Synanthedon scoliaeformis

Omówienie poszczególnych gatunków przezierników, metod poszukiwań, pozyskiwania, hodowli i in.
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Synanthedon scoliaeformis

Post autor: Stysz »

Zatem dodaję tego z brzozy, siedział na pajęczynie,
która zasłaniała niewielką dziuplę.
To była zdaje się brzoza brodawkowata, blisko domu, zatem zrobię przy okazji fotografię.

Teren szpitala przy Szaserów na Grochowie w Warszawie 06.06.2008
Załączniki
2008_06_06_02_wam.jpg
2008_06_06_02_wam.jpg (124.64 KiB) Przejrzano 3735 razy
2008_06_06_03_wam.jpg
2008_06_06_03_wam.jpg (102.87 KiB) Przejrzano 3724 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

żeruje pod korą brzóz w odziomkowych częściach pni. Preferuje drzewa stare, o uszkodzonych pniach (pęknięcia, zranienia). Opanowane drzewo jest zasiedlane przez kolejne pokolenia. Widoczne okrągłe otwory wylotowe, a wewnątrz kokony. Żer gąsienic objawia się wydobywającymi ze szczelin kory brązowymi gruzełkami kału, oraz wyciekiem soków. W maju po zeskrobaniu w tym miejscu kory, powinien pokazać się otwór wylotowy zamknięty jasnobrązowym wieczkiem z drobnych trocinek
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Kilka fotek pokazujących oznaki żerowania
Załączniki
P1223376.JPG
P1223376.JPG (138.29 KiB) Przejrzano 3721 razy
P1223372.JPG
P1223372.JPG (131.74 KiB) Przejrzano 3712 razy
Na korze widoczne okrągłe otwory wylotowe, a wewnątrz kokony. Gruzełki kału w szczelinach to znak że tu żeruje gąsienica. Jest tego sporo, zatem można się spodziewać że wiosną gdzieś tu się przepoczwarczy.
Na korze widoczne okrągłe otwory wylotowe, a wewnątrz kokony. Gruzełki kału w szczelinach to znak że tu żeruje gąsienica. Jest tego sporo, zatem można się spodziewać że wiosną gdzieś tu się przepoczwarczy.
P1223370.JPG (127.64 KiB) Przejrzano 3717 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Nieco odgrzeję temat...
Fakt że trochę się pospieszyłem z szukaniem scoliaeformisa, znalazłem kilka bardzo fajnych brzóz (kora pęknięta, na zewnątrz pokaźna ilość gładkiego drewna w którym jest sporo otworów wylotowych). Niestety bez skutku. Przede wszystkim, jak duże są otwory robione teraz przez larwy - takie, jak dorosłe (4-5mm średnicy) czy mniejsze? I gdzie one się kryją przez zimę, głęboko czy płytko, w jakimś kokonie? Wydłubałem w całości bardo duży fragment pnia, dokładnie przeszukałem i posiekałem ale nic nie było. Wewnątrz brzoza była pusta, tam też były zwały zgniłych trocin. Poza tym wczoraj zauważyłem niewielką ilość świeżych trocinek wystających z otworu o średnicy ok. 2mm.
Wiem że powinno się ich szukć dopiero w maju, ale kiedy śnieg stopniał i ma się do tego ferie trudno siedzieć cały dzień w domu :wink:
I jeszcze pytanie o apiformisa, jak wygląda teraz sytuacja - gąsienice siedzą już w kokonach i nic nie będą jeść już w tym roku? Gdzie w ogóle one są, tuż przy korzeniu czy nieco dalej, a może w drewnie? Też bezskutecznie szukałem ich niedawno. Nie rozumiem kompletnie biologii tego gatunku - jest mnóstwo otworów wylotowych nad ziemą w pniu, natomiast stare kokony czasami znajdowałem tuż przy ziemi, nigdy w pniu. Jakby tego było mało, Niesiołowski radzi ich szukać pod ziemią :roll:
Ostatnio zmieniony środa, 24 lutego 2010, 16:39 przez Łukasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Łukasz pisze:Wydłubałem w całości bardo duży fragment pnia, dokładnie przeszukałem i posiekałem ale nic nie było.
Jak tak dalej będziesz szukał to porąbiesz wszystkie brzozy w okolicy :sad:
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz pisze:znalazłem kilka bardzo fajnych brzóz (kora pęknięta, na zewnątrz pokaźna ilość gładkiego drewna w którym jest sporo otworów wylotowych).
obecnie widoczne są tylko stare otwory wylotowe i nie w drewnie tylko na korze. Synanthedon scoliaeformis ma generację 2-3 letnią i pod korą w żywych tkankach (tej miękkiej warstwie okalającej drewno) można znaleźć gąsienice w różnym wieku. Te najstarsze po przezimowaniu rozpoczną żer w korowinie (tej twardej warstwie kory) i tu zbudują kokony.
Łukasz pisze:I jeszcze pytanie o apiformisa, jak wygląda teraz sytuacja - gąsienice siedzą już w kokonach i nic nie będą jeść już w tym roku? Gdzie w ogóle one są, tuż przy korzeniu czy nieco dalej, a może w drewnie? Też bezskutecznie szukałem ich niedawno. Nie rozumiem kompletnie biologii tego gatunku - jest mnóstwo otworów wylotowych nad ziemą w pniu, natomiast stare kokony czasami znajdowałem tuż przy ziemi, nigdy w pniu. Jakby tego było mało, Niesiołowski radzi ich szukać pod ziemią :roll:
Otwory wyżej, nad ziemią to sprawa Saperda carcharias. Przeziernik żeruje w szyi korzeniowej i tu buduje kokony. Mogą być w korze, ale również w glebie, jednak w pobliżu miejsca żerowania. Generacja 3-4 letnia, zatem w miękkiej tkance pod korą w szyi korzeniowej i nieco głębiej można spotkać gąsienice w różnym wieku. Te najstarsze zimują w kokonach przygotowanych jesienią. Zajrzyj do tematu o tym gatunku.
rysiaty
Posty: 2025
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Synanthedon scoliaeformis

Post autor: rysiaty »

Czy to będzie Synanthedon scoliaeformis?

rez. "Pawski Ług", lubuskie, WT19, 2007-06-22, siedział na pływających liściach grzybieni białych
Załączniki
Synanthedon_scoliaeformis_DSC_6394.jpg
Synanthedon_scoliaeformis_DSC_6394.jpg (46.07 KiB) Przejrzano 3517 razy
Synanthedon_scoliaeformis_DSC_6397.jpg
Synanthedon_scoliaeformis_DSC_6397.jpg (39.29 KiB) Przejrzano 3517 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Synanthedon scoliaeformis

Post autor: Marek Hołowiński »

tak, to jest Synanthedon scoliaeformis
rysiaty
Posty: 2025
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Synanthedon scoliaeformis

Post autor: rysiaty »

dzięki :)
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Synanthedon scoliaeformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Jadąc autem, przy szosie rzuciła mi się w oczy taka sobie brzoza. Miałem aparat więc zatrzymałem się i przyjrzałem się jej z bliska. W rakowatości zeruje gąsienica przeziernika.
Załączniki
IMG_4332a.jpg
IMG_4332a.jpg (146.91 KiB) Przejrzano 3257 razy
IMG_4335a.jpg
IMG_4335a.jpg (146.23 KiB) Przejrzano 3257 razy
IMG_4333a.jpg
IMG_4333a.jpg (147.5 KiB) Przejrzano 3257 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lista gatunków (Przezierniki, Sesiidae)”