poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Pracuję nad projektem raport dla Komisji Europejskiej w sprawie stanu ochrony pachnicy w Polsce. W związku z tym poszukuję wszelkich informacji o występowaniu tego gatunku, w szczególności z terenów dla których jest mało danych.
Mój mail olek@ukw.edu.pl

Mapka w załączeniu przedstawia stwierdzenia dla 10 km kwadratów siatki EEA (http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/ ... ce-grids-1)
Załączniki
Mapa stwierdzeń pachnicy w kwadratach
Mapa stwierdzeń pachnicy w kwadratach
Osmo_mapa.jpg (147.03 KiB) Przejrzano 10351 razy
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Rudziński Krzysiek »

UTM WV82
Sośnica k. Złocieńca
det.K.Rudziński
:tak:
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Jakub Liberski † »

Okolice Zatora, kwadraty UTM: CA83 i CA84.
Dokładne dane prześlę mailem.
rysiaty
Posty: 2026
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: rysiaty »

Księżyce WS 95
Łęknica VT 81
Koryta WT 19
Czerna WT 62
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Koledzy,

dzięki za szybki odzew.

W związku z tym że siatka UTM nie do końca przekłada się na siatkę używaną na cele tego raportu, czy mógłbym Was prosić o dodatkowe podanie dokładniejszych współrzędnych? Łatwo można sprawdzić je na mapach Googla http://maps.google.pl/
-kliknąć prawym przyciskiem myszy na mapę
-wybrać opcje "Co tu jest?" z menu które się wyświetli po kliknięciu
-wtedy wyświetlą się współrzędne
-skopiować i przesłać w mailu olek@ukw.edu.pl

Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Proszę też o podanie roku obserwacji
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Dispar »

Stacja kolejowa Sadowne Węgrowskie, 1 exx do światła w roku 2006 - 52.608312,21.861248
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Sławek Pawlak »

Dane o pachnicy dębowej znajdziesz w Planie Urządzania Lasu
Nadleśnictwa Przedborów na okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2020 r.
Sławek
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Sławek Pawlak pisze:Dane o pachnicy dębowej znajdziesz w Planie  Urządzania  Lasu
Nadleśnictwa Przedborów na okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2020 r.
Sławek
Dzięki za informację, ale w Planie  Urządzania Lasu Nadleśnictwa Przedborów tylko lakoniczna wzmianka "2 stanowiska pachnicy dębowej". Jeśli to te same dane co w inwentaryzacji LP sprzed kilku lat ("park przy budynku nadleśnictwa, stara aleja grabowa"), to już mam.
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Rudziński Krzysiek pisze:UTM WV82
Sośnica k. Złocieńca
det.K.Rudziński
Są dane z Inwentaryzacji w LP z Rezerwatu Sośnica - czy to nie te same dane? jednak Rezerwat Sośnica leży w WV81, czyli niespełna kilometr od południowej granicy WV82.
rysiaty
Posty: 2026
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: rysiaty »

rysiaty pisze:Księżyce WS 95
Łęknica VT 81
Koryta WT 19
Czerna WT 62
no więc ...
Księżyce - 2009 - 10kmE476N312
Łęknica - 2010 i 2012 - 10kmE464N317
Koryta - 2011 - 10kmE467N325
Czerna - 2012 - 10kmE472N319
poproszę o info czy z tych pól były już jakieś dane?
i jeszcze ... czy ta siatka jest jeszcze do czegoś używana poza raportowaniem gatunków naturowych do Komisji Europejskiej?
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Przygotowałem nową wersję mapy, uwzględniającą przesłane przez Was informacje. Podzieliłem też stwierdzenia na te do 2000 roku włącznie i od 2001 roku (wyróżnienie takich okresów zakłada metodyka raportu).
Widać że w południowo-wschodniej ćwiartce jest szereg niepotwierdzonych ostatnio stanowisk. Nie wiem, czy wynika to z braku badań czy też z regresu gatunku w tej części Polski, jak myślicie?
Zastanawia też brak w lubelskim i podlaskim; brak gatunku czy brak obserwatorów? Co do Pomorza to wiem, że chodzi raczej o to drugie.
Załączniki
Osmo_mapa.jpg
Osmo_mapa.jpg (145.16 KiB) Przejrzano 9862 razy
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Przemek Zięba »

[quote="Andrzej Oleksa"
Zastanawia też brak w lubelskim i podlaskim; brak gatunku czy brak obserwatorów? Co do Pomorza to wiem, że chodzi raczej o to drugie.[/quote]

Lubelskie wita :-) przygotuję na jutro dwa stanowiska w okolicy Tomaszowa Lubelskiego, dzisiaj juz nie zdążę, ale jest i jeszcze raz jest :-)
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Konto_usuniete »

Widać Andrzeju że Doktor Daniel przekazał Ci dane i wyciągnął w swoje okolice oj widać.... :mrgreen: :mrgreen:
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Marek Hołowiński »

Mam 2 okazy:
Adampol, 51.545908,23.46571, lipiec 1993
Serniawy, 51.326107,23.363056, czerwiec 1999
Niestety nie udało mi się potwierdzić występowania tego gatunku w ramach inwentaryzacji NATURA 2000. Od wielu lat zajmuję się tylko motylami. Nie prowadzę więc obserwacji chrząszczy, co najwyżej jakieś przypadkowe.
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

grzegorzb pisze:Widać Andrzeju że Doktor Daniel  przekazał Ci dane i wyciągnął w swoje okolice oj widać.... :mrgreen:  :mrgreen:
Nie musiał wciągać - to też moja okolica. Pierwsze bliskie spotkanie z pachnicą miałem w 1984, a Daniela spotkałem osobiście po raz pierwszy w 2007 r.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Przemek Zięba »

Juz podaję, okolice Tomaszowa Lubelskiego dwa stanowiska, ale zapewne jest ich więcej, nie inwentaryzowałem ich, a stwierdziłem gdzieś w latach 2011-2012, w jakim stanie sa w tej chwili nie wiem, obszar ten zalesiony dębami głównie stąd nawet nazwa jednego z miejsc Dąbrowa Tomaszowska.
Gdybym mógł być jeszcze w czymś pomocny daj znać
pozdrawiam
P.

I.
50 29' 20"
23 24' 58''

II.
50 30' 32''
23 29' 18''
Szymon Czerwiński
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 21 marca 2008, 09:07
Lokalizacja: Koło

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Szymon Czerwiński »

Okolice Koła:
52.180248, 18.574276 Kościelec, obserwowany od 2005-2012 roku dość liczny (3 -15 egz. imago, 40-50 larw w różnym stadium) w zgrupowaniu starych obumierających dębów, zarówno imago jak i larwy.
52.178142, 18.457031 Tury, na 1 egzemplarzu dębu szypułkowego 1 martwy egz. oraz kilkadziesiąt larw w różnym stadium, 2011,
52.147289, 18.525181 Dąbrowice Częściowe 2009-2012 imago i larwy na starych, chorujących dębach, dobrze nasłonecznionych.

Pozdrawiam
Szymon Czerwiński
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Michał Brzeski »

Machowa EA14 2008, 2009

Pozdrawiam

M. Brzeski
Jakub
Posty: 70
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2004, 20:21
Lokalizacja: Turek

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Jakub »

W Nadleśnictwie Jarocin mają sporo informacji, leśnictwo Czeszewo. "Dęby Rogalińskie" stałe obserwacje. Plan ochrony "Rogalińskiego Parku Krajobrazowego" Najlepiej zgłosić się do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych lu do RDOŚ'u.
Pozdrawiam :hi:
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Jakub pisze:W Nadleśnictwie Jarocin mają sporo informacji, leśnictwo Czeszewo. "Dęby Rogalińskie" stałe obserwacje. Plan ochrony "Rogalińskiego Parku Krajobrazowego" Najlepiej zgłosić się do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych lu do RDOŚ'u.
Pozdrawiam :hi:
Informacje z Lasów Państwowych i już mam, włączając też te z Nadl. Jarocin i Rogalina. Większość RDOSiów też mam opanowanych, chociaż tutaj oczywiście trzeba śledzić na bieżąco bo ciągle pojawiają się nowe informacje.
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Sośnica - to są te dane
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Bartek Pacuk »

Andrzej Oleksa pisze:Przygotowałem nową wersję mapy, uwzględniającą przesłane przez Was informacje.
Z posiadanej przeze mnie literatury wynika, że Twoją mapę należało by uzupełnić o kilka stanowisk. Zatem po kolei:
1. stanowiska w kwadratach DC69 i DC79 (o ile dobrze widzę, to na mapie ich nie ma, choć są zaznaczone jakieś inne bardzo blisko tych) - szczegóły w pracy Marczak D. 2010. Rzadkie gatunki chrząszczy (Insecta: Coleoptera) Kampinoskiego Parku Narodowego. Parki nar. Rez. Przyr. 29 (2): 81-91.
2. Żytkiejmy (FF12) - szczegóły w pracy Plewa R., Hilszczański J., Jaworski T. 2011. New records of some rare saproxylic beetles (Coleoptera) in Poland. Nature Journal 44: 120-131. Ponadto jeśli dobrze widzę, to podane w tej pracy stanowisko Góra Puławska (EB69) jest na Twojej mapie zaznaczone zielonym kwadracikiem, a w świetle tej pracy trzeba by go przerobić na czerwony.
3. niepublikowane dane faunistyczne z pracy Bunalski M. 2006. Żuki (Coleoptera: Scarabaeoidea) wschodnich rubieży Polski. Studium faunistyczno-ekologiczne części północnej i środkowej. Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu, Poznań, 133 ss.
Monety (EE99, leg. K. Maciejewski) Suwalszczyzna
Kopisk (FE50, leg. M. Bunalski) Puszcza Knyszyńska
Siedliska (FA87, leg. M. Bunalski) Roztocze - tu masz kwadracik zielony, być może trzeba go przerobić na czerwony (choć pewności brak, bo przy tych 3 rekordach nie ma podanych dat obserwacji, wiadomo tylko że M. Bunalski prowadził tam badania w latach 1996-2003)
W razie potrzeby dwie pierwsze prace mam w pdf-ach i mogę Ci przesłać.
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Dzięki za pomoc i uzupełnienia, część stanowisk już mam, przygotuję za jakiś czas nową, bardziej aktualną mapę.

Co do stanowiska Monety (EE99, leg. K. Maciejewski) z pracy Bunalskiego to jakaś pomyłka. Rozmawiałem dzisiaj z Konradem Maciejewskim bo informacja wydała mi się dziwna :wow: (znam jego dane co do pachnicy, bo razem robiliśmy inwentaryzację wybranych stanowisk w warmińsko-mazurskim 5 lat temu) i faktycznie nie potwierdził tego.
(Nawiasem mówiąc okolice Olecka to nie Suwalszczyzna, chociaż blisko i dawniej w woj. suwalskim; to jeszcze Prusy czy też Mazury jak kto woli; z Suwalszczyzny póki co pachnicy brak).
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Bartek Pacuk »

Andrzej Oleksa pisze: Co do stanowiska Monety (EE99, leg. K. Maciejewski) z pracy Bunalskiego to jakaś pomyłka. Rozmawiałem dzisiaj z Konradem Maciejewskim bo informacja wydała mi się dziwna  :wow:  (znam jego dane co do pachnicy, bo razem robiliśmy inwentaryzację wybranych stanowisk w warmińsko-mazurskim 5 lat temu) i faktycznie nie potwierdził tego.
Skoro Konrad twierdzi, że to nie jego dane, to widocznie jest to pomyłka, tak jak piszesz. W książce Bunalskiego jest przy tym rekordzie jego nazwisko, więc tak podałem.
Andrzej Oleksa pisze:(Nawiasem mówiąc okolice Olecka to nie Suwalszczyzna, chociaż blisko i dawniej w woj. suwalskim; to jeszcze Prusy czy też Mazury jak kto woli; z Suwalszczyzny póki co pachnicy brak).
Okolice Olecka to i owszem, pomyliło mi się, bo myślałem jeszcze o Żytkiejmach, o których wspominałem kawałek wyżej :P
Awatar użytkownika
Andrzej Oleksa
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 10:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Andrzej Oleksa »

Wiem, że może ma to marginalne znaczenie dla głównego tematu, ale Żytkiejmy też nie są na Suwalszczyźnie.
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: poszukiwane dane o rozmieszczeniu pachnicy

Post autor: Bartek Pacuk »

Andrzej Oleksa pisze:Wiem, że może ma to marginalne znaczenie dla głównego tematu, ale Żytkiejmy też nie są na Suwalszczyźnie.
Dobra, poddaję się :P Doczytałem w międzyczasie i muszę Ci przyznać rację. Jednak litewsko brzmiąca nazwa nie oznacza automatycznej przynależności do Suwalszczyzny. Mimo wszystko w tym konkretnym przypadku jestem tym faktem nieco zaskoczony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „SCARABAEOIDEA”