Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest wtorek, 19 cze 2018, 03:50

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pericallia matronula - hodowla
PostNapisane: poniedziałek, 16 paź 2017, 08:32 

UTM: EC 31
szukam informacji na temat hodowli tego gatunku J.Buszko napisał w poście , w wątku "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I
"Odnośnie P. matronula w grę może wchodzić zarówno migracja z innych terenów jak i ewentualnie jednoroczny rozwój (co udaje się czasami tylko w hodowli). Warto zatem hodować mozliwie co się da, bo w ten sposób mamy nie tylko ładny materiał do zbioru (lub do wypuszczenia), ale uzyskujemy wiedzę na temat warunków rozwoju tego czy innego gatunku, a z tego jest duża satysfakcja odkrywcy"
moje pytanie, w związku z powyższym :jednoroczny rozwój w hodowli- wprowadzać w diapauzę czy nie ? a jeżeli tak - no na jakim etapie rozwoju? czy ktoś ma informacje, jak to jest z tym gatunkiem w Europie , skrajnie południowej ?
założyłem ten wątek powtórnie, bo gdzieś zalegał na peryferiach forum i nie bardzo chcę mi się wierzyć,że nikt na ten temat nie ma nic do powiedzenia, a czas ucieka...może ogłoszę konkurs - kto udzieli jakiejkolwiek rzetelnej informacji na powyższy temat dostanie za darmo poczwarki tego gatunku  :mrgreen:
jednocześnie proszę o usunięcie tego wątku z działu HODOWLA

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Pericallia matronula - hodowla
PostNapisane: poniedziałek, 16 paź 2017, 14:51 

UTM: CA25
Zatem kilka uwag z mojej hodowli.

Hodowałem ten gatunek w zeszłym sezonie i nic nie kombinowałem z żadnym skracaniem rozwoju, a w końcu okazało się że praktycznie wszystkie gąsienice przepoczwarczyły się po jednokrotnym zimowaniu. Z dwudziestu egzemplarzy które miałem, tylko jedna rozpoczęła wiosną żer i wymagała (a raczej wymaga) drugiego zimowania.
Jeśli chodzi o warunki zimowania to zimowałem je na dworze w dość grubych drewnianych skrzynkach wypełnionych torfem, warstwą mchu i suchymi liśćmi (głównie buk). Oczywiście przykrytych siatką żeby lokatorki nie zwiały i do tego całość jakimiś dechami lub plandeką żeby nie lało się do środka. Przezimowały wszystkie bez problemu. Zresztą fajnie opisał to na forum Janusz Masłowski, w tym wątku:

viewtopic.php?f=821&t=15650&hilit=matronula

Na tym się zresztą wzorowałem. Tyle że u niego proporcje gąsienic które owinęły się w kokony po pierwszej zimie do tych co potrzebowały drugiego zimowania wyniosły bodajże 1:1.
Jeśli chodzi o menu prowiantowe to w pierwszych stadiach mniszek, od 3 (czy też raczej 4 - musiałbym sprawdzić) prawie wyłącznie malina. W zimie dawałem jeżynę ale nie zauważyłem żeby cokolwiek skubały nawet w cieplejsze dni. Leżały zwinięte w kłębek w wykopanych kryjówkach pomiędzy warstwą ziemi torfowej a mchem.
Gdzieś na początku kwietnia urządziłem im pobudkę gdyż nie kwapiły się do wyjścia, mimo że słonko już mocno przygrzewało. Kąpiel w letniej przegotowanej wodzie żeby pozbyły się resztek pokarmu, a następnie wpakowałem je do suchej hodowlarki z „jajecznymi” magazynkami w roli idealnych skrytek na kokony – pomysł również „zgapiony” z ww. wątku forum.

Motyle "wyszły" w drugiej połowie maja tego roku. Jak mówiłem 19szt. motyli po cyklu jednorocznym, 1 gąsienica zapewne (bo przekazałem znajomemu) dalej żeruje.

Tak było w moim przypadku. Może się do czegoś przyda.  :birra:
Powodzenia w hodowli.

PostNapisane: poniedziałek, 16 paź 2017, 17:02 

UTM: EC 31
wielce przydatne iformacje :ok: bardzo dziękuję :birra:

PostNapisane: poniedziałek, 16 paź 2017, 18:39 

UTM: CA25
Spoko.

Dodam jeszcze że gąsienica która mi została, była pod koniec ubiegłego roku sporo mniejsza od pozostałych. Ostatnie linienie przeszła zapewne dopiero wiosną, bo po kilku tygodniach żerowania była już normalnych gabarytów. Nie wiem tylko czy te mniejsze rozmiary u dwukrotnie zimujących to reguła czy akurat ta jedna miała taki kaprys.

Uważaj tylko żeby podczas zimy nie przesuszyć zbytnio ściółki w skrzynkach. Ja co pewien czas odkrywałem po prostu przykrycie żeby popadał nań deszcz lub śnieg i potem przykrywałem znowu bo błota i nadmiernej wilgoci gąsienice również nie lubią. Jak pisałem, zimowanie bez strat. W ogóle w całej hodowli straty były (aczkolwiek niewielkie) jedynie na początku kiedy gąsienice były małe (L1-L2). Później luz.

Strefa czasowa: UTC + 1