żubr ..

Zagadki entomologiczne, humor i inne - na luzie! (ale o entomologii)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

żubr ..

Post autor: Jacek Kalisiak »

Widzieliście nową reklamą Żubra? Geotrupes dzielnie toczy kulkę ... Chyba mnie oczy nie zmyliły? Niby swojsko i to tylko reklama, ale...
Grzegorek
Posty: 215
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzegorek »

A nie powinien toczyc odwrotnie, to jest tylnimi odnóżami do tyłu ?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

I zrobiła się zagadka :razz: I nie o żubra tu chodzi :mrgreen:
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

A może żuczek był po żubrze :mrgreen:
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Post autor: G.Antoni »

Grzegorek pisze:A nie powinien toczyc odwrotnie, to jest tylnimi odnóżami do tyłu ?
Nie! :wink:
Nasze krajowe toczą przodem :razz:
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Kontynuując temat żuków i alkoholu dosyć często znajduję w lesie opróżnione przez żuli butelki po "siarkofrutach" w których widać pełno tych chrząszczy. Za każdym razem zastanawiałem się nad powodem tej sytuacji aż wreszcie doszedłem do wniosku że jakbym całe życie grzebał w łajnie to też bym szukał i korzystał z każdej okazji by się napić :wink: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Post autor: G.Antoni »

A to małe pijaczki :wink:
Teraz wiem dlaczego jeden taki 10 razy wciągu kilku sekund walnął w dach :wink:
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 listopada 2009, 17:47 przez G.Antoni, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

No to może to nie Geotrupes...
Ale widział ktoś w Polsce chrząszcza toczącego kulkę nawozu?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Pytanie niby proste, trochę podchwytliwe - to i odpowiedz będzie pokręcona: tak - w Polsce w granicach z 39 r. :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Może reklamę kręcili na Kaukazie :mrgreen:
Ale tam Geotrupesy też nie toczą kulek nawozu ...
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

heh, Jacku ja kiedyś widziałem nasze co kulki toczyły... też się zdziwiłem... :D

https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=6078

Pozdr.
Robert
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przyznaję, że jestem całkowicie zaskoczony. Ale jedno pytanie. Co to jest, o co toczyła się walka i "toczenie".
Muszę poszperać, czy to było gdzieś opisywane. Nie trafiłem na ten wątek wcześniej.

I jeszcze jedno, czy było to toczenie, czy walka o pokarm (jakiś smakowitu kawałek grzyba np.) Oczywiście tak czy inaczej bardzo ciekawa obserwacja.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

A jednak się kręci :razz:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

To były kulki z wilgotnego piasku. Obserwowałem to w Trójmiejskim PK. Są tam dosyć głębokie zacienione i wilgotne doliny i można spotkać takie miejsca na śródleśnych drogach gdzie po deszczach robią się spore kałuże, które potem powoli wysychają. Dookoła może być bardzo sucho już, a w takich naturalnych zagłębieniach utrzymuje się przez dłuży czas wilgotny piasek. W takich miejscach zlatuje się, a właściwie "zchodzi" sporo Anoplotrupesów, które jak raz wejdą na śródleśną drogę, to im chyba trudno potem z nich się ponownie do lasu wygramolić (drogi są sztuczne, tzn często wcinają poniżej poziomu lasu i mają skarpy po bokach) i tak sobie wędrują wzdłuż dróg. Te kulki, a właściwie to według mnie chyba wilgoć w nich zawarta mogły być dla nich atrakcyjne. Widać tam na jednym ze zdjęć muchę, która też przysiadła, więc coś w nich owady przyciągało. Tak czy inaczej zrobiły te kulki żuki i zwyczajnie je kulały przed sobą. Widziałem co najmniej 6-7 chrząszczy zachowujących się w ten sposób, a nawet je sobie zabierały, ponieważ chrząszczy było więcej niż kulek, to znaczy każdy chciał toczyć. Oglądałem to dobre pół godziny. Nigdy więcej takiego zachowania potem nie widziałem.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

A może przyciągnął je mocz, którym był przesycony piasek???
Jako, że nie mogły zebrać nawozu, próbowały utoczyć kulę z drogocennego i atrakcyjnie pachnącego substratu, wzorem ich dalszych krewniaków...
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

ale właśnie te żuki Roberta nie toczyły "słońca" wzorem skarabeuszy cofając się dotyłu ale brały robotę we frontalne pary odnóży! To jest kompletnie inny wzorzec ruchowy...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ale i cel "toczenia" był chyba całkowicie inny :!:
Od przytrzymywania pokarmu, zagarniania go, walki o niego jest o wiele bliżej do pokazanego na zdjęciu zachowania :!: Takie zachowanie jaku u Scarabaeus, Gymnopleurus, Sisyphus to jednak ewolucyjny krok dalej.
Nie zmienia to faktu, że obserwacja Roberta i Żubra :razz: są bardzo interesujące. Czy ktoś jeszcze ma podobne obserwacje?
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

takie toczenie w zaczątkach...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Takie skomplikowane zachowania jakie prezentują Scarabaeus, Gymnopleurus, Sisyphus też musiały się kiedyś wykształcić, i kto wie czy nie takie właśnie były tego początki...
Ciekawe jak nasz poczciwy Geotrupes, lub jego potomek (lub potomkowie) będzie się zachowywać za, powiedźmy kilka milionów lat?

Po drugie nie przesądzał bym co było przyczyną toczenia w omawianym przypadku - może żuki "uznały", ze podłoże jest zbyt wilgotne i postanowiły przenieść materiał w inne miejsce, a najłatwiejszym i właściwie jedynym sposobem dla żuka jest jego "przetoczenie", a może zaistniał zupełnie inny powód :?:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Toż i nie wyciągamy pochopnych wniosków :grin:
Geotrupidae przecież pobierają fragmenty masy pokarmowej i przemieszczają je do przygotowanych komór. Ale robią to raczej bezpośrednio pod znalezionym pokarmem. I to są jakieś utrwalone zachowania.
Z czym mamy do czynienia w przedstawionej obserwacji? Z jakimś para zachowaniem, przypadkiem, zbiegiem okoliczności? Czy toczenie tych kul piaskowych miało jakiś koniec(kul? były formowane, czy kule utworzyły się z trakcie przemieszczania porcji materiału?) ? Była to czynność prowadząca do jakiegoś celu? Wielu rzeczy nie wiemy.

Dla mnie zaskoczeniem było pokazanie Geotrupida toczącego kulkę nawozu, to że w innej pozycji jakoś nie było pierwszoplanową wątpliwością. Tymczasem kolega pokazał taką właśnie czynność u Anoplotrupesa, tyle, że z kulką piasku. Być może więc takie obserwacje były czynione częściej w przeszłości i moje zaskoczenie jest całkowicie nieuzasadnione?
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Uważam podobnie jak Jacek, że jedna obserwacja, nawet kilku osobników podobnie zachowujących się jeszcze o niczym nie świadczy. Nawet nie wiemy przecież czy był to "czysty" wilgotny piasek, czy może zawierał tam coś więcej "apetycznego" dla tych chrząszczy. Nie zastanawiałem się wtedy nad tym.
I myślę, że nie dowiemy się, jeśli nie uzyskamy na ten temat jakiejś wzmianki z literatury, czyichś kolejnych obserwacji w terenie, czy chociażby obserwacji wykonanej w niewoli. Na zasadzie: jeśli jest to jest to jakieś pierwotne zachowanie zaszyte w genach to wystarczy tylko stworzyć odpowiednie warunki w akwarium i chrząszcze zaczną tak się zachowywać. Nie mogły się tego przecież nauczyć "przez obserwację". Mogło być to też zachowanie dosyć przypadkowe - grudki wilgotnego piasku lubią się sklejać. Tak czy inaczej ta zabawna sytuacja była dla mnie na tyle intrygująca, że zatrzymała mnie z rowerem na ścieżce i stałem tak wpatrzony z nosem przy ziemi przez dłuższy czas :D

Przejrzałem swoje archiwum. Załączam jeszcze kilka zdjęć. Trochę musiałem zepsuć ich jakość, żeby dały się dołączyć na forum.

Pozdrawiam
Robert[/center]
Załączniki
DSC_0175_2.jpg
DSC_0175_2.jpg (147.79 KiB) Przejrzano 4917 razy
DSC_0173_2.jpg
DSC_0173_2.jpg (142.08 KiB) Przejrzano 4915 razy
DSC_0172_2.jpg
DSC_0172_2.jpg (137.92 KiB) Przejrzano 4920 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Humor, zagadki (entom.)”