Nowa systematyka motyli

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Witas

Nowa systematyka motyli

Post autor: Witas »

Coś mi się kiedyś obiło o uszy na ten temat. Zajżałem na http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=8691 i jestem lekko zdezorientowany :!:
Klik dalej i tam już przynajmniej dla mnie, abstrakcja http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=431650
Rozumiem, że sówki są dużą rodziną, ale czy przypadkiem ktoś nie przekombinował?
Nie wiem jak tekst i systematyka w najnowszej książce "Motyle Polski", ale po tej lekturze, myślę że będzie bardzo zdezaktualizowana :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa systematyka motyli

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Niestety tak jest. Systematyka zmieniła się dość znacznie.
Nowa wersja będzie ujęta w nowym Wykazie rozmieszczeniowym motyli Polski 2001-2010.
Trzeba się będzie przyzwyczaić i sporo nowych nazw zapamiętać :)
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa systematyka motyli

Post autor: Piotr Tykarski »

Grzegorz, nowa systematyka w opracowaniu prof. Jarosława Buszko jest od jakiegoś czasu na stronie "Lepidoptera Poloniae".
Witas

Re: Nowa systematyka motyli

Post autor: Witas »

Wszystko fajnie i pięknie...
Ale tam jest układ alfabetyczny... przynajmniej do tego się dokopałem. A niestety układ alfabetyczny jak dla mnie, jest nie do przyjęcia... przynajmniej ja tak mam...
Popatrzmy... Noctuoidea koło Nepticuloidea, Alucitoidea koło Bombycoidea. Wiem, że taki jest trend... Groch z kapustą. Żadnego pokrewieństwa.
To tylko i wyłącznie moje prywatne zdanie.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa systematyka motyli

Post autor: Piotr Tykarski »

Każdy inny układ wymaga zdefiniowania w bazie. Jedyny problem to jego wybór. O ile nie istnieje jakiś ogólnie przyjęty, a przynajmniej akceptowany przez większość, to każdy układ "wg pokrewieństwa" będzie nie do przyjęcia dla kogoś, kto reprezentuje inny pogląd.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”