Oświetlacz diodowy do MBS

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Oświetlacz diodowy do MBS

Post autor: M. Stachowiak »

Rosyjski MBS to chyba najbardziej w Polsce rozpowszechniony typ mikroskopu stereoskopowego. Poza niewątpliwymi zaletami, jakimi są dość dobra jakość optyki i przede wszystkim niska cena ma on też i wady. Podstawową jest kiepskiej jakości oświetlacz żarowy dostarczany w wyposażeniu standardowym (ostatnio wymieniono go na halogenowy, ale jego jakość i cechy użytkowe wcale nie są lepsze od żarowych). W oświetlaczu żarowym stosowane są trudno w Polsce dostępne i drogie żarówki.
We współpracy z firmą CEZOS z Gdyni do standardowych oświetlaczy MBS opracowaliśmy zastępnik oświetlenia żarowego w postaci wkładki z diodą Power LED 3 – 5 W o temperaturze barwowej 5500 K (neutralna). W testach sprawdza się znakomicie :smile:. Nie dość, że daje bardzo jasne i równomierne światło, nie grzeje się podczas użytkowania, a jego trwałość jest liczona przynajmniej do 50 tys. godzin. Dzięki zastosowaniu elektronicznego ściemniacza możliwa jest kontrola natężenia światła.
Schemat budowy oświetlacza MBS i wkładki w załączeniu.
I tu pytanie do PT forumowiczów: czy jesteście zainteresowani zakupem tego typu (lub innych) oświetlaczy diodowych (w przygotowaniu do produkcji jest też diodowy oświetlacz światłowodowy)? Od Waszej odpowiedzi w dużej mierze zależy to, czy będą one produkowane.
Załączniki
MBS - wkładka do oświetlacza1.jpg
MBS - wkładka do oświetlacza1.jpg (20.83 KiB) Przejrzano 7451 razy
MBS - oświetlacz1.jpg
MBS - oświetlacz1.jpg (73.16 KiB) Przejrzano 7480 razy
Ostatnio zmieniony piątek, 9 stycznia 2009, 14:33 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Cena Mietku, cena ! :mrgreen:

Ja używam po prostu lampki halogenowej i jest OK. Ale gdyby cena była sensowna, to byłbym zainteresowany, w szczególności oświetlaczem światłowodowym.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Na dziś cena wkładki (z zasilaczem i dimmerem, czyli regulacją natężenia światła) kalkulowana jest na poziomie 150 - 200 zł za sztukę. Oświetlacz światłowodowy to już inna bajka :wink:. Dostępny będzie w wersjach: mono dużej mocy (odpowiednik KL 2500 firmy Schott), średniej mocy (odpowiednik KL 1500 firmy Schott) oraz RGB średniej mocy (z możliwością ustawienia barwy światła w pełnym zakresie widma, ale bez UV i IR). Do oświetlaczy światłowodowych można będzie stosować światłowody o średnicach roboczych od 4,5 mm do 12 (!) mm, a także oświetlacze pierścieniowe i szczelinowe. Sterowanie oświetleniem dostępne będzie z konsoli, za pośrednictwem pilota lub poprzez komputer. Na dziś projektor światła mono dużej mocy kosztuje 640 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu światłowodów, ale ich cena (zależna od średnicy roboczej) nie powinna być zbyt wysoka. Z pewnością ceny proponowanych oświetlaczy będą przynajmniej o połowę niższe, niż renomowanych firm (Schott, Volpi, Photonic i inne).
W załączeniu aktualny cennik na projektory do oświetlenia światłowodowego i akcesoria (bez światłowodów!).
Załączniki
LFM 101 MONO manual1.pdf
(73.8 KiB) Pobrany 98 razy
LFM 701 active 1.pdf
(93.1 KiB) Pobrany 110 razy
LFM 301 RGB 1.pdf
(155.42 KiB) Pobrany 86 razy
LFM601.pdf
(66.41 KiB) Pobrany 106 razy
CENNIK LED LIGHT ILLUMINATOR FIBREEMITY CEZOS 2008.pdf
(26.1 KiB) Pobrany 178 razy
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp.

Post autor: CARABUS12 »

M. Stachowiak pisze:Na dziś cena wkładki (z zasilaczem i dimmerem, czyli regulacją natężenia światła) kalkulowana jest na poziomie 150 - 200 zł za sztukę.
to całkiem przystępna cena
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

CARABUS12 pisze:to całkiem przystępna cena
Też tak myślę :wink:.
Pozdrawiam
MS
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam!
Też od lat używam prywatnego MBS z oświetlaczem żarowym. Parę razy kombinowałem nad zmianą oświetlacza i Twoja propozycja Mietku spadła mi dosłownie z nieba :wink:. Jestem zainteresowany tym oświetlaczem, zwłaszcza że cena jest przystępna :wink:.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Tomasz Mokrzycki pisze:Witam!
Też od lat używam prywatnego MBS z oświetlaczem żarowym. Parę razy kombinowałem nad zmianą oświetlacza i Twoja propozycja Mietku spadła mi dosłownie z nieba :wink:. Jestem zainteresowany tym oświetlaczem, zwłaszcza że cena jest przystępna :wink:.
Pozdrawiam
OK! Już wpisałem Cię do kolejki :wink:. Jak tylko oświetlacze będą dostępne do sprzedaży, powiadomię Cię.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ze mna jest bardzo podobnie. Moj oświetlacz nie działa i też potrzebuję. Zapisz mnie w kolejce.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

co prawda mój MBS ma oświetlenie diodowe w postaci pierścienia, ale skoro to nie jest drogie a zapowiada sie fajnie, poproszę o zapis na listę, zwłaszcza że mój diodowiec nie ma możliwości regulacji natężenia światła.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Oczywiście, jesteście już zapisani :smile:. Przygotowuję również projekty oświetlaczy diodowych i światłowodowych do innych typów mikroskopów stereoskopowych. Będą też oświetlacze uniwersalne i specjalizowane, ale to przyszłość...
Widzę, że wskazane by było opracowanie obszerniejszego postu (artykułu?) na temat oświetlenia w mikroskopii stereoskopowej i stosowanych rozwiązań. W wolnej chwili (przypuszczalnie dopiero w pierwszej połowie lutego) postaram się go napisać — przypomnijcie mi o tym :wink:.
Rafał Cieślak
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 08:37
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Rafał Cieślak »

Również jestem zainteresowany zakupem oświetlenia diodowego. Proszę o wpisanie na listę.
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

Możliwe jest przystosowanie lub wykonanie do mikroskopów, tego oświetlacza diodowego do obiektywów:
http://www.allegro.pl/item514709076_osw ... 67_mm.html
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

gt pisze:Możliwe jest przystosowanie lub wykonanie do mikroskopów, tego oświetlacza diodowego do obiektywów:
http://www.allegro.pl/item514709076_osw ... 67_mm.html
Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ale... życzę powodzenia :wink:.
Oferowany przez Ciebie oświetlacz ma średnicę mocowania 67 mm, natomiast średnica zewnętrzna obiektywu MBS to (w zależności od modelu) 48 – 58 mm. Twój oświetlacz bardziej nadałby się do obiektywów Leici i Zeissa o średnicach zewnętrznych 66 mm. Jakie parametry robocze ma ten oświetlacz (moc, jasność, temperatura barwowa, odległość robocza, sektorowanie itp.)?
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Mietku jeszcze jedno pytanie odnośnie tego oświetlacza. Będzie podłączany bezpośrednio do gniazda bez udziału transformatora?? mam nadzieję że tak bo transformator mi padł...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Przemek Zięba pisze:Mietku jeszcze jedno pytanie odnośnie tego oświetlacza. Będzie podłączany bezpośrednio do gniazda bez udziału transformatora?? mam nadzieję że tak bo transformator mi padł...
Nie, będzie podłączany za pośrednictwem dołączonego zasilacza. Oryginalny transformator będziesz mógł odesłać producentowi mikroskopu, bo raczej do niczego już Ci się nie przyda :twisted:.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

No to super wiadomość :)
Ja wprawdzie już sie zaopatrzyłem w en pierścieniowy i tego już nie potrzebuje ale dobrze wiedzieć, jakby co ;)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

A co powiedzielibyście na oświetlacz podobny do tego na zdjęciu (uniwersalny dwuramienny LED firmy Volpi — długość giętkich ramion około 40 cm, moc całkowita około 3W), tylko o znacznie większej mocy (3 – 5 W z każdej głowicy!), ze sterowaniem natężenia światła osobno w każdej gałęzi, z przegubem na każdym ramieniu ułatwiającym precyzyjne ustawienie głowicy oświetlającej i dodatkowo z wymiennymi głowicami (w tym szczelinowymi)? :smile:
Jest to oświetlacz uniwersalny, bowiem dzięki odpowiednim adapterom mocującym można go stosować z mikroskopami stereoskopowymi niemal każdego typu.
Załączniki
Oświetlacz LED Volpi - dwuramienny.jpg
Oświetlacz LED Volpi - dwuramienny.jpg (49.66 KiB) Przejrzano 7448 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Fajniutki ;) Choć ja zdecydowanie wolę pierścieniowe :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Pierścieniówki też będą, i to w wersjach diodowej (z możliwością sektorowania oraz ogniskowania) i światłowodowej :smile:. Wszystko jednak (zwłaszcza cena!) zależy od zapotrzebowania na takie oświetlacze.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

A w czym lepsze będa te nowe pierścieniówki od tych już oferowanych na Allegro choćby (link kilka postów wyżej) ? Powiem szczerze że słabo sie znam na technicznych sprawach tego rodzaju rzeczy ;)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Część odpowiedzi masz już w poprzednim poscie (sektorowanie i ogniskowanie). W skrócie mógłbym tu odpowiedzieć w ten sposób: „Trabant to też samochód, tylko że nieco inny” :wink:.
Ale do rzeczy. Przede wszystkim będą to już oświetlacze profesjonalne, w solidnej, metalowej, toczonej obudowie, z odpowiednio dobranymi markowymi diodami i o jednoznacznie określonych parametrach roboczych. Będą w wersjach do obserwacji w świetle odbitym w jasnym lub ciemnym polu albo w świetle mieszanym (podobnie jak w systemie VisiLED firmy Schott). Jest też przygotowywany zestaw do obserwacji w świetle przechodzącym (w jasnym i/lub ciemnym polu) z możliwością stosowania kontrastu skośnego (typu Rottermanna).
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

M. Stachowiak pisze:Oryginalny transformator będziesz mógł odesłać producentowi mikroskopu, bo raczej do niczego już Ci się nie przyda :twisted:.
Albo na złom albo producentowi, albo w charakterze kamienia u szyi i do rzeki ;)
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Ja się piszę na dwuramienny, czegoś takiego szukałem
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Wszystko jednak (zwłaszcza cena!) zależy od zapotrzebowania na takie oświetlacze.
Wszystko jednak (zwłaszcza zapotrzebowanie!) zależy od ceny na takie oświetlacze.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kalisiak pisze:
Wszystko jednak (zwłaszcza cena!) zależy od zapotrzebowania na takie oświetlacze.
Wszystko jednak (zwłaszcza zapotrzebowanie!) zależy od ceny na takie oświetlacze.
Zgadzam się z tym, ale akurat tu jest sprzężenie zwrotne (większe zapotrzebowanie > niższa cena i odwrotnie) :wink:.
Ceny... Napisałem wcześniej, że będą one znacznie niższe od tych na produkty innych firm (tu dla porównania możesz sprawdzić, jak się one kształtują :wink:):
http://www.promicron.de/beleuchtung-fue ... index.html
http://www.volpi.ch/ (w celu zapoznania się z cenami zarejestruj się w sklepie online!)
http://www.emosystems.de/shop/index.php ... c75e15c584
http://www.ehlert-partner.de/LEDtec.html
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Wkładki LED do MBS prawdopodobnie dostępne będą już w drugiej połowie lutego (w przyszłym tygodniu rusza produkcja pierwszej serii) :grin:.
Tomasz Barłożek
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 21:58
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Tomasz Barłożek »

Ponieważ mój mikroskop nie miał wcale oświetlacza, po okresie walki z różnymi lampkami zrobiłem z kawałka płaskownika i dwóch żarówek LED konstrukcje jak na zdjęciu - cud techniki to to nie jest a i wykonanie pozostawia dużo do zyczenia, jednak komfort pracy mi się wyrażnie poprawił :wink:
Załączniki
oświetlacz.jpg
oświetlacz.jpg (144.95 KiB) Przejrzano 7435 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Gratulujemy pomysłowości, może warto opatentować ;)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Tomasz Barłożek pisze:Ponieważ mój mikroskop nie miał wcale oświetlacza, po okresie walki z różnymi lampkami zrobiłem z kawałka płaskownika i dwóch żarówek LED konstrukcje jak na zdjęciu - cud techniki to to nie jest a i wykonanie pozostawia dużo do zyczenia, jednak komfort pracy mi się wyrażnie poprawił
Bardzo pomysłowe rozwiązanie :smile:. Gratuluję! Jeżeli jednak potrzebowałbyś silniejsze i bardziej skoncentrowane źródła światła, proponuję rozważyć tą ofertę:
LEDEMITY ALU 700 lub LEDEMITY PLATINUM (pliki informacyjne w załączeniu). Bez większego problemu żarówki te można wykorzystać jako oświetlacze do mikroskopu. Wystarczy tylko dorobić odpowiednie uchwyty na statywach, podłączyć do zasilacza (najlepiej z dimmerem) i gotowe :mrgreen:. Wada — brak możliwości regulacji stopnia skupienia strumienia światła.
Bardziej ambitnym polecam rozwiązania RGB (z ofertą można zapoznać się na stronie www.cezos.com )
Załączniki
pic484d07c853df2.jpg
pic484d07c853df2.jpg (55.29 KiB) Przejrzano 7427 razy
pic484d07c86c48a.jpg
pic484d07c86c48a.jpg (36.43 KiB) Przejrzano 7430 razy
LEDEMITY PLATINUM.pdf
(47.14 KiB) Pobrany 88 razy
LED emity ALU.pdf
(53.79 KiB) Pobrany 84 razy
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

Oświetlacz z Allegro: (http://www.allegro.pl/item528829413_osw ... 67_mm.html) jest wersją terenową, czyli musiał być prosty, lekki i łatwy w wykorzystaniu.
Możliwe jest wykonanie dowolnego pierścienia z laminatu, z dowolną liczbą diod różnie położonych (2-3 rzędy) i różnie ogniskowanych.
Wymiary pierścienia można dobrać do konkretnego mikroskopu.
Problemem jest dobranie odpowiedniej metalowej obudowy (puszki). Z obudową z tworzywa powinno być łatwiej.
Możliwa jest segmentacja w dowolnej proporcji (np. 3x1/3, 4x1/4, 6x1/6) lub nawet sterowanie pojedynczymi diodami.
Nie testowano jeszcze ciągłej regulacji jasności świecenia.
Do zasilania będzie można wykorzystać zwykły zasilacz 6V (4.5-9V, 500mA).
Załączniki
DSC_8022aaaaaaaa15.jpg
DSC_8022aaaaaaaa15.jpg (46.83 KiB) Przejrzano 7468 razy
Tomasz Barłożek
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 21:58
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Tomasz Barłożek »

M. Stachowiak pisze:Bardzo pomysłowe rozwiązanie . Gratuluję! Jeżeli jednak potrzebowałbyś silniejsze i bardziej skoncentrowane źródła światła, proponuję rozważyć tą ofertę:
Lepsze jest wrogiem dobrego, więc może następna konstrukcja będzie sie opierała na proponowanych źródłach światła.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

gt pisze:Możliwe jest wykonanie dowolnego pierścienia z laminatu, z dowolną liczbą diod różnie położonych (2-3 rzędy) i różnie ogniskowanych.
Wymiary pierścienia można dobrać do konkretnego mikroskopu.
Problemem jest dobranie odpowiedniej metalowej obudowy (puszki). Z obudową z tworzywa powinno być łatwiej.
Możliwa jest segmentacja w dowolnej proporcji (np. 3x1/3, 4x1/4, 6x1/6) lub nawet sterowanie pojedynczymi diodami.
Nie testowano jeszcze ciągłej regulacji jasności świecenia.
Do zasilania będzie można wykorzystać zwykły zasilacz 6V (4.5-9V, 500mA).
Nie zamierzam się czepiać :wink:, ale... jaką moc oświetlacza przewidujesz przy np. 80 załączonych „na full” diodach i w jaki sposób zamierzasz odprowadzać ciepło :roll:? Co rozumiesz pod określeniem „różnie ogniskowanych”? Nie sądzę, aby do zasilenia oświetlacza z 80 diodami wystarczył zwykły zasilacz o podanych przez Ciebie parametrach (przelicz to jeszcze raz :smile:).
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

Budowę oświetlaczy taktuję jako hobby i oczywiście nie mam jeszcze doświadczenia przy budowie oświetlaczy do mikroskopów.
Fotograficznych już kilka wykonałem (67, 72).
Do zasilania np. 80 diod powinien wystarczyć np. zasilacz do skanerów 12 V, 1000-1500 mA.
Nie ma chyba jednak konieczności stosowania aż tak dużej ilości diod i wystarczy ich 24-48.
Jasność diody 5 mm to 60000 mcd (wg sprzedawcy)(?).
Można zastosować jakieś firmowe ale i znacznie droższe diody.
Ogniskowanie polega na różnym kącie wygięcia diod na nóżkach do osi optycznej obiektywu.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

gt pisze:Nie ma chyba jednak konieczności stosowania aż tak dużej ilości diod i wystarczy ich 24-48.
Odpowiem tak: w „słabszym” oświetlaczu firmy Schott diod jest 40, a w „mocniejszych” 80. W oświetlaczu firmy Photonics z diodami mocy (1W) diod jest 12; tyle samo lub 16 - 24 (diody mocy!) jest w oświetlaczach firmy Volpi. Tu tylko dodam, że wszystkie wymienione nie są oświetlaczami najmocniejszymi, bowiem w takich może być nawet ponad 200 diod („zwykłych” przewlekanych lub typu flux)!
Przy konstruowaniu oświetlaczy pod uwagę trzeba brać kąt rozsyłu światła z każdej diody, w związku z czym do zogniskowania nie wystarczy tylko dogiąć nóżki diod (przy tak zogniskowanym oświetlaczu centralna plama światła zwykle jest nierównomierna, a ponadto zachodzi tu niebezpieczeństwo łatwego rozogniskowania). Podstawowym problemem w konstruowaniu oświetlaczy diodowych jest odprowadzanie ciepła i w przypadku pierścieniówek funkcję radiatora spełnia solidna metalowa obudowa (jej ścianki mają grubość 2 - 4 mm!). Jeżeli w Twoich oświetlaczach obudowa ma być wykonana z tworzywa, to nie widzę możliwości efektywnego chłodzenia diod, co bezpośrednio przełoży się na skrócenie ich żywotności oraz sumarycznie niskie parametry użytkowe oświetlacza.
Jak widać nie bez powodu markowe oświetlacze pierścieniowe są tak drogie :smile:.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Informuję, że oświetlacze (wkładki z wysokowydajną diodą LED, zasilaczem i dimmerem) do MBS dostępne będą pod koniec lutego.
Tu proponuję inne rozwiązanie oświetlacza typu „spot”, w którym źródłem światła jest źarówka LED EMITY platinum 700 wyposażona w optykę skupiającą światło, dyfuzor typu „plaster miodu” oraz wbudowane w podstawę zasilacz i dimmer (fot. w załączeniu). Szczególną cechą uchwytu na tzw. „gęsiej szyjce” jest to, że dodatkowo zastosowano tu przegub obrotowo-uchylny, który ułatwia pozycjonowanie i ustawienie źródła światła (głowicy z diodą LED) pod wymaganym kątem. Oświetlacz ten można używać jako urządzenie samodzielne z różnymi typami stereomikroskopów i makroskopów, a także (po wymontowaniu żarówki LED z uchwytu) z standardowymi uchwytami o średnicy wewnętrznej 45 mm, w które wyposażone są stereomikroskopy produkcji PZO (np. Mst 13x). W oświetlaczu zastosowano wysokowydajne diody o „neutralnej” temperaturze barwowej (około 5000 K), ale możliwe jest wyposażenie go w diody o innej charakterystyce temperaturowej. Cena zestawu około 300 zł netto.
Załączniki
LED Mst 13x.jpg
LED Mst 13x.jpg (81.61 KiB) Przejrzano 7423 razy
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

Udało zbudować się taki oświetlacz mikroskopowy:
http://www.allegro.pl/item592009356_dio ... skopu.html
Proszę o opinie specjalistów.
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

tak wygląda:
Załączniki
DSC_8355a30.jpg
DSC_8355a30.jpg (87.95 KiB) Przejrzano 7427 razy
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Wygląda całkiem fajnie, może zastąpi ten który miał być dostępny pod koniec lutego, a może i był dostepny ale dla wtajemniczonych czy wybrańców losu, jak kto woli... :razz:
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

Inne zdjęcie:
Załączniki
DSC_8376a30.jpg
DSC_8376a30.jpg (83.26 KiB) Przejrzano 7423 razy
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

Dostępny jest nowy oświetlacz (ulepszony).
Załączniki
DSC_9765d40.jpg
DSC_9765d40.jpg (137.29 KiB) Przejrzano 7422 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”