"Pierwszomajowe" kózkowate

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

"Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Callidium aeneum: z gałęzi sosnowych zebranych 30.4 (koło Brańska, NE Poland) juz nastepnego dnia wyszlo imago a 2.5 (wczoraj) kolejne 8 exx (wszystkie).
Chlorophorus herbsti: z gałązki leszczynowej zebranej 11.4.2012 juz 24.4 uzyskałem imago. Choć jest to dziwne, to gatunek jest już do spotkania w terenie, chociaż jego rójka przypada zazwyczaj dopiero na początek czerwca.
Cerambyx scopolii - 30 minut temu p.Frunze spotkali już imago w Siedmicy (koło Jawora). Również lot rozpoczął Spondylis buprestoides!

Pojawienie się C.scopolii w dn 3 maja to rekord wczesnego pojawu tego gatunku.

Wpisujcie kolejne gatunki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dodam jeszcze, że Xylotrechus pantherinus jest na etapie robienia poczwarek (wczoraj widziałem w kolebce larwę, dzisiaj już jest poczwarka). Saperda similis jest już w poczwarkach.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Aneta »

Z dzisiejszego dnia, Kutno - imago Asemum striatum. Trochę dziwna lokalizacja, bo na terenie ruderalnym z domami jednorodzinnymi obok, prawie bez iglaków, dlatego podejrzewam, że wylągł się z drewna opałowego bądź używanego przy budowie (parę jest tam w toku) ;)
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Przemek K »

Na zrębach pojawiły się już, Rhagium inquisitor, bifasciatum, mordax , Pyrrhidium sanguineum, Asemum striatum, Molorchus minor, Pogonocherus hispidus poza tym w dniu dzisiejszym imago Oplosia cinerea :D na razie chyba to wszystko :mysl:

pzdr.Przemek
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: modraszka »

To ja też coś dodam :)
Dzisiejszy :mysl: Molorchus (Molorchus) minor. (Chyba nie mogłam się pomylić?)
Pozdrawiam.
Załączniki
tn_30.04.2012r. 079.jpg
tn_30.04.2012r. 079.jpg (65.6 KiB) Przejrzano 13239 razy
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: wojtas »

Była już tez Phytecia ale w kwietniu więc do tematu nie pasuje :-(
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Okreslenie "Pierwszomajowe" umieściłem w nawiasie, ponieważ wymienione przeze mnie gatunki nie są pierwszomajowymi a wlaściwie można je uważać za czerwcowe z poczatkiem pojawu na końcówkę maja. Chciałem tym zwrócić uwagę na interesujące zjawisko pojawiania się późniejszych gatunków w tym okresie. Dlatego dobrze byłoby wylowić takie gatunki z Waszych obserwacji (o ile byly) żeby wydłużyć listę gatunków o wcześniejszym niż zwykle pojawie. . Dlatego też odnotowywanie gatunków pierwszomajowych nie jest specjalnie interesujące, bo niczego nowego nie wnosi. Można byłoby utworzyć taką listę gatunków, ktore już są po to, by informacji o nich już nie powielać.

Przyjmijmy zasadę, że umieszczamy w wątku gatunki, ktore naszym zdaniem pojawiły się wcześniej niż zwykle i informacja o nich może być ciekawa dla innych.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1629
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Rafał SZCZECIN »

U mnie Tetrops preusta - choć nie wiem czy to rewelacja o takiej porze
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Przemek Tokarski »

A u mnie dzisiaj Stenostola ferrea i Tetrops praeustus
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Marek Miłkowski »

Dzisiaj Anaglyptus mysticus na pniu dębu okorwanego przez bobry. Dolina Dolnej Pilicy.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Delog »

Ciekawy temat Jacku. Po rewelacjach z C. scopoli wkrótce śmigam na najbliższe stanowisko dębosza ;-)

Dodaję swoją obserwację:
Evodinus clathratus - pasmo podbabiogórskiej Policy, około 700-800 m.n.p.m. W rowach śnieg. Osobników kilkanaście, żerowały i kopulowały na kwitnącym lepiężniku (obserwacja centralnie pierwszomajowa)

Oprócz tego standardowo i bardzo licznie R. inquisitor na kłodach. R. mordax pojedynczo. Pogonocherus fasciculatus - jeden osobnik na leżakowanych, świeżych deskach świerkowych (wszystko, poza Evodinus clathratus, 28 kwietnia, Beskid Makowski, Toporzysko k. Jordanowa)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Delog pisze:Ciekawy temat Jacku. (...)
Dodaję swoją obserwację:
Evodinus clathratus - pasmo podbabiogórskiej Policy, około 700-800 m.n.p.m. W rowach śnieg. Osobników kilkanaście, żerowały i kopulowały na kwitnącym lepiężniku (obserwacja centralnie pierwszomajowa)(...)
Rzeczywiście, zrobił się z tego ciekawy temat. Z pozoru drobna rzecz a umyka gdzieś fenologia pojawu. Ciekawe co jeszcze przyniesie nam najbliższa przyszlość.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Delog »

Jacek Kurzawa pisze: ...z pozoru drobna rzecz a umyka gdzieś fenologia pojawu. Ciekawe co jeszcze przyniesie nam najbliższa przyszlość.
Apel :idea:
Chrząszczarze jednak "strzegą" swych obserwacji skrupulatnie, więc i dobry temat nie ewoluuje. Bierzmy przykład z Lepidopterologów (po kilka tematów dotyczących bieżących obserwacji w każdym sezonie) czy Odonatologów. Na tym tle, na forum, niestety plasujemy się w epicentrum fenologicznej jesieni średniowiecza, nawet w przypadku gatunków uznawanych za pospolite. Wpisujmy więc obserwacje. Miło się to czyta. Może też być kształcące.

Co do zmian w najbliższej przyszłości, miejmy nadzieję, że nie będzie to tylko załamanie pogody :)

c.d. obserwacji
Dziś ze Staszkiem Szafrańcem zajrzeliśmy do jednej z dolin w paśmie Policy. Tylko 3 gatunki: E. clathratus, R. inquisitor i R. mordax. Wszystkie licznie reprezentowane.
R. mordax to żarłok - osobniki żerujące na Sambucus racemosa i jakiejś dzikiej wiśni.
E. clathratus - żer na kwiatach jagody, Sambucus racemosa i resztkach kwitnących lepiężników.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie sądzę, że chrząszczarze "aż tak" strzegą tajemnicy okresu pojawu, bo tu nie ma za bardzo czego strzec. Mozna się pochwalić, coś ciekawego odnotować i tyle. Raczej tych informacji jest nie za wiele, bo trudno o same "rekordy" jak w przypadku C.scopolii (obserwacja J. & B.Frunze). Niemniej jednak APEL popieram - piszcie, co Wam się wydaje, że jest jakby "za wcześnie".
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: tempelik »

Może dla ogółu nie jest to jakimś szczególnym doniesieniem ale 29.IV i 5.V 2012 pierwsze L. textor na środku ścieżki. W tamtym roku miałem pierwszy raz z nimi do czynienia na terenie okolic Lubaczowa, w dodatku na przełomie czerwca/lipca.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z gałązek wierzbowych pozyskanych 1 maja z okolic Mielnika dzisiaj wczoraj i dzisiaj wyszły mi 3 okazy Saperda similis. Ponieważ do wczoraj był upalny okres (30-32 st C) czyli cieplej niż w domu, można przyjąć, że w terenie S.similis już się zaczęła pojawiać. 1 maja spotykałem juz 2 poczwarki, piłując gałezie, niestety.... nie przeżyły spotkania. Te 3 okazy to przeżyły, a teraz czeka je obżeranie sie listkami iwy, sesja fotograficzna i inne przyjemności.....
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Sezon w tym roku jest ciut wcześniejszy, ale myslę, że na S. similis jeszcze za wcześnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę zimne noce.
Wczoraj natrafiłem na ten gatunek w Białymstoku (w granicach administracyjnych). W gałęzi powyżej widac czynne żerowisko (jasne trocinki), poniżej larwa skończyła żerowac i mam nadzieję, że wkrótce zawita w hodowlarce.
Załączniki
S. similis.jpg
S. similis.jpg (143.24 KiB) Przejrzano 12765 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Oczywscie że jest za wcześnie na pojaw (rójkę) S.similis i on dopiero nastąpi. Z moich obserwacji wynika, że imagines S.similis jednak już mogą być spotykane w terenie co nie jest rownoznaczne z okresem rójki. Na niektorych stanowiskach były już poczwarki 1 maja, a na niektórych jeszcze teraz można znaleźć żerujące larwy.
tumek2000
Posty: 210
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: tumek2000 »

Zaobserwowany w tym tygodniu na podkarpaciu .
Załączniki
owad1.jpg
owad1.jpg (49.74 KiB) Przejrzano 12651 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Marek Hołowiński »

Leioderus kollari, okaz z ekranu 11 maja, Serniawy. Na fotce wyjęty z zatruwaczki.
Załączniki
Leioderus kollari.jpg
Leioderus kollari.jpg (81.25 KiB) Przejrzano 12583 razy
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: palipa »

Na północy,14 V 2012, Gdynia Leszczynki CF34, zaczęły już się pojawiać Plagionotus arcuatus 2 pary na zwalonym, trochę pociętym i nie uprzątniętym niewielkim dębie, nasłonecznione zbocze porośnięte młodą buczyną samosiejką, wszystko co było większe zostało albo powalone przez wiatr lub wycięte w ciągu 2 ostatnich lat
Załączniki
pierwsza para
pierwsza para
IMG_1956.JPG (139.36 KiB) Przejrzano 12484 razy
druga para
druga para
IMG_1962.JPG (139.8 KiB) Przejrzano 12484 razy
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Voltrax »

Dla mnie dziś otwarły sezon 4 Agapanthia villosoviridescens z pokrzywy. To dla mnie pierwsze spotkanie z tym pospolitym gatunkiem, więc bardzo się ucieszyłem ze znaleziska. :)
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Skorpion20 »

W Olsztynie sezon na kózki rozpoczyna się dość niemrawo, przynajmniej z tego co udało mi się zaobserwować (w ubiegłym roku było zdecydowanie lepiej). Tak jak Voltrax, do tej pory spotkałem kilka okazów Agapanthia villosoviridescens. Prócz nich, trafiło się kilka sztuk Rhagium inquisitor, zaś w poniedziałek, przyłapałem na głogu Clytus arietis. Z tego co czytam, ten ostatni, swą rójkę odbywa w czerwcu i lipcu, tymczasem ten osobnik, trafił mi się w maju. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z nim, w tym miesiącu. Dwa lata temu, także trafił mi się w maju i to już na samym początku :)
Załączniki
Agapanthia villosoviridescens. Olsztyn. 09.05.2012.
Agapanthia villosoviridescens. Olsztyn. 09.05.2012.
089 - Kopia.JPG (66.44 KiB) Przejrzano 12343 razy
Clytus arietis. Olsztyn. Zatoka Miła, 14.05.2012.
Clytus arietis. Olsztyn. Zatoka Miła, 14.05.2012.
077 - Kopia.JPG (53.56 KiB) Przejrzano 12343 razy
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

C. arietis zimuje jako poczwarka i przy sprzyjających warunkach pogodowych pojawia się bardzo wcześnie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

jaho pisze:C. arietis zimuje jako poczwarka
"Zimuje" czy "może zimować"? :mysl: Czy informacja ma jakiekolwiek potwierdzenie w źródłach literaturowych? 8)
Twierdzenie "zimuje jako poczwarka" raczej mija się z prawdą. Dominik, Starzyk (1982), KFP (1990), Slama (1998) i wiele innych źródeł (chyba wszystkie, ale może któreś wspomina o mozliwości zimowania poczwarki - dlatego pytam) podają, że zimuje larwa, a dopiero po zimowaniu sporządza kolebkę poczwarkową.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Bardzo mnie zaciekawiłeś, muszę sprawdzić, co podają mądre księgi. Dla mnie jednak nieocenioną wiedzą jest praktyka, która mówi mi, że gatunek ten zimuje jako poczwarka. Przy cyklu dwuletnim, rzecz jasna, że młoda larwa musi zimować, ale nie o to się tu rozchodzi. Ciekaw jestem, ile znalazłeś dorosłych już, zimujacych larw a ile poczwarek ? Rozgrzebywałeś pozyskany materiał ? Nigdy nie spotkałem dorosłej, już sytej larwy, charakterystycznie pogrubionej i skróconej, przygotowanej do przepoczwarczenia w trakcie zimy. W kolebkach były to wyłącznie, zawsze poczwarki.
Nie zgodzę się tu z KFP cyt. "Po drugim przezimowaniu wyrabiają na końcu komorę poczwarkową i chodnik wyjściowy." Napisałbym raczej: przed drugim przezimowaniem wyrabiają na końcu komorę poczwarkową i chodnik wyjściowy.
edit: a może i zimuje na oba sposoby, a ja spotkałem się tylko z jednym :mysl:
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: P. Kloska »

Dzisiejsze obserwacje.
Saperda populnea (Linnaeus, 1758) Rzemlik osikowiec -nasłonecznione miejsca
Asemum striatum (Linnaeus, 1758) Szczapówka bruzdkowana -pniaki, zrąb Ib


Pozdrawiam.
P. Kloska
Załączniki
Saperda populnea (Linnaeus, 1758) Rzemlik osikowiec.jpg
Saperda populnea (Linnaeus, 1758) Rzemlik osikowiec.jpg (85.36 KiB) Przejrzano 12166 razy
Asemum striatum (Linnaeus, 1758) Szczapówka bruzdkowana.jpg
Asemum striatum (Linnaeus, 1758) Szczapówka bruzdkowana.jpg (111.03 KiB) Przejrzano 12166 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zimowanie C.arietis w stadium poczwarki trzeba udokumentować i zwrócić w przyszlości na to baczniejszą uwagę. Są to nowe informacje, trudno przekreslić całą dotychczasową literature i jednak stwierdzić, że jest inaczej.

C.arietis nie spotyka się tak często w postaci preimaginalnej, a przez to, że jest to jednak gatunek dość liczny pewne informacje umykają, bo się je zwyczajnie lekceważy. Skoro okazalo sie, ze jest róznica miedzy własnymi obserwacjami (Jaho) a dotychczasowymi literaturowymi, to aż prosi sie, zeby się tym zająć i zbadać to dokładniej. Tymczasem panuje ogólnie od dawna pogląd, ze C.arietis przepoczwarcza się wiosną, zimuje larwa a nie poczwarka. Być może jest nieco inaczej.....

Znalazlem w Klausnitzer Sander 1978 str 118, że w Cerambycidae tylko wyjatkowo zdarza sie, ze zimuje poczwarka (np. kilka Clytini) ...

Nur verhältnismäßig selten überwintert die Puppe (z. B. einige Clytini).

A więc coś w tym jest! Szkoda, ze piszą "einige Clytini" i w tekście też brakuje wskazania gatunków. Temat można drążyć :ok:
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: wojtas »

Ja miałem w tym roku poczwarkę opisywanego gatunku w lutym ale nie wiem od kiedy była w takim stanie bo wcześniej tego nie sprawdzałem. Owad doskonały wyszedł jakiś tydzień temu więc okres trwania poczwarki był dość długi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Najwidoczniej zimowała! co potwierdza obserwację Jaho. :ok:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Delog »

Dzisiaj. Wycieczka rodzinna do parku, przy okazji obserwacje. Dębosz wchodzi w ruję, niestety z braku czasu nie wiem kiedy w tym roku zaczął się pojaw. 10 exx > 2 samice i 8 samców + szczątki "poptasie" po dwóch osobnikach płci męskiej. Śląsk Górny.
Załączniki
DSC_0101.jpg
DSC_0101.jpg (124.34 KiB) Przejrzano 12026 razy
DSC_0128.jpg
DSC_0128.jpg (117.69 KiB) Przejrzano 12026 razy
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: alon »

Phytoecia icterica, 13.05.2012, Tczew, łąka na skraju lasu. Wczoraj pojechałem na to samo miejsce i niestety fragment łąki, na którym fotografowałem tę kózkę jest wypalony :evil:
Załączniki
DSCF0002.jpg
DSCF0002.jpg (65.76 KiB) Przejrzano 12014 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Marek Przewoźny »

22 maj 2012, Rogalin, Clytus tropicus
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczesnie! Zazwyczaj pojawia się on dopiero w połowie czerwca.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Marek Przewoźny »

No też mnie ździwił. Siedział na suchym konarze dębu.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Orish »

Exocentrus lusitanus (Linnaeus, 1767)

Co prawda z hodowli, ale z materiału wniesionego 2 tygodnie temu, a biorąc pod uwagę temperaturę na zewnątrz w ostatnim okresie, fakt hodowli nie czyni chyba wielkiej różnicy?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z materiału przyniesionego 1 maja dzisiaj wyszła mi wonnica pizmówka (Aromia moschata) :-)

A w terenie dzisiaj spotkalem: Saperda scalaris, Anastrangalia sanguinolenta i świeży okaz Arhopalus rusticus na starej, stojącej sosnie. Te dwa ostatnie to gatunki letnie.... ale w przyrodzie nie takie cuda się zdarzają. Na zrębach sosnowych obserwowalem tez kilkanaście miedziaków (Ch.mariana). Są świeże otwory wylotowe, ale w pniach jest wiele doroslych larw, sa też przedpoczwarki. Wygląda więc na to, ze głowny rzut bdzie w lipcu, ale równolegle jest tez pokolenie majowe, ktore już ma rójkę. Osobniki mieszają się zapewne z osobnikami przeziomowanymi i w ten sposob jest ciąglość okazów przez caly rok! Czy ktoś już kiedyś stwierdził coś takiego? :mysl:

Tymczasem Tetrops starkii jeszcze się nie pojawił na lisciach jesionów, gdzie obserwowalem go licznie w zeszlym roku.

Poszukiwania Agapanthia (Smaragdula) intermedia w okolicach Tomaszowa jak na razie były bezowocne, chociaż Knautia arvensis jest wszędzie a stanowiska odpowiednie. To jeszcze nie koniec poszukiwań. :? :-? :cap:
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: wojtas »

Ja mam gdzieś okaz C. tropicus z Zielonki pod Poznaniem jakoś z połowy maja.
Ja ostatnio rozglądałem się za Ergates i już po przeglądnięciu kilku dogodnych pniaków trafiła się pierwsza larwa w kolebce poczwarkowej. Generalnie poszukiwania przy okazji prowadziłem na trzech uprawach i na każdym sytuacja była taka sama.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Delog »

ostatnie trzy dni, żadna rewelacja fenologiczna, jednak spotkania miłe: po kilka osobników Xylotrechus rusticus, Saperda scalaris i Saperda perforata (dla mnie nowy dla Katowic). Po kilkanaście Plaginotus arcuatus i Phymatodes testaceus + jeden osobnik P. detritus.
Załączniki
DSC_0160.jpg
DSC_0160.jpg (112.36 KiB) Przejrzano 11712 razy
DSC_0165.jpg
DSC_0165.jpg (119.85 KiB) Przejrzano 11712 razy
DSC_0179.jpg
DSC_0179.jpg (109.22 KiB) Przejrzano 11712 razy
DSC_0187.jpg
DSC_0187.jpg (95.13 KiB) Przejrzano 11712 razy
DSC_0209.jpg
DSC_0209.jpg (123.08 KiB) Przejrzano 11712 razy
DSC_0367.jpg
DSC_0367.jpg (113.49 KiB) Przejrzano 11712 razy
DSC_0375.jpg
DSC_0375.jpg (104.82 KiB) Przejrzano 11712 razy
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jurek Szypuła »

Marek Przewoźny pisze:22 maj 2012, Rogalin, Clytus tropicus
Jacek Kurzawa pisze:Wczesnie! Zazwyczaj pojawia się on dopiero w połowie czerwca.
Pierwszego w tym roku spotkałem na działce jak spacerował po podlanej nieobsianej grządce 21.05.2012.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Krzysztof S. »

W okolicach Nowej Soli z ciekawszych gatunków pojawiły się już:

Stenocorus meridianus
Anisorus quercus
Oplosia fennica
Tetrops starki
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Delog »

Krzysztof S. pisze:W okolicach Nowej Soli z ciekawszych gatunków pojawiły się już:

Stenocorus meridianus
Anisorus quercus
Oplosia fennica
Tetrops starki

Hej Krzyśku. Pierwszy z wymienionych to gatunek tzw. "środka lata", przynajmniej w rejonie Beskidu Makowskiego i Wysokiego. Choć w zeszłym sezonie pojedyncze osobniki widywałem na przełomie czerwca i lipca. W tym roku fitofenologiczne różnice pomiędzy Beskidami a Śląskiem nie są zauważalne, tak więc jutro wybiorę się na ich łączkę. Zazdroszczę spotkań z Anisorus quercus i Oplosia fennica, bo u mnie z nimi kiepsko ;=)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fenologia kózkowatych nas zaskakuje i zmienia często nasze wyobrażenia o nich. Tak jest z S.meridianus i kilkoma gatunkami, ktore potrafią pojawiać się z późnym latem jak np. A.moschata, N.major, C.scopolii (Bieszczady) O.cursor, S.meridianus, A.septentrionis i in. a które pojawiają się w róznych regionach kraju juz w maju. Tych gatunkow jest więcej. Rozrzut miedzy pojawami w różnych regionach kraju wynosi do 3 miesiecy. Sprawa warta zbadania. Dzięki naszym wspólnym obserwacjom, ktore wypływają w tym wątku (i innych) otwierają nam się oczy na wiele utartych stereotypów. :ok:
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Krzysztof S. »

Paweł świetne zdjęcia, wiem żeby zrobić takie zdjęcia nie wystarczy tylko nacisnąć spust w aparacie. Eric Kim stworzył 100 najważniejszych porad dla fotografów, na szóstej pozycji stwierdził „Makro nie jest dla każdego.:ok:
Co do Oplosi to w okolicach Nowej Soli jest niezwykle mocna populacja. Z przywiezionego zimą materiału wygryzło się kilkadziesiąt egzemplarzy, a wczoraj na powalonym konarze lipy rujka tego gatunku. Wiele okazów w tym liczne kopulujące pary. Do tej pory uważałem, że to gatunek który potrzebuje wilgotnego materiału z miejsc zacienionych. Wczoraj materiał znajdował się w pełnym słońcu i do tego osłonięty od wiatru.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: João M da Costa »

W ostanie tydzień.
Proszę o oznaczenie i potwierdzenie!
J
Załączniki
FD 28 ??
FD 28 ??
S0543363.jpg (52.31 KiB) Przejrzano 11558 razy
R. inquisitor - Crataegus monogyna! FD 28
R. inquisitor - Crataegus monogyna! FD 28
S0723449.jpg (47.29 KiB) Przejrzano 11558 razy
Agapanthia villosoviridescens FD 27, FD 28 i FD 29
Agapanthia villosoviridescens FD 27, FD 28 i FD 29
S0889332.jpg (63.58 KiB) Przejrzano 11558 razy
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Przemek Tokarski »

Ten Rhagium to na pewno mordax a nie inquisitor.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: João M da Costa »

Ok Dziękuję, dodaję jeszcze jedna zdjęcie!
Załączniki
S0613393.jpg
S0613393.jpg (64.83 KiB) Przejrzano 11556 razy
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Przemek Tokarski »

U mnie z ostatnich dni:
Saperda octopunctata - dość wcześnie
Saperda populnea
Leioderes kollari
Tetropium fuscum
Rhamnusium bicolor
Phymatodes (Poecilium) alni
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Delog »

Krzysztof S. pisze:Paweł świetne zdjęcia, wiem żeby  zrobić takie zdjęcia nie wystarczy tylko nacisnąć spust w aparacie. Eric Kim stworzył 100 najważniejszych porad dla fotografów, na szóstej pozycji stwierdził  „Makro nie jest dla każdego.”  :ok:
Co do Oplosi to w okolicach Nowej Soli jest niezwykle mocna populacja. Z przywiezionego zimą materiału wygryzło się kilkadziesiąt egzemplarzy, a wczoraj na powalonym konarze lipy rujka tego gatunku. Wiele okazów w tym liczne kopulujące pary. Do tej pory uważałem, że to gatunek który potrzebuje wilgotnego materiału z miejsc zacienionych. Wczoraj materiał znajdował się w pełnym słońcu i do tego osłonięty od wiatru.
Dzięki, lubię fotografować kózki, choć mam na to coraz mniej czasu i mogę poświęcić góra godzinkę dziennie. Co do Anisorus quercus i Oplosia fennica nie spotkałem jeszcze obu tych gatunków w terenie bo nie bywam w rejonach w których występują. Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia interesujących siedlisk i gatunków ;)
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Damian Bruder »

Krzysztof S. pisze:W okolicach Nowej Soli z ciekawszych gatunków pojawiły się już:

Stenocorus meridianus
Anisorus quercus
Oplosia fennica
Tetrops starki
Krzysztofie gratuluję obserwacji. Niebawem odpiszę na privie.
Ostatnio zmieniony sobota, 26 maja 2012, 17:56 przez Damian Bruder, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Damian Bruder »

Delog pisze:
Krzysztof S. pisze:. Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia interesujących siedlisk i gatunków  ;)
Jeżeli chodzi o Nową Sól to jest woj. Lubuskie ;)
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Marek Miłkowski »

Dzisiaj na pniu topoli po raz pierwszy w tym roku Rhamnusium bicolor. Było spore zachmurzenie i niewielki deszcz. Przy takiej pogodzie w ciągu dnia jest łatwiejszy do zaobserwowania...
Załączniki
Rhamnusium bicolor_Radom_1.jpg
Rhamnusium bicolor_Radom_1.jpg (150.42 KiB) Przejrzano 11344 razy
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Krzysztof S. »

Nie ma szczęścia do tego gatunku, nigdy nie widziałem żywych chrząszczy.

Dobre zdjęcie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9517
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: "Pierwszomajowe" kózkowate

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pierwsze Rhamnusium w tym roku spotkałem 28.05.2012 :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”