co to za owad?

Ssselena
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2008, 13:22
Lokalizacja: faraway

co to za owad?

Post autor: Ssselena »

Witam,

Jesli chodzi o owady jestem totalnym lajkonikiem. Co gorsze nie posiadam zdjecia owada o ktorego chce sie zapytac. Ale sproboje go opisac...
W lasach w okolicach Łomży (woj. podlaskie) od miesiaca ciezko zbiera sie grzyby z powodu tych owadow o ktore chce zapytac. Opisac je moge tak: maja splaszczone cialo, sa czarne ewentualnie bardzo ciemnobrazowe, sa szerokie dosyc i maja tez masywne nogi, wielkosc okolo5 - 7mm, posiadaja skrzydla- kiedy je skladaja jedno skrzydlo nachodzi na drugie. Skrzydelka bardzo latwo im odpadaja kiedy sie je za nie ciagnie. Sa strasznie napastliwe - wystarczy stanac na chwile i obsiadaja, niewazne czy na skorze czy na ubraniach, niezauwazylam tez zeby specjalnie lecialy do jasnych ubran jak wiekszosc owadow jak mi sie do tej pory zdawalo. Strasznie wchodza pod i miedzy wlosy, po wysjsciu z lasu mialam ich w samych wlosach parenascie. Niektorzy stwierdzali po wyjscie z lasu ze sa po prostu uciazliwe, bo siadaja na twarzy i ciezko sjest je zdjac tudziez odstraszyc. Mnie osobiscie gryzly bo czulam je mialam male zaczerwienienia ale bez opuchlizny.
A pytam o te owady dlatego poniewaz znajoma kobieta zostala dosc mnocno przez nie pogryziona dostala zdaje sie jakiejs wysypki (dosc ostry odczyn alergiczny).
Jestem zwyczajnie ciekawa co to za owady?

Poniewaz nie interssuje sie owadami postaralam sie jak najlepiej je opisac, ale prawdopodobnie pominelam wiele waznych kwestii.
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz co to moze byc?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

To muchówki z rodziny wpleszczowatych (lub narzępikowatych, obie nazwy funkcjonują w języku polskim) - Hippoboscidae. W rachubę wchodzą dwa gatunki z rodzaju Lipoptena i Hippobosca equina. Obłamywanie skrzydeł wskazuje bardziej na rodzaj Lipoptena. Na ogół ich ukąszenia nie są szczególnie dotkliwe, ale u osób alergicznych mogą rzeczywiście wywoływać wysypkę.
Ssselena
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2008, 13:22
Lokalizacja: faraway

Post autor: Ssselena »

jej dziekuje bardzo za pomoc:)
http://www.stopa.cso.pl/galeria/owady/m ... uze/20.jpg
wypisz wymaluj to one:D
zaraz poczytam sobie o nich:)

Pozdrawiam serdecznie:)
Awatar użytkownika
mysz lesna
Posty: 92
Rejestracja: wtorek, 12 czerwca 2007, 12:05
UTM: 34U EC 0 8
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: mysz lesna »

Czy ktos wie co to jest płatkostopek ostronogi ?
Krzysztof Sućko
Posty: 54
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 11:31
Lokalizacja: Białowieża
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Sućko »

ostrorogi :P

przynajmniej tak jest w Czerwonej ;)
Podeonius acuticornis
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”