Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
deterek123@wp.pl
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 października 2023, 21:16

Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: deterek123@wp.pl »

U córki w pokoju pojawiły się malutkie (0,5mm) robaczki w dużej ilości - są wszędzie w całym pokoju, czy to będzie Ornithonyssus bacoti? Od końca sierpnia jest u nas chomik, córka jest cała pogryziona - jak to zwalczyć? W innych pomieszczeniach ich chyba nie ma.
Foto
Załączniki
IMG_20231025_210510_copy_1920x2560.jpg
IMG_20231025_210510_copy_1920x2560.jpg (364.29 KiB) Przejrzano 2145 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: Aneta »

Niewątpliwie jest to roztocze, najprawdopodobniej z tych krwiopijnych, ale wątpię, czy ktoś podejmie się dokładnego oznaczenia ze zdjęcia. Jeżeli jesteś pewien, że źródłem jest chomik, to trzeba wymienić mu podłoże, odkazić klatkę, a z samym zwierzakiem iść do weterynarza, żeby dobrał jakiś właściwy dla takiego malucha insektycyd. Jeśli pajęczaki rozeszły się po całym pokoju, czymś insektobójczym trzeba będzie też potraktować pomieszczenie.
deterek123@wp.pl
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 października 2023, 21:16

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: deterek123@wp.pl »

Ok, dziś pójdziemy do weterynarza (ale najwięcej widać tego w klatce), możliwe że córka od ugryzień tego roztocza może mieć reakcię alergiczną i swędzące bąble na ciele?
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: kiczy »

deterek123@wp.pl pisze: czwartek, 26 października 2023, 12:32 Ok, dziś pójdziemy do weterynarza (ale najwięcej widać tego w klatce), możliwe że córka od ugryzień tego roztocza może mieć reakcię alergiczną i swędzące bąble na ciele?
Reakcja alergiczna i swędzące bąble mogą być spowodowane uczuleniem na sierść chomika, niekoniecznie od ugryzień,z córką koniecznie do alergologa a nie do weterynarza z chomikiem którego trzeba pozbyć się z domu jak najszybciej.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: Aneta »

Oczywiście, że od ugryzień pasożytniczych roztoczy mogą być reakcje skórne. A chomikowi należy się pomoc, przecież jego też gryzą te pajęczaki.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: Marek Wanat »

Nikt nie sprostował od kilku dni, więc w końcu zdecydowałem się "narazić" Anecie, żeby nie pokutowało na forum ;-). Roztocze to piękna kraina na wschodzie PL, a na na zdjęciu mamy roztocza. Jeden roztocz, dwa roztocze, tysiąc roztoczy - vide np. podręcznik zoologii Błaszaka. To dość osobliwy rzeczownik. Mnie kiedyś też ktoś naprostował w tej kwestii, więc zapamiętałem ;-)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: Aneta »

Marek Wanat pisze: poniedziałek, 30 października 2023, 22:08 Nikt nie sprostował od kilku dni, więc w końcu zdecydowałem się "narazić" Anecie, żeby nie pokutowało na forum ;-). Roztocze to piękna kraina na wschodzie PL, a na na zdjęciu mamy roztocza. Jeden roztocz, dwa roztocze, tysiąc roztoczy - vide np. podręcznik zoologii Błaszaka.
Rzeczywiście walnęłam się w pierwszym poście i powinno być albo "jest to roztocz", albo "są to roztocze", ale jeśli chodzi o pajęczaki, to w żadnej formie nie "roztocza" (za Wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Roztocze_ ... nazewnicze ).
I bez przesady z tym narażaniem ;) , błędy zawsze trzeba prostować.
deterek123@wp.pl
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 października 2023, 21:16

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: deterek123@wp.pl »

Chomik został odizolowany i zostało wdrożone leczenie, czeka Nas teraz walka żeby się tego pozbyć domu, co nie będzie łatwe, bo jest tego bardzo dużo i trzeba uważać, bo są koty w domu (stosowanie perymetryny), została też zakupiona parownica, co ciekawe 4 różnych lekarze stwierdziło u córki że to świerzb nie oglądając nawet tego w powiększeniu (odczynów/ugryzień).
kroki
Posty: 58
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 00:40
UTM: XS45
Podziękowano: 1 time

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: kroki »

Świerzbowiec ludzki, Sarcoptes scabiei to też roztocz.
deterek123@wp.pl
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 października 2023, 21:16

Re: Malutkie robaczki w pokoju - prośba o identyfikacje

Post autor: deterek123@wp.pl »

Dokładnie , pewnie dają podobne objawy po ugryzieniu i stąd pomyłka lekarzy, tyle że świerzbowiec bytuje w naskórku, a ten od chomika nie... ale giną od tego samego - wysoka/niska temp, perymetryna itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”