Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 20 lip 2018, 10:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Motylowe "anomalie" w 2018 - podsumowanie
PostNapisane: piątek, 15 cze 2018, 18:10 

Trochę czasu w tym roku spędziłem w terenie, chciałbym zebrać swoje co ciekawsze obserwacje tutaj. Większość motyli ma pojaw o 2 do 5 tygodni wcześniejszy (dlaczego - nie trzeba tłumaczyć), może kogoś ta notka zainteresuje. Dopisujcie swoje "odchyły" od normy wieloletniej.

Obserwacje moim zdaniem o tyle ciekawe, że część z nich dotyczy motyli, które zimują jako gąsienica i następnie potrzebują czasu na wiosnę, aby dorosnąć, tudzież żyją pod ziemią i wpływ temperatury nie jest już taki oczywisty...

22 kwietnia, okolice Trzebini - masowy pojaw (ponad 100) C. rubi; 2 tygodnie później - praktyczny brak motyli

30 kwietnia, okolice Olkusza - pierwsza B. euphrosyne; 13 maja - same zlatane osobniki.

3 maja, Kraków (obserwacja Ł. Soleckiego): P. vicrama; tydzień później pojedyncze zlatane motyle [normalnie je obserwujemy od końca maja do połowy czerwca]

29 maja, północne Węgry, niedaleko słowackich Koszyc - w linii prostej 100km na południe od Polski: latały A. paphia i A. aglaja, bardzo liczne Apatura ilia, kilka zlatanych L. maera

4 czerwca, Chęciny - kilka dorosłych gąsienic I. podalirius, liczne ogończyki: S. acacciae i spini; drugie pokolenie żeglarka moim zdaniem pojawi się w okolicach 20 czerwca...

7 czerwca, Beskid Śląski - pierwsze E. ligea i jedna samica L. maera

9 czerwca, okolice Trzebini - pierwszy P. machaon drugiego pokolenia (samica) i pierwszy H. semele; na stanowiskach "arionowych" nie było motyla - prawdopodobnie (wg informacji znajomego) już skończył pojaw, ktoś widział go w tym roku w Polsce?

15 czerwca, Kraków - kilkanaście osobników M. telejus, w tym jedna samica

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Motylowe "anomalie" w 2018 - podsumowanie
PostNapisane: piątek, 15 cze 2018, 23:46 

Łukaszu, czy mógłbyś proszę sprecyzować gdzie w Krakowie latały telejusy?

PostNapisane: poniedziałek, 18 cze 2018, 13:35 

Specjalność: Rhopalocera
inne zainteresowania: Foto
No cóż, najcieplejszy kwiecień od 200 lat (a zdaje się praktycznie od początku regularnych pomiarów temperatur) uzupełniony jednym z najcieplejszych majów musiał wpłynąć na tempo rozwoju owadów. Porównajmy sobie np. z anomalią ubiegłoroczną, kiedy to mieliśmy długotrwały zimny okres od poł kwietnia do poł maja.....
Wiele gatunków pojawiło  się w tym roku 4-6 tygodni wcześniej. Mnie najbardziej ciekawi, które  jednopokoleniowe u nas motyle (a mające potencjał na 2 i więcej na południu) wydadzą w tym roku 2 pokolenie.  Może to być utrudnione np. ...wyschnięciem roślin żywicielskich.

Np. czy wreszcie pojawi się lipcowe pokolenie Oriona? Albo 2 pokolenie Eufrozyny? Atalia?

PostNapisane: poniedziałek, 18 cze 2018, 14:11 

No, dobre rzeczy w tym roku były :).

20 kwietnia - spotkałem pazia królowej.
13 maja - spotkałem Czerwończyka Nieparka (Lycaena dispar)
Pod koniec kwietnia i na początku maja spotykałem też już Czerwończyki żarki, a nawet Modraszki Ikary.

PostNapisane: wtorek, 19 cze 2018, 11:31 

Nie wiem czy to anomalia ale jednocześnie w Warszawie dzisiaj tj.19.06.2018 spotkałem "zalatanego" żeglarka i bardzo świeżego pazia królowej (wyglądał na drugie pokolenie - bardzo żywe intensywne barwy, mocno żółty). Mogło to być drugie pokolenie z uwagi na utrzymującą się długo słoneczną i ciepłą pogodę czy raczej jeszcze jakiś opóźniony z pierwszego pokolenia?

PostNapisane: wtorek, 19 cze 2018, 11:58 

PawełB napisał(a):
Np. czy wreszcie pojawi się lipcowe pokolenie Oriona? Albo 2 pokolenie Eufrozyny? Atalia?

W zeszłym roku w okolicach Olkusza spotkałem jednego B. euphrosyne w okolicach 20 lipca. Moim zdaniem to mogło być jakieś szczątkowe drugie pokolenie.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]