jaka to gąsienica?

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
tomczi
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:53

jaka to gąsienica?

Post autor: tomczi »

Witam, znalazłem gąsienicę, chodziła po chodniku, więc postanowiłem ją zabrać i przechować do przepoczwarczenia. Długość - ok. 2cm. Mam jednak zasadniczy problem - co to za gatunek? Ile czasu może zająć stadium poczwarki? Mam nadzieję, że fotografie choć kiepskie, pozwolą na identyfikację.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: Kacper »

Araschnia levana
tomczi
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:53

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: tomczi »

super, dzięki za odzew
pozdrawiam!
tomczi
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:53

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: tomczi »

"Moje" gąsienice wczoraj przeszły w stadium poczwarki i zastanawiając się nad czasem trwania tego stadium postanowiłem coś poczytać o tym motylu i się okazało, że poczwarka to dla niego forma zimująca. W związku z tym mam do Was pytanie - czy imago pojawią się dopiero w przyszłym roku? Czy może trzymając je w domu, przy stałej pokojowej temperaturze dojdą do wniosku, że "nie ma na co czekać" i wyjdą niedługo jako motyle?
Proszę o pomoc i podpowiedzi jak hodować poczwarki Araschnia levana aby uzyskać z nich motyle:)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy imago pojawią się dopiero w przyszłym roku?
Jeśli będziesz trzymał poczwarki w ciepłym pokoju, to jest spore prawdopodobieństwo, że motyle zaczną się wylęgać we wrześniu. Jest to takie częściowe trzecie pokolenie, spotykane głównie na południu Europy, ale u nas też się zdarza w naturze (pisze o tym Krzywicki w swojej "Monografii motyli dziennych Polski"). Jeśli nie chcesz, by się lęgły, trzeba poczwarki nieco schłodzić (tak do 5-10 stopni), a w październiku rozpocząć normalne zimowanie.
tomczi
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:53

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: tomczi »

Pozostawię je w pokoju w takim razie i poczekam do września. A jest może jakiś możliwy do wykonania w domowych warunkach sposób określania zdrowia poczwarek? Chodzi mi tu szczególnie o określenie czy poczwarka zasiedlona jest przez pasożyty. I czy takie metody są indywidualne dla każdego gatunku, czy można je stosować dla większości poczwarek?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

tomczi pisze: imago pojawią się
imago pojawi się
imagines pojawią się
tomczi
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:53

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: tomczi »

Widzę, że chęć napisania czegokolwiek wzięła nad Tobą górę, Pawle:) Bardzo cenię uwagi na temat ortografii, ale jeszcze bardziej odpowiedzi na pytania, pozdrawiam!
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

tomczi pisze:Widzę, że chęć napisania czegokolwiek wzięła nad Tobą górę, Pawle:)
Jak zwykle; wchodzę sobie na forum, żeby palnąć cokolwiek i gdziekolwiek, dzięki temu natrzaskałem tyle postów. ;-)
tomczi pisze:Bardzo cenię uwagi na temat ortografii,
Akurat uwaga była na temat gramatyki. ;-)

Paweł
tomczi
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:53

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: tomczi »

Faktycznie, to uwaga na temat gramatyki :P

Ale już proponuję powrócić do wcześniejszej kwestii i podbijam moje poprzednie pytania, jeśli ktoś może pomóc to proszę o posty w tym temacie :)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: jaka to gąsienica?

Post autor: Wojtek M »

tomczi pisze:A jest może jakiś możliwy do wykonania w domowych warunkach sposób określania zdrowia poczwarek? Chodzi mi tu szczególnie o określenie czy poczwarka zasiedlona jest przez pasożyty.
Obserwuj. Jeśli w środku siedzi robal rączycy, to wybije on z niej w parę dni po przepoczwarczeniu. Poczwarka taka miejscowo zmieni barwę, zwykle na czerwoną. Czasem są to dość subtelne zmiany a robal potrafi chytrze uciec przez pęknięcie na żyłce skrzydła i pusta poczwarka nadal wygląda jak żywa ;) Drugie zło to gąsieniczniki, moje "levanowe" wyżerały środek do czysta i tam też się przepoczwarczały. Przez jakiś okres taka poczwarka w poczwarce jest w stanie nawet "zakręcić" odwłokiem swojej osłony, co było dość mylące przy testowaniu ich żywotności dotykiem (rolowanie poczwarek w palcach z lupą w oku - są dość twarde, ale bez umiaru wszystko można na dźem przerobić). Z zebranych w trzeciej dekadzie sierpnia zeszłego roku gąsienic wykluło mi się w domu tylko parę motyli, część to ciekawie ubarwione mieszańce (formy pośrednie wiosna/lato). Reszta się "zamyśliła", potem zamyśliłem się ja i skończyły jako sucharki (jesienny sezon grzewczy).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”