Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 20 paź 2018, 06:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zimowanie
PostNapisane: wtorek, 15 sie 2017, 17:34 

UTM: ED
Witam, właśnie hoduję gąsienicę Papilio machaon. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, co zrobić, gdy już owija się w kokon? Kiedy muszę ją włożyć do chłodnego pomieszczenia i czy w ogóle jest to konieczne? Czy jest szansa, że przeistoczy się już przed zimą?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Zimowanie
PostNapisane: wtorek, 15 sie 2017, 17:56 

UTM: DC45
Mikołaj napisał(a):
Witam, właśnie hoduję gąsienicę Papilio machaon. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, co zrobić, gdy już owija się w kokon? Kiedy muszę ją włożyć do chłodnego pomieszczenia i czy w ogóle jest to konieczne? Czy jest szansa, że przeistoczy się już przed zimą?

Polecam do przeczytania "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" Niesiołowskiego. Kiedyś była do pobrania na forum. Idealna rzecz dla początkujących. Sporo informacji o hodowli i zimowaniu. Gdy miałem 12 lat i nie było internetu, przepisałem ją ręcznie pożyczoną z Instytutu Zoologii na Wilczej. To były czasy, tydzień pisania.

Tytuł: Re: Zimowanie
PostNapisane: wtorek, 15 sie 2017, 18:01 

UTM: CA22
Cytuj:
co zrobić, gdy już owija się w kokon?
Mikołaju, czy ty na pewno hodujesz pazia królowej? Gąsienice tego gatunku nie owijają się w żaden kokon. Robią sobie jedwabne zamocowanie kremastra i otaczają się jedną jedwabną nitką wokół ciała, po czym się przepoczwarczają.
Większość sierpniowych poczwarek pazia królowej zimuje, część jednak nie. Motyle wylęgają się we wrześniu, tworząc niepełne kolejne pokolenie, składają jaja, a gąsienice spotyka się nawet w listopadzie. Czy wylęgnie się motyl, czy poczwarka będzie zimować, jest zasadniczo już zakodowane w tworzącej się poczwarce. Nie robiłem doświadczeń, czy przechłodzenie poczwarki może ją skłonić do zimowania.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]