Strona 1 z 1

Kusokrywka Necydalis major - zachowanie

: poniedziałek, 31 stycznia 2011, 20:31
autor: Rafał Celadyn
"...interesujące zachowanie sie znalezionego na pniu drzewa (Fagus sylvatica)
osobnika N. ulmi. Otóż miał on uniesione ku górze, pionowo wyprostowane nogi 3. pary i w tej pozycji pozostawał przez kilka minut ..."

Jest w tej pracy fragment ,na ktory zwrocilem uwage ze wzgledu na info, ktore byc moze ma znaczenie przy okresleniu poczatku pojawu tego gatunku ...

Otoz w tym temacie viewtopic.php?f=52&t=7747&hilit=septentrionis ,zauważyłem podobne zachowanie u świeżo wyklutego osobnika Acmeopsa,jednak nikt na moje pytanie nie udzielił odpowiedzi...byc może ma to jakiś zwiazek ...
Pozdrawiam Rafał.

Re: Kusokrywka Necydalis ulmi odkryta ponownie w Polsce

: poniedziałek, 31 stycznia 2011, 20:40
autor: Jacek Kurzawa
Dobrze, to ciekawe!
Do głowy przychodzą mi dwa skojarzenia:
1 -świeżo wylęgły osobnik jest bezbronny i musi pozostawać w swojej pozycji przez jakiś czas nieruchomo. Wystawione nogi ponad powierzchnię ciała mogą mieć znaczenie odstraszające, owad wygląda przez to nieco groźniej.

2 - obie to samice (N.ulmi i A.septentrionis). Być może N.ulmi też była świeżo po wylegu, dlatego nie byla płochliwa. Może ma to związek z rozsiewaniem feromonów???

Re: Kusokrywka Necydalis ulmi odkryta ponownie w Polsce

: wtorek, 1 lutego 2011, 07:46
autor: Przemek Zięba
Obserwowałem podobny ,,fenomen" z wyciągniętymi kończynami u R.mordax, tez świeżo po wygryzieniu się z kolebki, nie pomyslałem, ze jest to cos szczególnego. Dopiero Rafał z Jackiem zwrócili baczniejszą uwagę na ten fenomen cholernie ciekawy !!!, wg. mnie ma to związek albo z dostosowywaniem układu oddechowego do warunków bardziej tlenowych, lub wysychaniem i procesem utwardzania chityny, poprzez odchylenie pokryw i bierny obieg powietrza pod nimi.

Re: Kusokrywka Necydalis ulmi odkryta ponownie w Polsce

: sobota, 18 lipca 2020, 20:13
autor: Jacek Kurzawa
Dzisiaj dwukrotnie obserwowałem takie zachowanie z podnoszeniem nóg u Necydalis major. Po pierwsze - obydwie obserwacje były u samców. W jednym przypadku samiec potrząsał tą nogą! Noga wibrowała drobnymi ruchami, jej pomarańczowe stopy wyglądały jak grzechotka grzechotnika. Taka lekko drżąca noga wygląda jak jakaś aktywna/agresywna część i moze mieć znaczenie odstraszające potencjalnego przeciwnika. Drugi samiec z podniesioną nogą przesiadywał tak w pozycji spoczynkowej przez dłuższy czas tj około godziny (fot.).

Wobec powyzszych obserwacji to zachowanie interpretuję jako pozycję spoczynkową odstraszającą (czasem z drżeniem nogi) potencjalnego przeciwnika.

Re: Kusokrywka Necydalis ulmi odkryta ponownie w Polsce

: poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:35
autor: Jacek Kurzawa
Umieściłem film na Yuotube, na ktorym widać, jak zareagowała druga samica na intruza. Podniosła tylną nogę.
Przez cały dzień obserwacji kusokrywek takie zachowania widywałem kilkukrotnie i raczej nie mam wątpliwości, że unoszenie tylnych nog ma charakter obronny.

Na jednym krótkim filmie jest obserwacja trzech zachowań:
1. zepchnięcia samca po kopulacji (kopulacja trwała okolo godziny i przebiegała spokojnie, akurat coś zaczęło siedziać i rozpocząłem filmowanie);
2. podnoszenia tylnej nogi jako zachowania obronnego
3. odżywianai się porostami (samice podczas kopulacji często odżywiają się pyłkiem kwiatowym lub - jak w tym wypadku - "zieleniną, czyli tym co mają akurat w zasięgu. Dzisiaj dwukrotnie obserwowalem samce posilające się porostami w przerwach miedzy kopulacjami.

Czego nie ma na filmie - początku kopulacji. Inicjowanie zazwyczaj trwa chwilę - 1do 3 sekund. Samiec napada samicę, bywa niemal agresywny, chociaż widac, że samica to akceptuje, bo po krotkiej walce nieruchomieje. W przypadku walki ze strony samicy samiec stara się za wszelką cenę utrzymać i zawsze mu się to udaje. Przypomina to nieco "rodeo", gdzie niemal zawsze wygrywa samiec. Jesli samiec inicjuje kopulację samica to zawsze akceptuje. Zdarza się, że samce (świeże) nie sa zainteresowane i do kopulacji nie dochodzi. Po kilkunastu sekundach parka jest już połaczona i nieruchomieje na dłuższy okres czasu. Kop;ulacja u tego gatunku wg moich obserwacji trwa od 1 do 3 godzin.

Wszystkie osobniki podczas obserwacji są świeże - 0-2 dni od wydostania się z materiału żywicielskiego (na filmie, wierzba iwa).

https://www.youtube.com/watch?v=dK8tMD4XwJg&f

Re: Kusokrywka Necydalis major - zachowanie

: wtorek, 29 czerwca 2021, 18:31
autor: Jacek Kurzawa
Dzisiaj miałem okazję ponownie obserwować zachowanie Necydalis major z podnoszeniem nóg. To jest z pewnością zachowanie obronne. Przestraszony osobnik uniósł najpierw jedną nogę. Ponieważ nie odaliłem się i w dalszym ciągu go niepokoiłem, po dłuższej chwili uniósł drugą nogę, jak na zdjęciu.

Kusokrywka właśnie zaczęła rójkę.


PS Uzupełnię, że takie zachowanie znane jest u japońskich gatunków kusokrywek i tam przypisuje się im to jako stan odpoczynku. To ciekawe, bo moje obserwacje wyraźnie wskazywały na wystraszenie okazu. Trzeba byłoby to jeszcze poobserwować dokładniej.