"Tresura" much domowych - lot/spoczynek

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Zywiec nerkowiec
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 17:29
Lokalizacja: Warszawa

"Tresura" much domowych - lot/spoczynek

Post autor: Zywiec nerkowiec »

Witam!
To mój pierwszy post na tym forum, więc się przywitam :smile:
Od małego byłem zainteresowany owadami i pajęczakami :smile: . Już jako "berbec" uwielbiałem leksykony przyrodnicze, wraz z czasem hobby się utrzymało, jednak w mniejszym stopniu, obecnie bardziej siedzę w tematach "technicznych", elektronika-mechanika. Głownym powodem zmiany zainteresowań są chęci dostania się na politechnikę :smile: .
Obecnie w ogrodzie posiadam kilkadziesiąt lejkowców labiryntowych w kilku skupiskach, dzisiaj udało mi się zaobserwowac (najprawdopodobniej) akt kopulacji dwóch sztuk :smile: . Dodam, że od paru dni mam na oku samice darownika przedziwnego z kokonem na jednym z krzaków. Czekam z niecierpliwością na młode :wink:
Lepiej przejdę do tematu właściwego - a właściwie "tresury" much domowych. Co mam na myśli? Nie nie nie, na pewno nie malutkie metalowe obręcze i spacery po nitkach :wink: Zależy mi na możliwości kontolowania pracy much skrzydeł na zasadzie lot/spoczynek. Planuję... wykonac pojazd latający :smile: prosty schemat wyjaśni wszystko:
Obrazek

Jedyny pomysł na wydawanie polecen kazdemu z kanałowi to prąd, o odpowiednio niskim natężeniu i wysokim napięciu z odpowiednią częstotliwością, np. 5 i 50 Hz.
Tresurę wyobrażam sobie w ten sposób: 2 elektrody przytwierdzone do muchy. Podanie sygnału f1; jesli mucha zacznie poruszac skrzydłami zwiększyc moc sygnału (aby wywołac ból, który będzi kojarzony z sygnałem f1 i ruchem skrzydłami). Drugi przypadek analogiczny: podac na muchę wzmocniony sygnał f2, zmniejszyc moc kiedy mucha zacznie ruszac skrzydłami.
Tylko teraz moje pytanie do specjalistów: czy... to mozliwe? Czy mucha jest w stanie nauczyc się takich zachowań, i czy jest w stanie odróżnic ból spowodowany sygnałami o znacznie różniących się częstotliwościach?

Serdecznie pozdrawiam :smile:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Gdzieś już o tym czytałem, albo na onecie albo nawet tutaj jak ktoś zapodał link do artykułu, ale mniejsza z tym.
Pytanie do Ciebie (wybierz właściwą odpowiedź): jesteś strasznie ciekawy reakcji, bawi Cię to, jesteś znudzony na wakacjach bo nie jedziesz do babci czy może podnieca męczenie owadów ?

Planujesz wykonać pojazd latający - tylko nad tym zapłakać. Podobnie jak na poniższym zdjęciu.
Załączniki
Samolocik.jpg
Samolocik.jpg (60.92 KiB) Przejrzano 2179 razy
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

musisz postudiować fachową literaturę (znajdzeisz to w Material and Methods) , przynajmniej te pozycje:

http://www.pnas.org/content/78/6/3940.abstract

http://www.sciencedirect.com/science?_o ... a90def9fb2

http://www.sciencedirect.com/science?_o ... f9372e95d3

niestety nie mam dostępu do pełnych tekstów (sggw to prowincja)

powodzenia, tak na pierwszy rzut oka, to jest możliwe, choć przestrzegał bym przed zbytnim optymizmem

choć faktycznie, nie jest to czyste etycznie jeżeli były by to tylko zabawka...
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

Kamil Mazur pisze:Gdzieś już o tym czytałem, albo na onecie albo nawet tutaj jak ktoś zapodał link do artykułu, ale mniejsza z tym.
Pytanie do Ciebie (wybierz właściwą odpowiedź): jesteś strasznie ciekawy reakcji, bawi Cię to, jesteś znudzony na wakacjach bo nie jedziesz do babci czy może podnieca męczenie owadów ?

Planujesz wykonać pojazd latający - tylko nad tym zapłakać. Podobnie jak na poniższym zdjęciu.
wg mnie mucha nie przeżyje tych minut w zamrażalniku i na tym zabawa się skończy...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Mówisz o tym zdjęciu? - Nie wiem jaka będzie reakcja owadów - nie próbowałem :neutral:
Arthum
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 14:55
Lokalizacja: D-ca

Post autor: Arthum »

Może i owady ale fakt faktem żywe istoty a to nawet gdyby się udało to byłoby męczenie ich. Podobnie jak zrobić coś takiego dla człowieka :/
admin
Administrator
Posty: 1610
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Zywiec nerkowiec pisze:elektrody przytwierdzone do muchy. Podanie sygnału f1; jesli mucha zacznie poruszac skrzydłami zwiększyc moc sygnału (aby wywołac ból, który będzi kojarzony z sygnałem f1 i ruchem skrzydłami). Drugi przypadek analogiczny: podac na muchę wzmocniony sygnał f2, zmniejszyc moc kiedy mucha zacznie ruszac skrzydłami.
Tylko teraz moje pytanie do specjalistów: czy... to mozliwe? Czy mucha jest w stanie nauczyc się takich zachowań, i czy jest w stanie odróżnic ból spowodowany sygnałami o znacznie różniących się częstotliwościach?
Ja juz to czytalem, tylko było to w wydaniu ... żuków!

Polecam lekturze:
viewtopic.php?t=8254
oraz http://www.niewyjasnione.pl/Pentagon_ch ... t6403.html
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

nie wiem czy śmiać sie czy załamać psychicznie....

pomysł niedorzeczny, koncepcja bzdurna, a schemat... powala
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

krzem pisze:pomysł niedorzeczny, koncepcja bzdurna
Wcale nie! Amerykanie na potrzeby armii testują taką technologię z wielkim zapałem! Tu i koncepcja (z naukowego punktu widzenia) jest dobra i co najważniejsze to działa. ("najważniejsze" w sensie, że koncepcja jest słuszna skoro działa).

Testy laboratoryjne trwają. Nie takie cuda na tym świecie się wyrabia.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

No najczesciej pomysły z filmow trafiaja do dwiata realnego. Jesli dobrze pamiętam to w filmie "Piąty element" była scena z Karaczanem madagaskarskim do którego była przymocowana kamera i był on zdalnie sterowany.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

Jacek Kurzawa pisze:
krzem pisze:pomysł niedorzeczny, koncepcja bzdurna
Wcale nie! Amerykanie na potrzeby armii testują taką technologię z wielkim zapałem! Tu i koncepcja (z naukowego punktu widzenia) jest dobra i co najważniejsze to działa. ("najważniejsze" w sensie, że koncepcja jest słuszna skoro działa).

Testy laboratoryjne trwają. Nie takie cuda na tym świecie się wyrabia.

to, że amerykanie coś testują nie oznacza, że trzeba muchy kleić do kartonu i domowymi metodami tworzyć cyborgi :mrgreen:

niech kolega nerkowiec popracuje na poczatek nad perpetum mobile... albo zajmie sie czymś pożytecznym..ot np bimbrownictwem ... na politechnice taka wiedza, przyda sie jak znalazł !!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”