasna ściana z kilkoma żarówkami i pod nimi można było coś złapać.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Egipt

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam

Nie ma problemu ze skonstruowaniem ekranu. W sklepie komputerowym w przejściu podziemnym k. GUS kupisz akumulator żelowy (1 kg), świetlówki UV i ładowarkę (koszt ok 130 zł). W innych sklepach tego typu pewnie też. Węź kawał białej firanki, sznurek i masz ekran. O tej porze warto połowić na światło. 70% wszystkich chrząszczy w Maroku odłowiłem na światło UV mając prowizoryczny ekran.

Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”