Jak wydepilować pszczołę :)

Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Brzmi zabawnie, ale pytanie jest na poważnie :) Szukam sposobu na usunięcie włosków z oczu pszczoły miodnej, tak żeby w miarę możliwości nie uszkodzić ommatidiów. Pszczoły świeże, tzn. miękkie jeszcze, nie wysuszone. Próby wyrwania włosków pęsetką bądź zeskrobania żyletką średnio zdają egzamin. Mile widziane zarówno wypróbowane sposoby (hmm, chociaż nie wiem, czy ktoś już coś takiego robił ;) ), jak i pomysły - wypróbuję :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Brachytron »

Muszę 8). Po co?

To jest inny typ włosków niż te na ciele, to są bardziej szczeciny, więc w grę wchodzi albo mechaniczne usunięcie albo trawienie chityny w nadziei, że to nie oczy rozpuszczą się pierwsze ;-)
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Muszę 8). Po co?
W dużym skrócie, potrzebuję obejrzeć ommatidia, a włoski w tym przeszkadzają.
Brachytron pisze:To jest inny typ włosków niż te na ciele, to są bardziej szczeciny
A na włoski na ciele jakie są sposoby? Tak jak pisałam, usuwanie pęsetą średnio wychodzi.
Brachytron pisze:trawienie chityny w nadziei, że to nie oczy rozpuszczą się pierwsze ;-)
A możesz polecić jakieś konkretne chemikalia?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Brachytron »

A musisz je oglądać u miodnej? Z 470 krajowych gatunków tylko Apis mellifera i Coelioxys mają włoski na oczach, Jeśli możesz to weź sobie pokrewnego trzmiela. Włoski na ciele łatwo się wycierają, przy odrobinie wprawy można szpileczką oskrobać trzmiela.
Z tego typu chemią nie mam doświadczenia bo nigdy tego nie potrzebowałem. Poczytaj na forum teksty o preparowaniu kopulatorów motyli i chrząszczy.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:A musisz je oglądać u miodnej? Z 470 krajowych gatunków tylko Apis mellifera i Coelioxys mają włoski na oczach
No widzisz, takiego mam pecha że potrzebuję właśnie miodną ;) Wiem, że z innymi byłoby prościej, no ale tak wyszło że musi być Apis mellifera.
Brachytron pisze:Włoski na ciele łatwo się wycierają, przy odrobinie wprawy można szpileczką oskrobać trzmiela.
Eech, a na oczach właśnie strasznie mocno siedzą :(
Dzięki za pomoc, poczytam o tych chemikaliach.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Antek Kwiczala † »

Chityna, w obecności katalizatora (zwykle wodorotlenki) hydrolizuje, a produkty tej hydrolizy są rozpuszczalne w wodzie (glukoza, kwas octowy). Problem w tym, że ommatidia zapewne też są zbudowane na bazie chityny, więc razem z włoskami możesz rozpuścić całe oko.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Antek Kwiczala pisze:Chityna, w obecności katalizatora (zwykle wodorotlenki) hydrolizuje, a produkty tej hydrolizy są rozpuszczalne w wodzie (glukoza, kwas octowy). Problem w tym, że ommatidia zapewne też są zbudowane na bazie chityny, więc razem z włoskami możesz rozpuścić całe oko.
Dzięki. Tak, liczę się z tą możliwością, ale może to kwestia dobrania odpowiednio krótkiego czasu "inkubacji". Po prostu będę musiała popróbować.
Inne sposoby cały czas mile widziane, nie potrzebuję mieć metody "na już", więc gdyby komuś z Was coś do głowy przyszło... Mogą być również szalone pomysły, czasem te niekonwencjonalne działają najlepiej :P
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Almandyn »

Justyna pisze:Mogą być również szalone pomysły, czasem te niekonwencjonalne działają najlepiej
A może tak: https://www.youtube.com/watch?v=iVmbHB2p4WM :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Almandyn pisze:
Justyna pisze:Mogą być również szalone pomysły, czasem te niekonwencjonalne działają najlepiej
A może tak: https://www.youtube.com/watch?v=iVmbHB2p4WM :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Fajne :laugh: Problem może być z brakiem trzeciej ręki (dwie trzymają nitkę, trzecia pszczołę) ;)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Almandyn »

A próbowałaś użyć taśmy klejącej? Np. takiej papierowej do oklejania ścian przy malowaniu?
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Almandyn pisze:A próbowałaś użyć taśmy klejącej? Np. takiej papierowej do oklejania ścian przy malowaniu?
Taśmy, z którymi próbowałam, nie podziałały. Klej (chociaż generalnie dość mocny, jak na mój gust) ciągnął się i nie wyrywał włosków.
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Komosinski K »

Jak szalone pomysły to szalone.
Próbowałaś opalić żywym ogniem te szczecinki?
Trzeba by to zrobić bardzo precyzyjnie pod binokularem najlepiej i małym płomieniem.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Heh, taki pomysł był, ale nie miałam odwagi go wypróbować :mrgreen: Pod binokularem... hmm, o ile pszczołę mogę poświęcić, to obawiam się o bezpieczeństwo binokularu. Ale jak szaleć to szaleć, może i ten sposób wypróbuję.
Z dziwnych pomysłów z serii "próbujemy tego co jest pod ręką" - próbowałam kremu do depilacji, ale okazało się, że to co działa na keratynę, na chitynę niekoniecznie :P Można się było tego spodziewać, ale - potwierdzić empirycznie trzeba było :P
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Brachytron »

Opalanie nie działa, tzn działa aż za dobrze :twisted:
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Opalanie nie działa, tzn działa aż za dobrze :twisted:
Nie mów, że próbowałeś albo znasz kogoś, kto już to wypróbował?! :laugh: Niech zgadnę - włoski znikają razem z resztą pszczoły?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Brachytron »

Oczywiście sam przerobiłem 8)

Przy podsunięciu płomienia zapalniczki do głowy jako pierwsze zajmują się skrzydła (tzn znikają momentalnie). Jeśli odzie o oczy i włoski to prędzej oczy się zapadną/stopią niż włoski spalą - zakładam, że to Ci psuje obserwację.

Dlaczego to musi być oko miodnej? Nie sądzę by w obrębie żądłówek występowały istotne różnice w budowie czy funkcjonowaniu.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Dlaczego to musi być oko miodnej? Nie sądzę by w obrębie żądłówek występowały istotne różnice w budowie czy funkcjonowaniu.
Dlatego, że będę potrzebowała oglądać oczy pszczołom z eksperymentów, a te konkretne badania będą przeprowadzane na miodnej. Niestety, miodna jest, można powiedzieć, gatunkiem modelowym, a oglądanie oczków będzie tylko jedną z wielu rzeczy, które będą robione, więc z tego powodu nikt gatunku nie zmieni. Podobne rzeczy próbuję robić na murarce, z jej oczami jest zdecydowanie mniej problemów ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Brachytron »

OK, ale pamiętaj, że im więcej szczegółów podasz, tym celniejszą odpowiedź uzyskasz.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:OK, ale pamiętaj, że im więcej szczegółów podasz, tym celniejszą odpowiedź uzyskasz.
Ale jeśli chodzi o depilację, to podałam chyba naprawdę wszystkie ważne szczegóły. Potrzebuję mieć gładką powierzchnię oka, żeby widzieć dobrze ommatidia, ich kształty, granice etc. No ewentualnie, gdyby udało się włoski np. znacząco skrócić, to może też by była jakaś poprawa w stosunku do tego, jakie miodna ma "naturalnie". Szczegóły eksperymentu nie są dla tej sprawy ważne, zresztą w sumie teraz nawet sama nie znam szczegółów :) Chodzi tylko o dopracowanie metody, która będzie używana.

A wracając do tematu, to widzę, że chyba najrozsądniejszą opcją wydaje się pójście w stronę chemiczną i próby trawienia chityny. Będę się musiała w to mocniej zagłębić, bo chemik ze mnie żaden ;)
Awatar użytkownika
Tomasz Grzegorczyk
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2012, 16:47
profil zainteresowan: autostop survival discgolf
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Tomasz Grzegorczyk »

A nie mogą być wysuszone? Bo sprawdziłem i suchej się pięknie odłamują przy użyciu np. szpilki.
gt
Posty: 393
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: gt »

Właśnie
Dla suchych owadów można sporządzić preparaty do mikroskopu skaningowego.
Napyla się je złotem z domieszkami.
Z owadów na płytce mam zdjęcia interesujących mnie elementów skrzydeł.
Są rewelacyjne.
Może tędy droga ?.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Jak wydepilować pszczołę :)

Post autor: Justyna »

Z suchymi jeszcze nie próbowałam, dzięki!
gt pisze:Dla suchych owadów można sporządzić preparaty do mikroskopu skaningowego.
Mikroskop elektronowy raczej jest poza moim zasięgiem ;) Poza tym gdyby się już udało dostać te pszczoły bez włosków, to dalsza strategia postępowania z nimi jest już w miarę opracowana :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”