Strona 1 z 1

kiedy żerują gąsienice brenthis ino?

: wtorek, 28 kwietnia 2015, 16:54
autor: PawełB
Takie banalne pytanko, ale nigdy do tej pory nie znalazłem młodych gąsieniczek tego gatunku.
O jakiej porze dnia je można spotkać ? Teraz właśnie powinny być wczesne stadia

Starsze, owszem, dają się wyczerpakować z wiązówek nawet za dnia , ale to ostatnie albo przedostatnie stadium. Podobno młode gąsienice żerują o zmierzchu lub w pochmurne dni, ale również poszukiwania nie powiodły się. Wszystko to próbowałem na obfitym stanowisku tego motyla, gdzie jest pełno wiązówek.

Re: kiedy żerują gąsienice brenthis ino?

: wtorek, 28 kwietnia 2015, 18:15
autor: Antek Kwiczala †
Teraz właśnie powinny być wczesne stadia
B.ino zimuje jako gąsienica, więc wczesne stadia były jesienią ubiegłego roku. Teraz już są ostatnie stadia gąsienic. W maju gąsienice już się przepoczwarczają. A.Warecki w swojej pracy "Motyle dzienne Polski" podaje, że gąsienice tego gatunku żerują o zmierzchu i w nocy, jeśli tylko jest ciepło.

Re: kiedy żerują gąsienice brenthis ino?

: wtorek, 28 kwietnia 2015, 20:45
autor: PawełB
Antek, znam te dane, gąsienica zimuje w jaju, gotowa do wylęgu, albo najwyżej w I stadium i prawie nie żeruje jesienią, podobnie jak inne perłowce lub najbardziej zbliżona dostojka dafne. Niestety nigdy nie udało mi się zaobserwować całej hodowli ino, ale na pewno jaja do późnej jesieni się nie wylęgają, nieprawdą jest podawany czasem wyląg po dwóch tygodniach (wiki). Np. wg diagramu na stronie Jonki gąsienica występuje od sierpnia do maja :-). Najlepiej wg. moich obserwacji cykl życia jest opisany tutaj:

http://www.pyrgus.de/Brenthis_ino_en.html

(też nie ma zdjęć wczesnych stadiów :-) )

Ostatnia niedziela była ciepła i pochmurna, od zmroku do nocy chodziłem z latarką i nic ( Za to znalazłem jakieś satyridy na trawach). A dorosłe larwy udaje mi się tam wyczerpakować w późniejszym okresie, bo już nie kryją się w ściółce

Dlatego zastanawiam się, kiedy właściwie żerują i jak je znaleźć.

Re: kiedy żerują gąsienice brenthis ino?

: wtorek, 28 kwietnia 2015, 22:49
autor: Antek Kwiczala †
Informacje w pracy Wareckiego są inne. Podaje, że:
Zimują w postaci gąsienicy, ukrytej pojedynczo w zwiniętym i uschniętym liściu
Natomiast B.daphne rzeczywiście zimuje jako jajo, w którym znajduje się ukształtowana gąsienica. Nie wiem, która wersja jest prawdziwa, osobiście nie hodowałem tego gatunku.