2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Post autor: Bartek Pacuk »

Jak w temacie - mam tu 2 muchy, względnie charakterystyczne, ale potrzebuję potwierdzenia, czy dobrze typuję. Obie obserwowane w rez. Wójtowski Grąd 22.05.15. W obu przypadkach każde zdjęcie przedstawia tego samego osobnika. Moje typy: Peplomyza discoidea i Stegana furta.
Załączniki
IMG_6287.JPG
IMG_6287.JPG (142.07 KiB) Przejrzano 2975 razy
IMG_6291.JPG
IMG_6291.JPG (143.7 KiB) Przejrzano 2975 razy
IMG_6302.JPG
IMG_6302.JPG (140.21 KiB) Przejrzano 2975 razy
IMG_6304.JPG
IMG_6304.JPG (143.07 KiB) Przejrzano 2975 razy
IMG_6314.JPG
IMG_6314.JPG (149.76 KiB) Przejrzano 2975 razy
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Post autor: avidal »

Fajne muchy pokazujesz. U Peplomyza nie widać, czy jest plamka między czułkami. Mimo to też bym tak oznaczył.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Fajne muchy pokazujesz.
Duża w tym twoja zasługa, bo Twoja strona daje mi orientację co to mniej więcej może być :brawo: Inaczej to bym błądził po omacku i miałbym duży problem, żeby choćby rodzinę wytypować. Podobnie w przypadku błonkówek i niektórych pluskwiaków. Żeby mi jeszcze zdjęcia wychodziły choć w połowie takiej jakości jak Twoje...Póki co takich zrobić nie umiem, a pewnie prócz braku umiejętności sprzętowe niedostatki też posiadam.
avidal pisze:U Peplomyza nie widać, czy jest plamka między czułkami. Mimo to też bym tak oznaczył.
Mam jeszcze zdjęcie, na którym chyba widać, że jej nie ma. Wcześniej nie wrzuciłem, bo jest jeszcze słabsze od tych dwóch poprzednich. Choć być może wartość diagnostyczną ma nawet większą :mysl:
Na swojej stronie piszesz "w sieci znalazłem ledwie jedną wzmiankę o tym gatunku dotyczącą naszego kraju" - zdradzisz gdzie? Ja póki co nie znalazłem :-? Skąd w ogóle czerpiesz informacje na temat częstości występowania poszczególnych gatunków (powiedzmy, że tylko w odniesieniu do much), skoro praktycznie przy każdym gatunku, który wstawię do weryfikacji ujawniają się potężne braki literaturowe? Przypuszczam, że to w dużej mierze kwestia kontaktów z muchologami, ale może coś jeszcze? Ja mam problem ze znalezieniem cytacji do much, a pisząc że coś jest rzadkie wypada podać, na jakiej podstawie się tak uważa. Aktualnie biorę udział w tworzeniu planów ochrony kilku rezerwatów i stąd potrzeba cytowania i dlatego zdjęcia które ostatnio wrzucam są praktycznie same "rezerwatowe".
A drugi gatunek da radę zweryfikować, czy lepiej zostawić Stegana sp.? Tak na oko cechy które podajesz na swojej stronie pasują do S. furta, ale z tym na oko to różnie bywa, zwłaszcza przy tak słabych zdjęciach jak te moje.
Załączniki
IMG_6292.JPG
IMG_6292.JPG (144.69 KiB) Przejrzano 2949 razy
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Post autor: avidal »

Część danych o liczebności znajduję w sieci, o wiele pytam muchówkarzy. I tak np. w odniesieniu do Peplomyza radziłem się Łukasza Mielczarka; stwierdził, że jest dość pospolita.
Stegana - dla mnie furta.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Część danych o liczebności znajduję w sieci, o wiele pytam muchówkarzy. I tak np. w odniesieniu do Peplomyza radziłem się Łukasza Mielczarka; stwierdził, że jest dość pospolita.
O, i to już coś :okok: W tej sytuacji mogę się ograniczyć do umieszczenia jej w tabelce, a cytowanie nie będzie potrzebne :)
avidal pisze:Stegana  - dla mnie furta.
Jak pisałem - mnie też się tak wydaje.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Post autor: avidal »

Znalazłem to jedyne odniesienie , o którym pisałem. To po prostu jedna z wielu pozycji w spisie muchówek.

http://rcin.org.pl/Content/50888/WA058_ ... -Nr-26.pdf
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 2 muchy - oznaczenia do weryfikacji

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Znalazłem to jedyne odniesienie , o którym pisałem. To po prostu jedna z wielu pozycji w spisie muchówek.
Dzięki. Kojarzę ten cykl prac, parę innych grup też chyba było badanych na tym terenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”