Miridae - tasznikowate

Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Miridae - tasznikowate

Post autor: Artur Taszakowski »

Jest to najliczniejsza rodzina w obrębie Heteroptera, z której opisano około 10 tysięcy gatunków umieszczonych w ponad 1400 rodzajach. Przedstawiciele tasznikowatych są bardzo szeroko rozpowszechnieni i występują we wszystkich rejonach zoogeograficznych świata, jednak większość tych pluskwiaków występuje w ciepłych rejonach.

Charakteryzują się brakiem przyoczek (poza niektórymi Isometopinae), dwoma lub jedną komórką na membranie, występowaniem specyficznych narządów zmysłów (trichobotriów) na środkowych i tylnych udach, mniej lub bardziej zaznaczoną asymetrią paramer oraz podzielonym krętarzem. Ryjek i czułki są 4-członowe, stopy najczęściej 3-członowe. Ważną cechą taksonomiczną tych owadów jest budowa przedstopia, tj. końcowego odcinka stopy opatrzonego pazurkami oraz znajdującymi się na nich i między nimi tworami umożliwiającymi przytrzymywanie się. Budowa przedstopia jest też podstawą podziału tej rodziny na podrodziny, których zwykle wyróżnia się na świecie osiem lub dziewięć. Uważa się także, iż narząd pretarsalny, który pozwala na sprawne poruszanie się wśród listowia, umożliwił szybką radiację adaptacyjną Miridae. Ciekawostką jest obecność u larw tasznikowatych, które żyją wśród listowia narządu rektalnego, który wyrzucany jest w momencie utraty przez owada kontaktu z liściem. Narząd ten pokryty jest lepką wydzieliną, która umożliwia przyczepienie się do jednego z liści znajdującego się poniżej.

Większość tasznikowatych odznacza się delikatną budową ciała i są to owady z reguły bardzo ruchliwe. Należą tu gatunki zarówno fitofagiczne, jak i drapieżne; wiele z nich odżywia się też pokarmem mieszanym. Pluskwiaki z podrodzin uważanych za najbardziej pierwotne są drapieżne lub mycetofagiczne. Znakomita większość związana jest ściśle (przynajmniej w Holarktyce) z określonymi gatunkami roślin. Powiązanie to wynika nie tylko z zależności troficznych, ale także z wyboru miejsca składania jaj. Miridae składają zwykle jaja za pomocą pokładełka do tkanki określonego gatunku czy rodzaju rośliny.

Pluskwiaki należące do rodziny Miridae są roślinożerne lub drapieżne, wiele z nich odżywia się pokarmem mieszanym. Najwięcej naszych gatunków to fitofagi związane z różnymi gatunkami roślin okrytozalążkowych. Zdecydowanie mniej związanych jest z drzewami iglastymi, a jedynie dwa gatunki odżywiają się paprotnikami. Znaczący udział wśród krajowych przedstawicieli mają gatunki drapieżne, które występują w prawie wszystkich podrodzinach stwierdzonych w Polsce. Większość tasznikowatych jest rozmieszczona na terenie całego kraju, choć zasięg niektórych z nich jest ograniczony do jednego czy dwóch podregionów. Wiele gatunków jest bardzo rzadko spotykana.

Tasznikowate zimują zwykle w stadium jaja, rzadko jako imago, a sporadycznie jako larwy. Pluskwiaki te większość życia spędzają w postaci jaja. Do niewątpliwych rekordzistów pod tym względem należy Harpocera thoracica, która w tym stadium spędza prawie 11 miesięcy w roku.

Z Polski wykazano dotychczas ponad 260 gatunków Miridae, które zaliczane są do 6 podrodzin. Krajowe gatunki są z reguły małych rozmiarów – rzadko przekraczają 10 mm. Zasiedlają u nas różnorodne siedliska, lecz większość preferuje ciepłe biotopy. Jest wśród nich dużo gatunków kserotermicznych, psammofilnych czy występujących w ciepłolubnych zbiorowiskach okrajkowych. Są jednak i takie, które można spotkać jedynie w wilgotnych i cienistych biotopach, na torfowiskach i mokradłach czy w wyższych partiach gór.
Miridae są grupą, wśród której spotykamy często gatunki będące szkodnikami.

Owady te zbieramy standardowymi metodami stosowanymi przy zbieraniu owadów żyjących wśród roślinności - za pomocą czerpaka oraz parasola entomologicznego. Przedstawiciele tej rodziny to zazwyczaj owady ruchliwe i od razu starają się wyfrunąć z czerpaka. Dobre wyniki przynoszą połowy z użyciem światła. Ze względu na delikatną budowę tasznikowatych przechowywanie i transportowanie zebranego materiału wymaga delikatności, a preparowanie pewnej wprawy.
Oznaczanie pluskwiaków z tej rodziny jest trudne i wymaga dobrej znajomości grupy. Do oznaczania używamy następujących kluczy:

• Gorczyca J., Herczek A., 2002: Tasznikowate – Miridae, Podrodziny: Isometopinae, Deraecorinae. Klucze do oznaczania owadów Polski, cz. XVIII, z. 6a, Toruń.
• Gorczyca J., 2004a: Tasznikowate – Miridae, Podrodzina: Phylinae. Klucze do oznaczania owadów Polski, cz. XVIII, z. 6b, Toruń.
• Gorczyca J., Herczek A., 2008: Tasznikowate – Miridae, Podrodziny: Bryocorinae, Orthotylinae. Klucze do oznaczania owadów Polski, cz. XVIII, z. 6c, Toruń.
• Wagner E., Weber H. H., 1964: Faune de France, Volume 67: Heteropteres: Miridae. FFSSN, Paris.

Ponadto mamy do dyspozycji Katalog Fauny Polski z kluczem do rodzajów.

• Gorczyca J., 2007: Plant bugs (Heteroptera: Miridae) of Poland. Part I. Katalog Fauny Polski, Warszawa.
• Gorczyca J., Wolski A., 2011: Plant bugs (Heteroptera: Miridae) of Poland. Part II. Katalog Fauny Polski, Warszawa.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Chiffchaff'a :ok:
Załączniki
Closterotomus biclavatus (Herrich-Schaeffer, 1835)
Closterotomus biclavatus (Herrich-Schaeffer, 1835)
C_biclavatus.JPG (139.67 KiB) Przejrzano 3475 razy
grupa Calocoris affinis (Herrich-Schäffer, 1835)
grupa Calocoris affinis (Herrich-Schäffer, 1835)
Calocoris affinis.jpg (144.91 KiB) Przejrzano 3475 razy
pospolity Capsodes gothicus (Linnaeus, 1758)
pospolity Capsodes gothicus (Linnaeus, 1758)
C. gothicus.JPG (147.32 KiB) Przejrzano 3475 razy
Deraeocoris ruber (Linnaeus, 1758)
Deraeocoris ruber (Linnaeus, 1758)
D. ruber.JPG (147.53 KiB) Przejrzano 3475 razy
Heterotoma planicornis (Pallas, 1772)
Heterotoma planicornis (Pallas, 1772)
H. planicornis.JPG (141.07 KiB) Przejrzano 3475 razy
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Miridae - tasznikowate

Post autor: Piotr Tykarski »

Ponadto można rzucić okiem na Miridae w Bazie Mapy Bioróżnorodności :)

A skąd temat w takim ujęciu?
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Miridae - tasznikowate

Post autor: Artur Taszakowski »

Temat w takim ujęciu - kontynuacja tematów z omówieniem rodzin, które tworzył Chiffchaff
Miridae w Bazie Mapy Bioróżnorodności - coś wspaniałego :brawo: , tylko pytanie - jak będzie z uzupełnianiem o nowe rekordy :what:
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Miridae - tasznikowate

Post autor: Piotr Tykarski »

Nie ma problemu, o ile ktoś się tym zajmie :) Jest kilka możliwości, jeśli chodzi o sprawy techniczne. Na razie działamy offline. Aplikacja sieciowa dopiero "się robi". W razie chęci służę szczegółami, najlepiej na priv.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Miridae - tasznikowate

Post autor: Chiffchaff »

Artur, brawo! Świetna lekcja dla tych, co się chcą dowiedzieć więcej albo dla tych co chcą dowiedzieć się czegoś na start.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wybrane rodziny - omówienie”