Poszukuje pdf XIX 24a Klucza do oznaczania owadów Polski

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Poszukuje pdf XIX 24a Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: Przemek Zięba »

Witam dosyc pilnie poszukuję Chrząszcze - Coleoptera Część XIX Andrzej Szujecki Zeszyt 24a, Kusakowate - Staphylinidae

w wersji zdigitalizowanej jeśli ktoś ma, odwdzięczę się stokrotnie!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9519
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

O kurczę, też tego nie mam. Widocznie nie było tego zeszytu w zestawie przygotowanym na Warsztaty Entomologiczne w Łodzi, przez Jacka Kalisiaka (dobrze wszystko napisałem?). Ciekawe, ilu zeszytów tam nie ma?

A jestes pewien że ten zeszyt w ogóle wyszedł?
Spis kluczy: https://entomo.pl/klucze.php
Dlaczego poszukujesz akurat ten zeszyt?
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: Andrzej 54 † »

Zeszyt ten został wydany i jest do kupienia. Trzeba wejść na stronę PTE. Jest wstęp do kusakowatych oraz są opisane podrodziny m.in. omaliinae, oxyporinae i inne. Na płytach OWE nie mógł być dotępny bo jeszcze wtedy nie był wydany. Nie wiem czy wogóle w pdf jest dostępny.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9519
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rzeczywiście, jest informacja tutaj: http://pte.au.poznan.pl/index.html
Chrząszcze - Coleoptera
Część XIX

Andrzej Szujecki

Zeszyt 24a, nr. serii 175
Kusakowate - Staphylinidae

Wstęp oraz podrodziny: Micropeplinae, Piestinae, Osoriinae, Pseudopsiinae, Phloeocharinae, Olisthaerinae, Proteininae, Omaliinae, Oxytelinae, Oxyporinae
chociaż w spisie na stronie PTE go nie ma:
http://pte.au.poznan.pl/klucze/PTE_Kluc ... _serii.htm

Uaktualniłem: https://entomo.pl/klucze.php
brakkonta

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: brakkonta »

.....wtedy też, razem z nim wyszły dodane jako tęczowo migające "news'y" na forumowej stronie zeszyty do Elateridae - Coleoptera Część XIX 34a (Agrypninae, Negastriinae, Diminae) i 34b (Athoinae) autorstwa Tarnawski & Buchholz. Cały czas są do kupienia na stronie PTE.
Jacku - trzeba jeszcze pod wskazanym linkiem zmienić o to - "ost.uaktualnienie: 21.03.2005"

Jeszcze jedno a'propos kluczy. "Cz.XIX Chrząszcze - Coleoptera, z.99-100 Korniki - Scolytidae, Wyrynniki - Platypodidae" z roku 1954 zostały ponownie wydane pod tymże samym tytułem w roku 1981. Jest usprawniony z lekka i różnice są. Tak więc kornikowych zeszytów mamy dwa.
Mazep
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

eszcze jedno a'propos kluczy. "Cz.XIX Chrząszcze - Coleoptera, z.99-100 Korniki - Scolytidae, Wyrynniki - Platypodidae" z roku 1954 zostały ponownie wydane pod tymże samym tytułem w roku 1981. Jest usprawniony z lekka i różnice są. Tak więc kornikowych zeszytów mamy dwa.
Mazep
Niestety, systematyka jest nieaktualna, brakuje też kilku gatunków, a zakorki są prawie nie do oznaczenia :-(
brakkonta

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: brakkonta »

Tomasz Mokrzycki pisze:Niestety, systematyka jest nieaktualna, brakuje też kilku gatunków, a zakorki są prawie nie do oznaczenia :-(
....fakt - systematyka leży, no ale to był rok 81...kupę lat temu, zmiany poszły do przodu. Co do zakorków, tom miał jeno do czynienia z H. ater....tu problemów nie było (co prawda oznaczałem w oparciu o ten starszy klucz). A co dalej - nie wiem, bo nie mam innych zakorków :cry:
Mazep
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Jacku

Poszukaj pod korą świeżych pniaków sosnowych. Powinieneś znaleźć Hylastes opacus, a przy odrobinie szczęścia H. angustatus. Na suchych stanowiskach możesz zebrać Hylastes attenuatus. Po Hylastes cunicularius musisz się wybrać do drzewostanów świerkowych. Hylastes linearis jest gatunkiem śródziemnomorsko-pontyjskim i u nas trafia się sporadycznie. Hylastes brunneus występuje w Sudetach i Wielkopolsce. Częściej można go spotkać w Skandynawii. I to chyba wszystko :smiech:
brakkonta

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: brakkonta »

...oo, konkretnie i na temat. Takie ściągi to skarb.
Dzięki za pomoc stokrotne - pozdrowiska - Mazep
brakkonta

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: brakkonta »

Tomasz Mokrzycki pisze:Niestety, systematyka jest nieaktualna, brakuje też kilku gatunków.....(
Jeszcze raz w tej kwestii.
Tomaszu, wspomniana przez Ciebie systematyka korników - czy jest ona poprawna np. w Fauna Europaea lub w CPC (tutaj nie mam nic do powiedzenia, bo i nie posiadam pedeefu tomu ryjkowców :-( który to niedawno był wyszedł...nawet nie wiem, czy są tam korniki, czy będą w następnym tomie), czy i ta jest skopana? Jeśli jest skopana, to gdzie mógłbym znaleźć poprawną na dzień dzisiejszy systematykę tych drewnożerów? Czy posiadasz takową w formie pozwalającej na przesłanie via mail ku mnie?
Mazep
mazepus1@gmail.com :birra:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Jacku

W ostatnim tomie CPC są korniki (posiadam ten tom, ale tylko w wersji papierowej). Systematyka jest dobrze zrobiona, ale kilka gatunków jest błędnie wykazanych z Polski :-( . Jeżeli potrzebujesz wykazu polskich gatunków, to listę zamieściłem na Wikipedii. Krytyczną listę zawarłem w pracy: Mokrzycki T., Hilszczański J., Borowski J., Cieślak R., Mazur A., Miłkowski M., Szołtys H. 2011. Faunistic review of Polish Platypodinae and Scolytinae (Coleoptera: Curculionidae). Polish Journal of Entomology 80: 343-364. Jest do ściągnięcia w pdf. Gdybyś potrzebował wykaz europejskich gatunków, to też takowy posiadam.

Pozdrawiam :hi:

Tomek
brakkonta

Re: Poszukuje pdf XIX 24a  Klucza do oznaczania owadów Polski

Post autor: brakkonta »

Dzięki Tomku za podesłaną pracę.
Tomasz Mokrzycki pisze:Gdybyś potrzebował wykaz europejskich gatunków, to też takowy posiadam
....no tak wysoko, to nie strzelam (nie mam klucza :cry: ), jednak nauki i informacji nigdy nie za wiele :read: ........tak i poproszę Cię o powyższy wykaz. Kto wie, może kiedy wydłubię drewnożera spoza granic, kto wie?
Pozdrawiam - Mazep :birra:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - chrząszcze”