poczwarki

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

poczwarki

Post autor: Roman »

Witam.
Dzisiaj zabrałem się za wiosenne porządki na balkonie. W doniczkach znalazłem cztery poczwarki. Nie wiem co to za motyle. Czy żywe też nie wiem. Przez całą zimę pozostawały bez żadnej osłony w pustych donicach, a zima była długa. Wiosną, latem i jesienią w donicach rosły: aksamitka, motylek, powój trójbarwny, maciejka, a także tytoń ozdobny i fiołek rogaty. Może obecność poczwarek ma jakiś związek z tymi roślinami? Nie mam pojęcia. W każdym razie gdy kwitły, nie zauważyłem, żeby coś je zjadało. Może ktoś z Was zna odpowiedź? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

pozdrawiam
MR
Załączniki
1.jpg
1.jpg (45.24 KiB) Przejrzano 476 razy
2.jpg
2.jpg (42.18 KiB) Przejrzano 476 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: poczwarki

Post autor: Aneta »

Sówki jakieś, jeśli się wylęgną, zobaczysz co to konkretnie ;)
A są żywe, jeżeli podrażnione poruszają odwłokiem.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: poczwarki

Post autor: Wojtek M »

Pościskaj je Roman lekko :mrgreen: - mogą dość leniwie reagować. Nie wykluczałbym tutaj mierników. Czas pokaże, albo i nie ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: poczwarki

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli poczwarki leżą na typowej kartce (w kratkę), to mają 13-15 mm. Duże więc nie są. Odgadnięcie gatunku jest niemal niemożliwe - jedyne rozwiązanie (podane przez Anetę), to czekać na wylęg motyli (jeśli poczwarki faktycznie jeszcze żyją). Sam jestem ciekawy, co to.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”