Co to za robaczek? Plaga w kuchni

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Harami
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2023, 00:16
Gender: women

Co to za robaczek? Plaga w kuchni

Post autor: Harami »

Witam,

od kilku tygodni mam w kuchni plagę takich robaczków. Widzę je też na tarasie. Najpierw były to pojedyncze sztuki, potem się rozpełzły po blatach kuchennych. Potrafią też chodzić po ścianach, zauważam je też na parapetach i w łazience, choć mniej. Są malutkie, dorosłe osobniki ok 1mm, ciemne. Małe są jaśniejsze i ledwo widoczne. Nie latają. Zauważyłam, że są aktywne głównie wieczorem i w nocy.
Od 3 tygodni pryskam środkami na owady biegające z niewielkimi sukcesami, jest ich mniej, ale wciąż się pojawiają. Próbowałam zidentyfikować je po zdjęciu w internecie, ale nie znalazłam nigdzie tego konkretnego robaka. W związku z tym, nie wiem nawet jaką chemie pod nie dobrać, żeby skutecznie się ich pozbyć. W sumie nie są chyba szkodliwe, bardziej chodzi o skalę, która jest męcząca. Nie zauważyłam, żeby szczególnie interesowały się produktami żywnościowymi (choć ze względu na ilość i małe rozmiary, siłą rzeczy wchodzą wszędzie). Obstawiałabym raczej, że mogą się żywić martwymi muszkami i owadami (tak je pierwszy raz zauważyłam, obtaczały martwą muszkę). Ale mogę się mylić.
Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu, żebym mogła się ich w końcu pozbyć, bo nie ukrywam, że zaczynam już powoli wariować :) Nie mówiąc o tym, że od tygodni nie mogę używać kuchni, która jest wciąż spryskana środkami.
Z góry bardzo dziękuję za jakąkolwiek pomoc!

Data zdjęcia 11.08. Robak na ścianie przy kuchni.
Załączniki
364549515_137616279385388_8532071268898908708_n.jpg
364549515_137616279385388_8532071268898908708_n.jpg (113.38 KiB) Przejrzano 456 razy
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Co to za robaczek? Plaga w kuchni

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

To jest skoczogonek z rodziny Entomobryidae. Przy lepszym zdjęciu może udałoby się go zidentyfikować do gatunku. Najczęściej włażą z kwiatków.

Pozdrawiam
Harami
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2023, 00:16
Gender: women

Re: Co to za robaczek? Plaga w kuchni

Post autor: Harami »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety wydaje mi się, że nie jest to ten robak. Sprawdzałam kwiatki, i nie mam żadnych białych robaków. Te są czarne, a mniejsze są brązowe. Nie widziałam, żadnego białego. Postaram się zrobić lepsze zdjęcie przy najbliżej okazji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”