Tania alternatywa w makro

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tania alternatywa w makro

Post autor: Dark »

Jeśli już narzekacie na ceny sprzętu i na optykę m42. Ostatnio popsuła mi się moja 105tka i byłem zmuszony do odkurzenia "ruskich" i "wschodnioniemieckich" szkiełek. Da się tym pofotografować ;)

Na warsztacie Industar-61L/3-MC 50/2.8 i ze dwa kadry z Sonnara 85/2.8. Pierścienie Kenko, ale to akurat można uzyskać nawet z aluminiową rurą ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Twoje zdjęcia poprostu powalaja :shock:
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

Brak słów! :)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

Dzięki :)

Może nie jest tak wygodnie jak z dedykowanym sprzętem, ale można sporo wycisnąć z zestawu optyki za 100-150zł. Szkoda tylko, że jutro jadę w teren tylko z tym co teraz. Nie bardzo mi się widzi podchodzenie zwierza z 5 cm i praca na przysłonie roboczej f8-f16.... chyba, że podepnę Pentacon'a 135/2.8.

Jeszcze kilka sampli. Mam jeszcze stertę łowików i stonek czekającą na obróbkę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

Małe podsumowanie z pracy takim zestawem w terenie.
Ostatnie dwa tygodnie dość mocno eksploatowałem D200, Industara z pierścieniami i SB-800. Wspomniane powyżej problemy z odległością ogniskowania i przesłoną roboczą faktycznie przeszkadzają. Miałem sporo problemów z podejściem jakiegoś motyla (ustrzeliłem je dopiero z ruskiego Telear'a 200/3.5), sporo obiektów zwiało mi podczas samego podchodzenia.
Z drugiej strony, taką 50tką uzyskuje się całkiem ładną GO, a samym poziomem szczegółów nie odbiega od dedykowanych obiektywów makro. Pomijam wagę i gabaryty. Dużo więcej miejsca w torbie.
W międzyczasie miałem okazję pobawić się chwilę Canon'em 20D i 100/2.8. Niestety nie miałem jeszcze możliwości obrobienia sampli, może niedługo coś wrzucę. Faktem jest, że to bardzo przyjemny zestaw, potwierdzający słowa, że w dzisiejszych czasach aparaty większości producentów są porównywalne, różnice w jakości dla "zwykłego zjadacza chleba" aptekarskie.

W poniższym linku trochę sampli (chyba ktoś z administracji bawi się znacznikami "img" na forum ;) ). Wszystko, poza jednym motylkiem, z Industara 50/2.8.
http://img525.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/gal.php?g=dsc5626.jpg

Przy okazji... dotychczas moim faworytem "rozwałki" w świecie chrząszczy były trzyszcze. Po tym, jak zobaczyłem Emus hirtus odcinającego głowy plugom i żukom, a później rozbebeszającego je na kawałki, zmieniłem zdanie. Piękne zwierzątko ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”