"szkodniki magazynowe"

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

"szkodniki magazynowe"

Post autor: Tomek Klejdysz »

Poniżej wstawiam kilka zdjęć pokazujących, że warto czasami przeglądnąć pryzmy plew i niechcianego ziarna wyrzucone w pole. Wszystkie niżej zfocone gatunki są uznane za szkodniki magazynowe. W przypadku niektórych można by się nad tym zastanowić, bo tak rzadko się je spotyka. Dodam, że miejsce spenetrowane pobieżnie i możliwe, że jeszcze coś ciekawego można tam znaleźć. Można również spróbować je pohodować (ja próbuję...). Proszę o poprawienie ewentualnych, błędnych oznaczeń, gdyż nie posiadam okazów do porównania i coś mogłem pomieszać.
Załączniki
Palorus subdepressus.jpg
Palorus subdepressus.jpg (38.62 KiB) Przejrzano 2828 razy
Omonadus floralis.jpg
Omonadus floralis.jpg (29.89 KiB) Przejrzano 2833 razy
Holoparamecus caularum.jpg
Holoparamecus caularum.jpg (24.93 KiB) Przejrzano 2828 razy
Podobno tego u nas nie ma...
Podobno tego u nas nie ma...
Diaclina fagi.jpg (73.11 KiB) Przejrzano 2829 razy
Dendrophilus punctatus.jpg
Dendrophilus punctatus.jpg (30.8 KiB) Przejrzano 2825 razy
Cryptolestes sp..jpg
Cryptolestes sp..jpg (27.99 KiB) Przejrzano 2828 razy
Carpophilus dimidiatus.jpg
Carpophilus dimidiatus.jpg (53.42 KiB) Przejrzano 2831 razy
Alphitophagus bifasciatus.jpg
Alphitophagus bifasciatus.jpg (34.7 KiB) Przejrzano 2831 razy
Alphitobius diaperinus.jpg
Alphitobius diaperinus.jpg (42.18 KiB) Przejrzano 2827 razy
Ahasverus advena.jpg
Ahasverus advena.jpg (67.45 KiB) Przejrzano 2840 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Pogratulować Diaclina fagi :shock:
Jak dla mnie dobrze oznaczone, fajne gatunki, a część bardzo fajna!
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przyjemnie popatrzec na takie zdobycze. Jakbys nalapal wiecej Alphitophagusa, to ustawiam sie w kolejce ;-)
Pawel
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

A ja chętnie bym pożyczył Diaclina fagi na fotkę do Iconografii.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Potwierdźcie, że Diaclina fagi jest nowa dla Polski. Lub podajcie namiar na publikację, gdyby nie :shock:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Pawel Jaloszynski pisze:Przyjemnie popatrzec na takie zdobycze. Jakbys nalapal wiecej Alphitophagusa, to ustawiam sie w kolejce ;-)
Pawel
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych Alphitophagus dość licznie występował w fermach kurzych koło Solca Kujawskiego. Ciekawe, że w ostatnich kilku latach już go tam nie było.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

W fermach kurzych to chyba Alphitobius. Pod Wrocławiem też występował masowo i był z tego powodu zwalczany, bo larwy kaleczyły kurczaki. Oznaczałem setki próbek z tym gatunkiem przesyłanych z ferm.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Alphitophagus w licznych okazach łapałem pod Tomaszowem Maz. w materiale wyrzucanym z klatek, prawdopodobnie królików.
Zapewne w różnego rodzaju hodowlach zwierząt futerkowych, królików itp. Bytuje dużo ciekawych gatunków. Słyszałem, że ktoś ostatnio prowadził badania entomologiczne takich środowisk, ale nie pamiętam, o kogo chodziło i publikacji też nie widziałem.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Lech Borowiec pisze:W fermach kurzych to chyba Alphitobius. Pod Wrocławiem też występował masowo i był z tego powodu zwalczany, bo larwy kaleczyły kurczaki. Oznaczałem setki próbek z tym gatunkiem przesyłanych z ferm.
Tak, Alphitobius też tam był i ciągle jest. Przypuszczam, że pojaw Alphitophagus był incydentalny, o czym może świadczyć dość nagły zanik tego chrząszcza. Dziś go tam się już nie uświadczy (przynajmniej ja nie znalazłem).

W uzupełnieniu, na podstawie notatek:
Alphitophagus bifasciatus (Say) — Makowiska ad Bydgoszcz (CD18), 19 IX 1987, leg. E. Żelazna, 32 exx, kurniki — pod balotami zbutwiałej słomy; 16 VII 1989, leg. M. Stachowiak, 5 exx, ferma drobiu — mieszalnia pasz
Okazy dowodowe przechowywane są (?; jeszcze kilka lat temu były...) w Katedrze Zoologii UTP w Bydgoszczy.
Ostatnio zmieniony środa, 24 września 2008, 21:51 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Alphitophagusa akurat mi nie brakuje. Dziś dosiałem kilka setek nowych chrząszczy. Napisz Pawle ile chcesz i czy mają być żywe czy martwe, no i podaj adres do wysyłki na priv.

Panie Lechu, jeśli chodzi o Diaclina fagi to nie ma problemu. Proszę tylko napisać czy może być okaz ze zdjęcia czy woli Pan sobie sam spreparować. Z tego co dziś wysiałem mam na pewno jeszcze jeden osobnik (może być więcej...)

Pozdr.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Panie Tomku. Ten okaz na zdjęciu jest całkiem przyzwoicie spreparowany i zupełnie mnie zadawala do zrobienia dobrej fotki. Gdyby byly potrzebne jakies szczegóły prosze pisac na moj e-mail (cassidae@biol.uni.wroc.pl).
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Obydwa gatunki - Diaclina fagi i D. testudinea łapałem w Bułgarii, ale nie przypuszczałem, że D. fagi może być w Polsce (chociaż Stebnicka wymienia je w swoim kluczu).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Kontynuując temat...
Przeglądnąłem ostatnio jak miewa się moja hodowla. Oprócz kilku innych trafił się jeden dość ciekawy gość. Czy Wy też widzicie punkty przy szwie ułożone w rządki? Bo jeśli tak... :)
Proporcje przedplecza też nie pasują mi do M. vaporariorum (ze strony Prof. Borowca)
Załączniki
Myrmechixenus1.jpg
Myrmechixenus1.jpg (16.33 KiB) Przejrzano 2828 razy
nastepny okaz.jpg
nastepny okaz.jpg (33.07 KiB) Przejrzano 2824 razy
Myrmechixenus4.jpg
Myrmechixenus4.jpg (38.48 KiB) Przejrzano 2816 razy
Myrmechixenus3.jpg
Myrmechixenus3.jpg (17.48 KiB) Przejrzano 2818 razy
Myrmechixenus2.jpg
Myrmechixenus2.jpg (24.35 KiB) Przejrzano 2818 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Noooo! Pogratulować :lol:
Ta niezła przesiewka jest bardziej niż niezła :)
Tak z klucza to M.picinus :shock:
Nie widziałem ani vaporariorum ani picinus, ale te zdjęcia są bardziej niż obiecujące :!:
Awatar użytkownika
Robert Gawroński
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2005, 18:54
Lokalizacja: Morąg

Post autor: Robert Gawroński »

Tomek Klejdysz pisze:Kontynuując temat...
Przeglądnąłem ostatnio jak miewa się moja hodowla. Oprócz kilku innych trafił się jeden dość ciekawy gość. Czy Wy też widzicie punkty przy szwie ułożone w rządki? Bo jeśli tak... :)
Proporcje przedplecza też nie pasują mi do M. vaporariorum (ze strony Prof. Borowca)
Witaj Tomku,
przejrzałem swoje okazy M. vaporiariorium i muszę przyznać, że twoje podejrzenia są prawdopodobne. Najlepiej porównać twój okaz z serią typowych M. vaporiariorum. Zdjęcie może trochę przkłamywać, poza tym ten drugi okaz wydaje się być trochę inny, może to tylko kwestia oświetlenia. Musisz drążyć temat dalej, może rzeczywiście twoje podejrzenia się sprawdzą i okaże się to być M. picinus.

Będąc już w temacie chrząszczy synantropijnych informuję forumowiczów, że odnalazł się kolejny nowy w faunie Polski gatunek. Jest nim przedstawiciel rodziny Ptinidae: Pseudeurostus hilleri (REITTER, 1877) , wkrótce fotografia tego gatunku powinna się ukazać na stronie prof. Borowca.

Pozdrawiam,
Robert :lol:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”