Dwa gatunki

Archiwalna część postów do września 2023.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Dwa gatunki

Post autor: tiktaalik »

Z aktualnych obserwacji. Proszę o identyfikację.
Załączniki
micx.2.jpg
micx.2.jpg (69.45 KiB) Przejrzano 2260 razy
micx.jpg
micx.jpg (45.16 KiB) Przejrzano 2258 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Pierwszy to wg, mnie Ancylis badiana (Denis & Schiffermüller, 1775)...
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Post autor: tiktaalik »

Podobny. Mam wrazenie, ze micro są jeszcze mocno zaniedbane. To już drugi, albo i trzeci gatunek, ktory według strony K.Jonko nie byl notowany z moich okolic od wielu lat, a przecież wystarczy zajrzeć na kolejowe tereny ruderalne, aby je bez większego wysiłku napotkać.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

tiktaalik pisze:Podobny. Mam wrażenie, ze micro są jeszcze mocno zaniedbane. To już drugi, albo i trzeci gatunek, który według strony K.Jonko nie był notowany z moich okolic od wielu lat
strona " MOTYLE EUROPY" jest istotnym nośnikiem poznawania rozmieszczenia motyli, ale nie jedynym. Przede wszystkim wiele do życzenia pozostawia weryfikacja oznaczeń. Poza tym wiele rekordów podawanych na podstawie tylko zdjęć nigdy nie będzie mogła zostać sprawdzona. Dlatego warto jest gromadzić okazy dowodowe i ewentualnie publikować wartościowsze informacje.
W tym przypadku nikt nie będzie publikował rekordu pospolitego gatunku, ale może coś szerzej?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Drugi to Callisto denticulella z rodziny Gracillariidae.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Post autor: tiktaalik »

Ślicznie brzmi, dzięki.
W tym przypadku nikt nie będzie publikował rekordu pospolitego gatunku, ale może coś szerzej?
Przepraszam, ale nie rozumiem pytania. Szerzej, czyli...?
Teraz już wiem, że mapkami występowania zamieszczonymi na stronie Motyle Europy nie należy się bezwzględnie sugerować, ale z początku, czyli w zeszłym roku traktowałem tamtejsze dane niczym wyrocznię. Takie naiwne , ale myślę ze typowe dla początkujących podejście może okazać się szkodliwe. Jeśli tak profesjonalnie prowadzona internetowa encyklopedia motyli podaje, ze dany gatunek nie występuje w mojej okolicy, to znaczy ze go tutaj nie ma. Okazuje się, ze wcale nie. Warto mieć oczy otwarte. I poszukiwać mimo wszystko.
Właśnie sprawdziłem, ze Cupido argiades takze nie powinien latać w okolicach Łodzi. Wcześniej to samo miałem z Depressaria heraclei.
Nie mam zamiaru stawiać jakichkolwiek zarzutów pod adresem strony Motyle Europy, o nie. Po prostu nagle mnie olśniło, że dane mogą być tylko orientacyjne.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Chodzi mi o to że nie wszyscy wprowadzają swoje rekordy na stronę "Motyle Europy" w dziale obserwacje.
Ciekawsze (rzadkie) gatunki na ogół są publikowane, natomiast dla tych pospolitych spotykanych w całym kraju nie ma potrzeby podawania każdego rekordu.
I właśnie dział "obserwacje" na stronie Krzyśka Jonko jest dobrym miejscem na podawanie danych dotyczących dobrze oznaczonych gatunków.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Post autor: tiktaalik »

Będę zatem zaglądać i tam, choć przypuszczam, ze z moich okolic nie ma zbyt wielu obserwatorów.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

tiktaalik pisze:Szerzej, czyli...?
Zamiast jednego gatunku, można publikować dane dotyczące rodzaju, rodziny, grupy gatunków z różnych rodzin z określonego obiektu badań itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MICROLEPIDOPTERA ARCHIWUM”