"korowódka śliwówka"

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

"korowódka śliwówka"

Post autor: Antek Kwiczala † »

Niewielu polskich entomologów miało okazję oglądać wędrujące gąsienice korowódek, choć prawie wszyscy o takich wędrówkach wiedzą :) . Nie są to jednak jedyne gąsienice, urządzające takie pochody. Tytuł jest przewrotny, gdyż korowódki nie żerują na śliwach. Na pierwszej fotce pokazuję pewien gatunek, żerujący właśnie na śliwie, i wędrujący na żerowisko w takim korowodzie. Gąsienice te mają też inne cechy, upodobniające je do korowódek. Żerują gromadnie (fotka druga), są owłosione, a włoski silnie podrażniają skórę (sprawdziłem :) , objawy są podobne, jak poparzenie pokrzywą). Wiem, co to za gatunek (nie polski), może komuś uda się zgadnąć rodzinę, bądź rodzaj. W kolejnym poście pokażę dorosłą gąsienicę, ale ponieważ te własności gąsienic są znane, zapewne odgadniecie bez trudu co to.
Załączniki
gąsienice L1.jpg
gąsienice L1.jpg (135.76 KiB) Przejrzano 1437 razy
gąsienice L2.jpg
gąsienice L2.jpg (133.47 KiB) Przejrzano 1437 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: "korowódka śliwówka"

Post autor: Łukasz »

Na pewno Automeris. Może A. io, kiedyś najpopularniejszy, teraz zastąpiony całą masą innych gatunków w hodowli.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: "korowódka śliwówka"

Post autor: Antek Kwiczala † »

Masz wiele racji Łukaszu. To gąsienice pawicy z rodzaju Automeris. Większość gąsienic w tym rodzaju ma podobne cechy - są kolczaste i mają jadowe włoski. Te akurat to nie Automeris io. Pokażę gąsienicę ostatniego stadium, choć sporo z nich jest do siebie podobnych.
Załączniki
gąsienice L6.jpg
gąsienice L6.jpg (94.37 KiB) Przejrzano 1382 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: "korowódka śliwówka"

Post autor: Antek Kwiczala † »

To Automeris excreta
Gąsienice już się przepoczwarczają, ale motyli jeszcze nie mam. Podaję link, gdzie można obejrzeć, jak wyglądają:
http://www.saturniidae-web.de/Automeris%20excreta.htm
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”