Gorce gorące

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Gorce gorące

Post autor: Chiffchaff »

Przebywając w Skawie (obok Rabki) na góralskim weselu (z sukcesem przeżyłem je) udałem się do rodzinnej miejscowości Tylmanowa w Gorcach. Piękna wioska znana z występowania endemicznych nielotnych ptaków.
Prócz objadania się serem klaganym, gołabkami i bielami smażonymi na blasze oraz zapijaniu tego wszystkiego zsiadłym mlekiem wykorzystałem również te kilka dni pobytu na przyrodnicze wycieczki. Robiłem wycieczki głównie od Miazgi (ostatni przysiółek Tylmanowej) w kierunku Lubania. Pogoda poza jednym dniem piękna, słoneczna. Z motyl latały ceiki, pawiki, osetnik, admirał, kratnik, malinowiec, dostojka Niobe, trawnik, paź królowej, trawniki, ikary, jakieś różne bielinki za którymi nie udawałem się w pogoń, karłątki, dukaciki, tęczowce, za którymi uganiając się z siatką pomiędzy domami, straciłem resztę poważania u sąsiadów, oraz górówka medea co upijała się weselnym alkoholem wypacanym przez poślubioną Gosię.

Sfociłem też takiego pięknego miernikowca, niestety ciemno było więc wyszedł poruszony ( mówię o jakości zdjęcia a nie stanie emocjonalnym motyla)

W tym miejscu muszę podziękować leśnikom i drwalom, którzy przygotowali sporej wielkości placyk, gdzie składają przygotowane do wywozu z lasu drewno. Dzięki temu, że się utworzyła całkiem fajna polanka, oraz że na balach lubiły se odpocząć dziewuchy, często tam biegałem z aparatem i czerpaczkiem. W kałużach w tym miejscu siedziały całe rodzinki kumaków górskich, fajne kozy, jak: Pachyta quadrimaculata, Gaurotes viriginea,
Cerambyx tylmanowskii, rębacz siakiś; w podmokliskach (tu mówią na takie miejsce Binduga) rosły kruszczyki błotne.

W jeden dzionek, już po południu kiedy było chłodniej strzelił nas pomysł wejścia na Lubań. No i poszliśmy, normalnie idzie się jakieś 1,5 godziny, ale zbierając grzyby, fotografując dostojki Niobe i poręczując ostatnie metry wierzchołka weszliśmy po 3 godzinach. Na szczycie jest czynna przez 2 miesiące baza prowadzona przez studenckie koło przewodników górskich z Krakowa (niech mnie ktoś poprawi bo mogłem tą nazwę lekko przekręcić). Można sobie wynająć namiocik, kupić naleśnika, kawkę, herbatkę z sokiem malinowym (pycha!), pooglądać widoki na zalew czorsztyński, Pieniny.
Załączniki
Epilobium_a.jpg
Epilobium_a.jpg (108.33 KiB) Przejrzano 2690 razy
Luban_widok.jpg
Luban_widok.jpg (52.81 KiB) Przejrzano 2685 razy
Luban.jpg
Luban.jpg (80.09 KiB) Przejrzano 2691 razy
dostojka_niobe.jpg
dostojka_niobe.jpg (82.35 KiB) Przejrzano 2687 razy
kruszczyk błotny
kruszczyk błotny
kruszczyk.jpg (62.98 KiB) Przejrzano 2683 razy
rebacz.jpg
rebacz.jpg (78.47 KiB) Przejrzano 2683 razy
Cerambyx tylmanowskii.jpg
Cerambyx tylmanowskii.jpg (103.46 KiB) Przejrzano 2683 razy
Gaurotes virginea.jpg
Gaurotes virginea.jpg (39.96 KiB) Przejrzano 2710 razy
Pachyta quadrimaculata.jpg
Pachyta quadrimaculata.jpg (57.09 KiB) Przejrzano 2684 razy
kumak
kumak
kumasz.jpg (92.72 KiB) Przejrzano 2683 razy
poruszony miernikowiec
poruszony miernikowiec
miernik.jpg (55.11 KiB) Przejrzano 2683 razy
górówka medea
górówka medea
górówka medea.jpg (61.07 KiB) Przejrzano 2684 razy
kurki tu zwane lisówkami najlepiej smakują w śmietanie
kurki tu zwane lisówkami najlepiej smakują w śmietanie
kurki.jpg (133.71 KiB) Przejrzano 2683 razy
Kwiatula, lat 12, 13 litró mleka dziennie, zadbana, oczekuje tylko poważnych fotoofert
Kwiatula, lat 12, 13 litró mleka dziennie, zadbana, oczekuje tylko poważnych fotoofert
kwiatula.jpg (112.15 KiB) Przejrzano 2682 razy
endemiczny dla Gorców nielot
endemiczny dla Gorców nielot
nielot.jpg (80.23 KiB) Przejrzano 2683 razy
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Gorce gorące

Post autor: Tomasz Blaik »

Dzienne potwierdzę (szkoda, że górówka pogardziła dekoltem :lol:), a miernikowiec to Camptogramma bilineata. Te łany wierzbownicy przywołały klimat późnych The Beatles...
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Z tym dekoltem to faktycznie żal, pewnie jakaś samiczka byla ;)
Co do ryjów to nr 1 to Donus sp. (czy też teraz Neoglanis sp.), okaz dostałem więc odniosę się do niego jak będę mial chwilkę żeby się przyjrzeć. Ryj 2 to oczywiście powszechnie znany Grypus equiseti ;)
Gratuluje pięknego wypadu !

P.S. Poprosze numer do kwiatuli...te usta i seksowny kolczyk mnie powalają....
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Nielot-endemit jest debeściak, i koziorożec tylmanowski :mrgreen:

Zielone stonki - Linaeida aenea, larwa - Cassida sp. Trichodes - T. apiarius.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Wszystkim dziekuję za oznaczenia i weryfikacje.
Panowie, a na przyszłośc uważajcie z tym żalem, bo to mógł być czyis przód a nie plecy!
Tomku, jutro wrzucę 3 sfocone suszki sieciarki z Gorców (2 z nich Hemerobiidae), przygotuj się.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Curculio pisze:P.S. Poprosze numer do kwiatuli...te usta i seksowny kolczyk mnie powalają....
Serio w Twoim typie? Moje wujostwo ma podobną, możemy kiedyś podjechać. :mrgreen:
Tomku, jutro wrzucę 3 sfocone suszki sieciarki z Gorców (2 z nich Hemerobiidae), przygotuj się.


Jutro będę off-line ale już się prężę.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Oj Aneto, tym razem z tą zieloną stonką niewypał. Nie ten rodzaj. Daję czas na rehabilitację.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Oficjalnie zwalam winę na dzisiejszy upał ;) Chrysolina sp., ale gatunek?... Zaryzykuję Ch. graminis, a jeśli i tym razem nie pobłądziłam, to przestaję chwilowo oznaczać :cool:
jon

Post autor: jon »

Wzorcowy opis z jajem. :)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Plasticono, jutro jesteś off-line? To może zdążysz jeszcze dzisiaj :) masz 20 minut. Wszystkie sieciarki z zarosli liściastych (wierzba, kruszyna, brzoza, kalina) na skraju wilgotnych łąk.
wrzucam
Załączniki
sieciarka 1 i 2.jpg
sieciarka 1 i 2.jpg (99.07 KiB) Przejrzano 2694 razy
sieciarka4.jpg
sieciarka4.jpg (117.63 KiB) Przejrzano 2685 razy
sieciarka3.jpg
sieciarka3.jpg (128.93 KiB) Przejrzano 2690 razy
sieciarka2.jpg
sieciarka2.jpg (76.7 KiB) Przejrzano 2688 razy
sieciarka1.jpg
sieciarka1.jpg (76.24 KiB) Przejrzano 2689 razy
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Oba życiorki na pewno z rodzaju Hemerobius. 1. to raczej H. humulinus. Na zdjęciu u góry wygląda podobnie do buczynowego H. micans, ale na dolnym widać , że ma ciemne plamy (H. micans ich nie ma). 2. nie oznaczę z takiego zdjęcia. Okaz zasklepiony, membrany zapadnięte i nie widać dobrze plam. Skrzydła są wąskie, więc możliwy jest H. contumax (związany z iglastymi) ale też 2-3 podobne gatunki. Bez binokularu to tylko gdybanie. Złotook wygląda na Chrysotropia ciliata (szeroki obszar kostalny i ciemne żyłki w tym obszarze) ale główna cecha tego gatunku to długie szczeciny na żyłkach - czyli znów binokular. Ze złotookami jest w ogóle większy kłopot, bo wiele decydujących cech znajduje się nie na skrzydłach, a na ciele. Najważniejsze to deseń głowy i tułowia (zwłaszcza rodzaj Chrysopa), ogólne ubarwienie, pazurki i oczywiście kopulatory. Lepiej oznacza się z dobrych zdjęć z natury. Tyle ode mnie. Pozdrawiam szanownego kolegę.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Będziesz miał szansę je oznaczyć i podzielić się tą wiedzą, już jadą bowiem do Opola, będą w poniedziałek.
Szanowny kolega pozdrawia jeszcze bardziej szanownego kolegę i ... w ogóle cool!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”