Liczenie motyli nocnych

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Liczenie motyli nocnych

Post autor: Krzysiek Jonko »

Lepidepterolodzy z Węgier próbowali rozpropagować w całej Europie zwyczaj liczenia motyli nocnych -podobnie do liczenia np. ptaków. Anglicy robią to już od jakiegoś czasu.
Przystąpiłem do programu licząc, że pojawi się jakiś odzew w Polce.
Rezultaty przeszły moje najśmielsze oczekiwania: Wyniki wstępne

Naprawdę jesteśmy nieźli ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Węgrzy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Węgrzy nie mają większych szans na rozpropagowanie projektu międzynarodowych badań, jeśli wyniki będą prezentować w swoim niezrozumiałym języku ojczystym. Poza tym do powodzenia planu konieczne jest poparcie i udział największych sław w tej dziedzinie po to, by jasnym stało się, że jest to TEN jeden główny plan, w którym wezmą udział wszyscy, a przez to całe liczenie będzie miało jakiś sens.
Nie jesteśmy gorsi (jesli już przyjąc założenie, że odbyło się wielkie liczenie motyli w Europie) od polowy Europy, a druga połówka jest za nami. Ale to takie smutne, że w badaniach wzięło udział 1-3 osoby podczas gdy są setki lepidopterologów we wszystkich tych krajach. Byłoby fajnie, ale ten stan to wynik nie tyle niezaangażowania się motylarzy co nieumiejętne podejscie organizatorów planu do rozpropagowania tego programu w Europie. Teraz z kolei może być im ciężko, bo "nie wyszło". A może to dobry początek na drugi rok? Jest strona, jest mapka - łatwiej będzie zachęcić do tego więcej osób. Poza tym strona ciekawa i warta polecenia: jest lista motyli Węgier (macro) http://lepidoptera.freeweb.hu/macro/macro.htm
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Też chciałem wziąć w tym udział, ale niestety miałem w tym czasie przeprowadzke i remont mieszkania...i po prostu nie miałem kiedy. Ale mam nadzieję dołączyć w przyszłym roku. Umieściłem tylko link do tego projektu na mojej stronie: http://www.lepidoptera.slask.pl/
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

a ja za cholerę nie potrafię zrozumieć czemu miałoby to służyć
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Piotr Sroka pisze:a ja za cholerę nie potrafię zrozumieć czemu miałoby to służyć
to tak dla jaj :)
a tak na poważnie, jeśli kumasz po angielsku, to odpowiedź masz tutaj:
http://lepidoptera.freeweb.hu/program/emn/emn1.htm
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

po angielsku to tam nie widzę , ale gdyby nawet - jaki sens ma coś takiego ? Widzę sens w zbieraniu danych przez prof.BUszko , widzę też sens stworzenia ogólnego , europejskiego centrum danych o występowaniu i liczebności gatunków , ale ta akcja wydaje mi się bezcelowa ...
Przypadkowi ludzie , w przypadkowych miejscach , w przypadkowej liczbie , przy przypadkowych warunkach pogodowych , z użyciem prawdopodbnie różnego sprzętu i metod , łowią motyle nocne , po czym obwieszczają kto ile złowił .... Może jestem głupi , a na pewno niewyspany , ale nijak nie widzę pożytku z tej zabawy , prócz samej zabawy , rzecz jasna i poznaniu nazwisk kilku entomologów ( nazwiska z listy ) .
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

sorry, faktycznie ten link nie pokazuje tego co trzeba...
w tym programie nie chodzi głównie o liczenie motyli, jak napisał Krzysiek;
kto jest zainteresowany - tu są założenia tego programu:
http://www.lepidoptera.slask.pl/Information.doc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”