Anax parthenope

Ważki
Szymon Śniegula
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 22:45
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Anax parthenope

Post autor: Szymon Śniegula »

Anax parthenope już wylatuje na pojezierzu drawskim! Wczoraj zebrałem wylinkę tego gatunku.

Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Post autor: Piotr M. »

Ja dziś w Międzyrzecu Podlaskim też zbierałem wylinki husarzy.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

ja tylko widziałem w naszym kraju anax imperator, anax parthenope - nigdy
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Widziałem ten gatunek koło na Warmii koło Ostródy. Nie interesuje się ważkami, ciekawy jestem czy to rzadki w naszym kraju gatunek.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Post autor: Piotr M. »

Nie jest Rzadki.
Szymon Śniegula
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 22:45
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

na drawskim bardzo często spotykany

Post autor: Szymon Śniegula »

Na poj. drawskim A. parthenope występuje w większości czystych, przerośniętych roślinnością wodną zbiornikach wodnych. Natomiast nie obserwowałem tego gatunku w siedliskach kwaśnych, np. w sucharach.

pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Post autor: Piotr M. »

Bo chyba ich tam poprostu niema. Typowe środowiska dla tego gatunku z moich obserwacji to bardziej większe zbiorniki z dużą ilością przybrzeżnej roślinności np: Pałki wodne ,Trzciny.I różne rośliny wodne... zbiorniki Często z piaszczystym dnem które są dopiero co "dopadane" przez dość już rozrośniętą Roślinność wodną..

P.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 449
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Dlaczego A. parthenope nie występuje na kwaśnych stanowiskach? Co prawda raz ale udało mi się - rozumiem, że mówimy o imagines a nie o larwach - złowić samca tego gatunku na śródleśnym torfowisku w okolicach Świdwina (zachodniopomorskie). Pozostałe moje stwierdzenia tylko z jezior.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Też mam wrażenie że unika kwasu. Zawsze obserwowałem go nad zbiornikami przynajmniej zmierzającymi w kierunku eutrofii. Z reguły były czyste choć Jezioro Dolskie Wielkie ze swoją zielono-brunatna wodą (kwintesencja eutrofii) może do nich nie należeć. 2 razy spotkałem go w środowiskach innych niż jeziorne. Na torfiankach przy jeziorze Strzeszyńskim (dużo L. caudalis, która też lubi czysto i eutroficznie), oraz na małym oczku na terenie żwirowni pod Gostyniem. Ważny na pewno dla gatunku jest szuwar trzcinowy, może pałkowy lub mieszany. Pamiętajmy jednak, że jest to u nas gatunek na skraju zasięgu więc ciąży ku stenotopii. Im dalej na południe Europy tym zakres zasiedlanych środowisk się zwiększa i zapewne zmierza ku optimum A. imperator (optimum drobnozbiornikowego obserwowanego w Polsce), oraz wód wolno płynacych . Stąd mogą i powinny się brać obserwacje na mniejszych zbiornikach. A tak z ciekawości zapytam: widział ktoś parthenope i imperatora razem :?: :grin:

A tak wogóle, czy ktoś wyobrażał sobie taką dyskusję o ważkach na forum choćby 2 lata temu?
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Post autor: Piotr M. »

Tak , U mnie te dwa gatunki występują razem. parthenope dominuje. jest u mnie Liczny. Dorosłe samce jest naprawde Baaaardzo Ciężko sfotografować. zresztą Ogulnie Anaxy to jedne z najtruniejszych do fotografi ważek.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 449
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Brachytron pisze:A tak z ciekawości zapytam: widział ktoś parthenope i imperatora razem :?: :grin:
Wylinki tak, imagines nie - jezioro Długie, może pamiętasz...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Hmmm... Pamiętam, ale w bazie mam wpisane że imperator jest z Długiego a parthenope z Kiełpina Dużego. Pomyliłem się przy wpisywaniu czy widziałeś je kiedyś indziej, beze mnie?
Szymon Śniegula
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 22:45
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

dwa Anax spp. na jednym siedlisku

Post autor: Szymon Śniegula »

Znam jedno siedlisko z dwama Anax spp., które jest opisane poniżej. Dokładniejszych informacji na temat gatunków ważek współwystępujących znajdzie(sz)cie w 1 lub 2 numerze "WE" tego roku.

Nadarzyce, torfowisko wysokie i przejściowe o powierzchni ok. 4 ha otoczone lasem sosnowym, położone 3,5 km na południowy-zachód od wsi, 1,8 km na zachód od rzeki Piławy (obszar czynnego poligonu bombowego w Nadarzycach) (UTM: WV92). Obiekt jest po części odwodniony na skutek przeszłych zabiegów melioracyjnych. Bliżej południowej granicy torfowiska położony jest zbiornik o wymiarach ok. 110x50 m i maksymalnej głębokości ok. 2 m. Od niego w kierunku zachodnim biegnie rów, który rozszerza się tworząc drugi płytki zbiornik (głębokość do 25 cm) o wymiarach ok. 30x15m, otoczony bezpośrednio lasem. Woda w zbiornikach o dużej przejrzystości, dno silnie zamulone Roślinność na osuszonym ple: Sphagnum sp., Carex sp., Oxycoccus palustris, Drosera rotundifolia, Eriophorym angustifolium, E. vaginatum, martwe Pinus sylvestris i Alnus glutinosa (L.) Gaertn. Przy granicy pła i wody większego zbornika: Comarum palustre, Carex sp. Lysimachia thyrsiflora, pojedynczo Typha sp. Po E i W stronie pas Scirpus lacustris L., po W stronie pas Phragmites australis (Cav.) Trin. ex Stendel. Roślina swobodnie pływająca Utricularia vulgaris L. Nymfeidy: Nymphaea sp., Nuphar lutea i Potamogeton natans.
W większym zbiorniku zanotowano obecność ryb Tinca tinca (L.), Scardinius erythrophthalmus (L.) i Esox lucius.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

A czy masz je oba z wylinek? Ja ma je z jeziora Tyrsko (Gutkowskie) z Olsztyna. Pamiętam, że wyraźnie były rozdzielone czasowo i ekologicznie ale nie mam teraz pod ręką notatek.
Szymon Śniegula
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 22:45
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Szymon Śniegula »

Czy mam wylinki to sprawdzę najprędzej w sobotę, jak wrócę do domciu.
A co miałeś namyśli pisząc, że są oddzielone ekologicznie?

Pozdrowionka z Sopotu :- )
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 449
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Brachytron pisze:Pomyliłem się przy wpisywaniu czy widziałeś je kiedyś indziej, beze mnie?
Nie pomyliłeś się. Znalezione po naszej wspólnej bytności. Z tego co pamiętam to były jeszcze na jeziorze w Storkowie - ale to z głowy bo większość danych została w domu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”