Hylastinus obscurus - potwierdzenie występowania w Polsce

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Hylastinus obscurus - potwierdzenie występowania w Polsce

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej

Jesteśmy przyzwyczajeni, że korniki - Scolytinae rozwijają się na roślinach drzewiastych. Ale w Polsce były wykazane - jeszcze przed II w. św. 3 gatunki rozwijające się na roślinach zielnych:
1. Thamnurgus kaltenbachii Bach, 1849
Jedyne pewne stanowisko to Puszczykowo k. Poznania, gdzie został znaleziony na jasnocie białej — Lamium album. Może rozwijać się też na bukwicy zwyczajnej — Betonica officinalis, czyśćcu leśnym — Stachys silvatica, lebiodce pospolitej — Origanum vulgare i ożanku — Teucrium scorodonia. Larwa żeruje w pędach tych roślin, powodując na nich wyrośla. Pędy nad wyroślami często więdną.
2. Thamnurgus varipes Eichhoff, 1878
Rozwija się na wilczomleczu migdałolistnym — Euphorbia amygdaloides. Ostatni raz wykazany przed II w. św. Larwa drąży chodnik w pędzie.
3. Hylastinus obscurus (Marsham, 1802)
Nieobserwowany w Polsce po II wojnie św. Rozwija się na lucernie siewnej - Medicao sativa, nostrzyku - Melilotus sp., wyżlinie - Ononis natrix, żarnowcu miotlastym - Cytisus scoparium, koniczynie łąkowej - Trifolium pratense, kolcoliście - Ulex europaeus, szczodrzeńcach - Cytisus biflorus, C. hirsiutus, C. Iaburnum i C. nigricans. Larwy drążą chodniki w korzeniach. Zawleczony do USA stał się groźnym szkodnikiem koniczyny. Ostatnio wyczerpakowany przez Miłosza Mazura na murawie kserotermicznej w Górkach Pińczowskich (01.06.2013).
Podaję te informację, abyście przy okazji czerpakowania zwracali uwagę na korniki. Wiem, że to małe, niekolorowe :mrgreen:, ale bardzo ciekawe gatunki.
Załączniki
Hylastinus obscurus1 (Marsham, 1802).jpg
Hylastinus obscurus1 (Marsham, 1802).jpg (14.51 KiB) Przejrzano 1265 razy
Hylastinus obscurus (Marsham, 1802).jpg
Hylastinus obscurus (Marsham, 1802).jpg (39.65 KiB) Przejrzano 1265 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CURCULIONOIDEA”