Strona 1 z 1

Zimowanie

: wtorek, 15 sierpnia 2017, 17:34
autor: Mikołaj
Witam, właśnie hoduję gąsienicę Papilio machaon. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, co zrobić, gdy już owija się w kokon? Kiedy muszę ją włożyć do chłodnego pomieszczenia i czy w ogóle jest to konieczne? Czy jest szansa, że przeistoczy się już przed zimą?

Re: Zimowanie

: wtorek, 15 sierpnia 2017, 17:56
autor: Grzegorz Banasiak
Mikołaj pisze:Witam, właśnie hoduję gąsienicę Papilio machaon. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, co zrobić, gdy już owija się w kokon? Kiedy muszę ją włożyć do chłodnego pomieszczenia i czy w ogóle jest to konieczne? Czy jest szansa, że przeistoczy się już przed zimą?
Polecam do przeczytania "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" Niesiołowskiego. Kiedyś była do pobrania na forum. Idealna rzecz dla początkujących. Sporo informacji o hodowli i zimowaniu. Gdy miałem 12 lat i nie było internetu, przepisałem ją ręcznie pożyczoną z Instytutu Zoologii na Wilczej. To były czasy, tydzień pisania.

Re: Zimowanie

: wtorek, 15 sierpnia 2017, 18:01
autor: Antek Kwiczala †
co zrobić, gdy już owija się w kokon?
Mikołaju, czy ty na pewno hodujesz pazia królowej? Gąsienice tego gatunku nie owijają się w żaden kokon. Robią sobie jedwabne zamocowanie kremastra i otaczają się jedną jedwabną nitką wokół ciała, po czym się przepoczwarczają.
Większość sierpniowych poczwarek pazia królowej zimuje, część jednak nie. Motyle wylęgają się we wrześniu, tworząc niepełne kolejne pokolenie, składają jaja, a gąsienice spotyka się nawet w listopadzie. Czy wylęgnie się motyl, czy poczwarka będzie zimować, jest zasadniczo już zakodowane w tworzącej się poczwarce. Nie robiłem doświadczeń, czy przechłodzenie poczwarki może ją skłonić do zimowania.