Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 15 sie 2018, 07:33

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Cydalima perspectalis we Wrocławiu
PostNapisane: środa, 6 cze 2018, 00:18 

UTM: Wrocław
Świecę i łażę po terenie z różną intensywnością (Wrocław i okolice) już piąty sezon (gdy o motylach mowa) i śledzę co tu się dzieje, choć pobieżnie z braku czasu - i niestety też z tego powodu nie dorzucam swoich na bieżąco choć trochę się tego już uzbierało w tym to i owo też czasem ciekawe, pewnie nie tylko z mojego punktu widzenia :tiaa:. A wczorajszy (4/5.06) przylot tytułowego gatunku (3 exx., Wrocław-Sępolno) skłonił mnie jednak do małej wzmianki. Mam ze 20 m od okna solidny krzak bukszpanu w ogrodzie (kilkunastoletni co najmniej), więc to pewnie stamtąd... Przejrzałem na szybko fotki z lat poprzednich (w większości nie opracowane wciąż :oops: ) ale więcej nie widzę i zresztą w ogóle go wcześniej nie kojarzę a wygląda dość nieprzeciętnie.

Gatunek obcy, zawleczony więc raczej nie ma się z czego cieszyć ale pewnie warto odnotować :mysl: . Pierwsze stwierdzenia krajowe dopiero w 2012 (z Europy 2007) i dość szybko się rozszerza, w tym na Śląsku (Blaik, Hebda, Masłowski 2016 Cydalima perspectalis (Walker, 1859) – inwazyjny gatunek motyla w faunie Polski (Lepidoptera: Crambidae).
Na lepidoptera.eu są wszakże tylko dwa rekordy z tego roku i jeden z ubiegłego, z innych regionów ( a zdjęcia w galerii wszystkie z zagranicy :o ).

Ktoś wie więcej jak to jest na dziś z tą ekspansją? (Niemcy na lepiforum wciąż proszą o zgłaszanie wszystkich stwierdzeń u siebie choć tam jest już sporo liczniejszy...)

Załączniki:
SAM_2982.JPG
SAM_2982.JPG [ 234.47 KiB | Przeglądane 634 razy ]
SAM_2965.JPG
SAM_2965.JPG [ 167.76 KiB | Przeglądane 634 razy ]
SAM_2983.JPG
SAM_2983.JPG [ 167.39 KiB | Przeglądane 634 razy ]
SAM_3021.JPG
SAM_3021.JPG [ 156.96 KiB | Przeglądane 634 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Cydalima perspectalis we Wrocławiu
PostNapisane: środa, 6 cze 2018, 02:23 

O motylu bukszpanowym słyszałem, ale dotąd nie miałem okazji poznać osobiście. Faktycznie charakterystyczny. Mam działkę po przeciwnej stronie Wrocławia (Maślice) i wieszam ekran 2 m od starego bukszpanu, więc będę monitorował sytuację  ;)

PostNapisane: środa, 6 cze 2018, 08:15 

UTM: DC99, DE52
viewtopic.php?f=823&t=36845&hilit=Cydalima+perspectalis
Wątek poświęcony Cydalima perspectalis

PostNapisane: czwartek, 7 cze 2018, 00:30 

Wielkie dzięki za pokierowanie. Też nie lubię tworzyć nowych wątków niepotrzebnie. Tylko jest tu problem z wyszukiwarką - gdy pierwotnie wpisałem nazwę gatunku to wyskoczył brak wyników, chyba zależy to od tego na jakiej podstronie/dziale się jest aktualnie (nie szuka w całym forum - trochę dziwne i niezbyt praktyczne...) Inna rzecz że mogłem chociaż na Crambidae spojrzeć bliżej...
Jutro to przerzucę w skróconej wersji gdzie trzeba :)

PostNapisane: czwartek, 7 cze 2018, 01:34 
?chyba coś jest na rzeczy...

PostNapisane: czwartek, 7 cze 2018, 10:26 

UTM: DC98
Marcin S napisał(a):
Mam ze 20 m od okna solidny krzak bukszpanu w ogrodzie (kilkunastoletni co najmniej), więc to pewnie stamtąd...

Jeśli to Twój bukszpan, to lepiej zainteresuj się co się dzieje, bo w przyszłym roku może go już nie być: http://mmm.drl.pl/ratujemy-bukszpany-cy ... kszpanowa/

Podobno motyl dotarł już do Warszawy.

PostNapisane: piątek, 8 cze 2018, 21:26 

To straszne, w sumie nie wierzyłem że wywołam jakąś sensację tym wątkiem ale że aż tak dobrze z tym (tzn. źle) jest to nie sądziłem... :shock:
Dziś oględziny bukszpanu nic nie wykazały ale od teraz już to tłukę jak przyleci...

PostNapisane: piątek, 8 cze 2018, 21:40 
Z Sępolna jest bardzo blisko na Biskupin, gdzie urzęduję nad wałem pra-Odry.
Kilka okazów bym przygarnął...
Możesz też podać namiary na priva, to się umówimy na spotkanie... przy bukszpanie  :birra: .

Załączniki:
Zakład_Ekologii_Kręgowców i Paleontologii IBiol.jpg
Zakład_Ekologii_Kręgowców i Paleontologii IBiol.jpg [ 118.47 KiB | Przeglądane 278 razy ]

PostNapisane: piątek, 8 cze 2018, 22:02 

Przygarnął? :o Mam nadzieję do gabloty nie do hodowli... :laugh:
Wysłałem maila.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]